از عظیم ترین اَبَرماه سال تا خورشیدگرفتگی حلقوی؛ رویدادهای نجومی خرداد 1400

به گزارش عکس پارسی، با نزدیک شدن به فصل گرم سال، تمایل برای بیرون ماندن شبانه و نگاه به آسمان شب هم بیشتر می گردد. در این مطلب نگاهی داریم به رویدادهای نجومی خرداد 1400 خورشیدی که می توانند برای ساعاتی نگاه کنجکاو دوستداران آسمان شب را به خود جلب نمایند.

از عظیم ترین اَبَرماه سال تا خورشیدگرفتگی حلقوی؛ رویدادهای نجومی خرداد 1400

با وجود آنکه هنوز یک ماه به شروع تابستان مانده اما با رسیدن غروب خورشید، مثلث زیبای تابستانی کم کم از سمت شرق بالا می آید. این مثلث با سه ستاره شاخص نماد تابستان محسوب می گردد زیرا در تمام مدت تابستان، میهمان آسمان شب است.

پرنورترین ستاره این مثلث، ستاره نسر واقع (Vega)، کرکس نشسته یا آلفا شلیاق است که در صورت فلکی شلیاق یا چنگ رومی (Lyra) قرار گرفته و برای ناظر زمینی، پنجمین ستاره پرنور در آسمان است. در خرداد ماه، این ستاره اولین ستاره مثلث تابستانی است که طلوع می نماید و با قرار داشتن در آسمان تا طلوع خورشید و صبحگاه، نوید یک شب رصدی دلچسب را می دهد.

کمی پس از آن ستاره کم نورتر دِنِب (Deneb) یا دم صورت فلکی قو با فاصله حدود 20 درجه ای طلوع می نماید که تقریبا برابر با فاصله دو مشت هنگامی است که دست کاملا در امتداد چشم بیننده کشیده شده باشد.

ستاره سوم نسر طائر (Altair) یا کرکس پرنده است که در سمت شرق وگا و اندکی پس از آنکه آسمان کاملا تاریک شد، طلوع می نماید و حضورش در آسمان تا صبحگاه هم ادامه دارد.

در هر فصل آسمان جذابیت های خودش را دارد اما شب های نزدیک به تابستان با توجه به امکان حضور طولانی مدت در فضای باز، فرصت خوبی برای تماشا و رصد آسمان شب هستند که برای استفاده بهتر از این موقعیت، فهرستی از بعضی از مهم ترین رویدادهای نجومی خرداد 1400 در زیر آورده شده است.

رویدادهای مهم نجومی خرداد 1400

یکشنبه 2 خرداد (May 23)

دو ستاره معروف سماک اعزل (Spica) یا بی ژوبین و سماک رامح (Arcturus) یا ژوبین دار در فاصله ای نزدیک نسبت به ماه، منظره ای تماشایی ایجاد می نمایند. این دو ستاره را با توجه به اینکه در بهار به آسانی سراسر شب تا صبحگاه در آسمان قابل رصد هستند، فرمانروایان آسمان بهاری می خوانند.

در ابتدای خرداد فاصله سماک اعزل از ماه حدود 10 درجه خواهد بود و سماک رامح هم در آسمان شامگاهی حدود 20 درجه سمت چپ ماه واقع شده است. این دو ستاره به ترتیب شانزدهمین و چهارمین ستاره های پرنور آسمان شب هستند.

چهارشنبه 5 خرداد (May 26)

ماه کامل یا بدر خرداد که در ساعت 15:44 روز 5 خرداد در ایران (07:14 صبح 26 می منطقه زمانی شرقی) روی می دهد دو پدیده جذاب را به همراه دارد.

این ماه دومین اَبَرماه سال جاری و عظیم ترین آن روی می دهد. ابرماه به حالتی گفته می گردد که فاصله ماه به حضیض مداری خود، بسیار نزدیک گردد. در خرداد ماه به فاصله نزدیک 357 هزار و 462 کیلومتری زمین می رسد که عظیم ترین ابرماه سال جاری خواهد بود.

اگرچه در هنگام پدیده ابرماه و نزدیک تر شدن این تنها قمر زمین، تغییر اندازه ظاهری آن برای چشم ناظر زمینی قابل تشخیص نیست، اما افزایش واضح درخشندگی ماه، منظره ای چشم نواز را در آسمان شب رقم می زند.

اما این ماه کامل، باعث وقوع یک پدیده نجومی دیگر هم می گردد. با هم راستا شدن ماه، زمین و خورشید، سایه قمر زمین در مناطق اطراف اقیانوس آرام، ماه گرفتگی (خسوف) کامل ایجاد می نماید که از 14:15 تا 17:22 به وقت تهران (05:45 تا 08:52 منطقه زمانی شرقی) طول می کشد و اوج گرفت در ساعت 15:49 به وقت تهران (07:19 منطقه زمانی شرقی) خواهد بود. بدین ترتیب این ماه گرفتگی در ایران قابل رؤیت نیست و بهترین مکان برای رصد آن هاوایی است که ماه در نیمه شب می گیرد.

علاوه بر این در شامگاه 5 خرداد، ماه کامل در جدایی زاویه ای حدود 4 درجه با ستاره اَبَرغول سرخ قلب العقرب قرار می گیرد و یک منظره تماشایی را شکل می دهد.

شنبه 8 خرداد (May 29)

سیاره درخشان زهره همواره یکی از جذابیت های آسمان شب بوده است و با کشف فسفین در آن، نگاه های بیشتری را هم به خود جلب نموده است. در این روز مقارنه نزدیک ترین همسایه های خورشید یعنی سیاره ناهید و تیر (عطارد) روی می دهد.

این مقارنه در ساعت 09:50 به وقت تهران (01:20 منطقه زمانی شرقی) روی می دهد و با توجه به شامگاهی بودن عطارد و زهره باید اندکی پیش از غروب آفتاب در شب قبل یا شامگاه 8 خرداد و پس از وقوع مقارنه، نزدیکی دو سیاره را رصد کرد و با توجه به نزدیکی دو سیاره به خورشید و ارتفاع اندک هنگام غروب، این کار باید در یک افق باز انجام گردد.

در هنگام مقارنه، عطار با سیاره ناهید دارای 0.2 درجه جدایی زاویه ای خواهد بود و با فاصله کمی در جنوب آن، قابل تشخیص است. قدر زهره 3.9- و قدر عطارد 3.3- منفی است و فاز ماه در هنگام مقارنه 89.2 درصد خواهد بود.

دوشنبه 10 خرداد (May 31)

در این شب یکی از تماشایی ترین مقارنه های خرداد روی می دهد و ارباب حلقه های منظومه شمسی در آسمان شب با قمر زمین ملاقات می نماید.

هم نشینی زحل با ماه در ساعت 05:48 دقیقه به وقت تهران (21:18 شب 31 می منطقه زمانی شرقی) روی می دهد و بنابراین برای رصد این دو جرم زیبا در نزدیکی هم، باید شب قبل یا شامگاه 10 خرداد اقدام کرد.

در هنگام مقارنه سیاره کیوان با جدایی زاویه ای 4.1 درجه در شمال ماه تعیین است و با وجود فاز بالای ماه که به 73.2 درصد می رسد و باعث قدر ظاهری 12.3- آن می گردد، زحل با قدر 0.4 باز هم برای چشم بیننده قابل تشخیص خواهد بود.

سه شنبه 11 خرداد (June 1)

ظاهرا عظیم ترین سیاره منظومه شمسی نمی تواند هم نشینی زحل را با تنها قمر زمین تاب بیاورد و به همین دلیل است که تنها یک روز بعد و در ساعت 13:30 به وقت تهران (05:00 منطقه زمانی شرقی) مشتری در مقارنه با ماه قرار می گیرد.

در این هنگام سیاره هرمز (مشتری) با جدایی زاویه ای 4.4 درجه در شمال ماه قرار خواهد داشت و برای تماشای این مقارنه می توان از نیمه شب تا صبحگاهان به آسمان شب نگاه کرد. در هنگام مقارنه مشتری دارای قدر ظاهری 2.5- و ماه با فاز 59.8 درصد دارای قدر 12.1- خواهد بود.

پنج شنبه 20 خرداد (June 10)

در ساعت 15:26 به وقت تهران (06:56 منطقه زمانی شرقی) ماه نو شروع می گردد اما به دلیل سن بسیار کم روز بعد آخرین روز ماه قمری خواهد بود. از سویی نو شدن ماه باعث یکی از جذاب ترین رویدادهای نجومی خرداد 1400 می گردد که اگرچه از ایران رصدپذیر نیست اما باز هم راه هایی برای تماشای آن وجود دارد.

با توجه به هم راستایی زمین، ماه و خورشید و گذر ماه از مقابل خورشید در بخش هایی از زمین خورشید گرفتگی (کسوف) حلقوی روی می دهد. این خورشید گرفتگی از 04:13 تا 09:11 منطقه زمانی شرقی (12:43 تا 17:41 به وقت تهران) طول می کشد و اوج گرفت در ساعت 06:42 منطقه زمانی شرقی (15:12 به وقت تهران) روی می دهد.

خورشیدگرفتگی حلقوی خرداد ماه (ژوئن) در مناطق شرقی روسیه، گرینلد غربی و کانادا دیده می گردد اما در ایران قابل رؤیت نخواهد بود. با این وجود طبق فرایند گذشته، امکان تماشای آنلاین این پدیده به وسیله بعضی پایگاه های اینترنتی از جمله Time and Date و NASA TV فراهم خواهد شد.

اما در کنار این پدیده آسمان روز که در ایران به صورت مستقیم دیده نمی گردد، با توجه به قرار داشتن در هنگام ماه نو و درنتیجه فاز 0 درصدی و نبود نور آن در آسمان، شب های نزدیک به 20 خرداد، زمان مناسبی برای عکاسی از آسمان شب خرداد ماه محسوب می شوند.

شنبه 22 خرداد (June 12)

اکنون نوبت ماه و سیاره ناهید است که منظره ای تماشایی را در آسمان خلق نمایند. مقارنه ماه و زهره در ساعت 11:13 به وقت تهران (02:43 منطقه زمانی شرقی) روی می دهد و بهترین فرصت رصد آن در آسمان پیش از غروب آفتاب 22 خرداد است که هم از ماه نو مدتی گذشته و هم هنوز در نزدیکی ناهید واقع شده است.

پیش از غروب، با نگاه به حدود ارتفاع 30 درجه ای بالای خورشید، می توان این دو جرم آسمانی را تشخیص داد که منظره ای تماشایی را در مرکز صورت فلکی جوزا خلق می نمایند. در هنگام مقارنه، سیاره ناهید با قدر 3.9- در 1.3 درجه ای جنوب ماه خواهد بود که با قدر حدود 8.8- و فاز 3.1 درصد در آسمان رخ نمایی می نماید.

یک شنبه 23 خرداد (June 13)

ماه باز هم هم نشین دیگری دارد و این بار در کنار بهرام، سیاره سرخ منظومه شمسی قرار می گیرد که هم اکنون میزبان مریخ نوردهای کنجکاوی و پشتکار ناسا و ژورونگ چین است.

مریخ با قدر ظاهری 1.8- در ساعت 00:23 بامداد به وقت تهران (15:53 منطقه زمانی شرقی) در 2.4 درجه ای جنوب ماه قرار می گیرد تا یک مقارنه خردادی دیگر را در کنار ماه با قدر 10.1- و فاز 10.6 درصدی خلق کند. با توجه به غروب شامگاهی مریخ، بهترین زمان رصد این نزدیکی ساعتی پس از غروب خواهد بود.

دوشنبه 31 خرداد (June 21)

در این روز شروع تابستان سال 1400 خورشیدی رقم خواهد خورد. انقلاب تابستانی در ساعت 08:02 صبح به وقت تهران (22:32 شامگاه 20 ژوئن در منطقه زمانی شرقی) روی می دهد تا تابستان را در نیمکره شمالی و زمستان را در نیمکره جنوبی زمین تحویل کند.

علاقه مندان عکاسی که در نیمکره شمالی زندگی می نمایند، در این روز شاهد طولانی ترین زمان طلایی و زمان آبی سال هم خواهند بود.

شرایط کلی سیارات، ماه و خورشید

سیاره ها

دو سیاره نزدیک به خورشید یعنی تیر و ناهید، در سراسر خرداد همچنان شامگاهی خواهند بود و با فاصله اندکی پس از خورشید غروب می نمایند.

مریخ هم در خرداد شامگاهی است و پس از تاریک شدن هوا در افق غربی قابل مشاهده است و با نزدیک شدن به انتها ماه زودتر غروب خواهد نمود.

مشتری و زحل در سراسر خرداد صبحگاهی خواهند بود و با توجه به قرار داشتن در آسمان حتی پس از طلوع خورشید، زمان کافی برای رصد آن ها وجود دارد. در ابتدای ماه این دو سیاره نیمه شب از افق جنوب غربی طلوع می نمایند و هر چه به انتها ماه نزدیک می شویم زودتر بر فراز افق پملاقات می شوند و در آسمان شامگاهی هم دیده می شوند.

اورانوس در این ماه صبحگاهی است و هرچند تا آخر ماه به تدریج زودتر طلوع خواهد نمود اما با توجه به نزدیکی ظاهری به خورشید در آسمان خرداد و قدر بسیار پایین، در غبار صبحگاهی از دید پنهان خواهد بود.

نپتون هم صبحگاهی است اما شرایط به مراتب بهتری دارد. این سیاره با طلوع از بامداد، تا پیش از سپیده دم با ابزار نجومی در آسمان قابل رؤیت خواهد بود.

ماه و خورشید

ماه در ابتدای خرداد به ماه بدر نزدیک می گردد تا در 5 خرداد به بیشترین فاز و تربیع دوم برسد. سپس تربیع سوم را در 12 خرداد (2 ژوئن) و در شامگاه 20 خرداد ماه نو شروع خواهد شد. پس از آن هم در 28 خرداد (18 ژوئن) تربیع اول ماه جدید خواهد بود.

خورشید هم این ماه را بیشتر در صورت فلکی گاو (برج ثور) می گذراند و تا آخر ماه به برج جوزا (صورت فلکی دو پیکر) می رسد. طلوع خورشید در خرداد جایی میانه شرق و شمال شرقی و غروب جایی میان غرب و شمال غربی روی می دهد و هر چه به آخر ماه نزدیک می شویم، زودتر طلوع و دیرتر غروب می نماید تا در انتها ماه طولانی ترین روز سال را رقم بزند.

عکس کاور: مقارنه ماه و زهره یکی از رویدادهای نجومی خرداد 1400 خواهد بود.

Credit: Mary McIntyre

منابع: Sky and Telsecope, Photopills, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1601

به "از عظیم ترین اَبَرماه سال تا خورشیدگرفتگی حلقوی؛ رویدادهای نجومی خرداد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از عظیم ترین اَبَرماه سال تا خورشیدگرفتگی حلقوی؛ رویدادهای نجومی خرداد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید