اوضاع کرونا در آسیای مرکزی؛ کدام کشورها آسیب پذیرند؟

به گزارش عکس پارسی، آسیای مرکزی با توجه به مجاورت با چین با خطر انتقال ویروس کرونا روبرو بوده و با توجه به شرایط این کشورها در حوزه پزشکی، مقامات آنها تمهیدات سختی را در نظر گرفتند.

اوضاع کرونا در آسیای مرکزی؛ کدام کشورها آسیب پذیرند؟

با تور عمان لحظه آخر از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای عکس پارسی، در حال حاضر مهمترین موضوع در جهان موضوع شیوع ویروس کرونا و نحوه مبارزه با این ویروس است، این ویروس که در 12 دسامبر سال 2019 در چین ظهور کرد پس از این کشور به کشورهای دیگر جهان سرایت کرد و تا به امروز 53 کشور درگیر این ویروس شدند.

اما در مقابل این ویروس کشورهای مختلف جهان دست به اقداماتی زدند از جمله اینکه بعضی از کشورهایی که این ویروس به آنها سرایت نموده مراقبت های بهداشتی فردی و اجتماعی را افزایش داده و بعضی کشورها که تا به امروز فردی از آن جامعه به این ویروس مبتلا نشدند مرزهای کشورهای خود را بر روی اتباع مسدود نموده یا اینکه مراودات را به حداقل رساندند.

در اینجا اشاره ای به اقدامات محافظتی علیه سرایت ویروس کرونا از چین به آسیای مرکزی شده است.

به طور کلی، سیستم محافظت در برابر نفوذ بیماری از خارج و از بین بردن کانون های بیماری در کشورهای منطقه آسیای مرکزی تقریبا یکسان است و این اقدامات با در نظر دریافت امکانات و میراثی است که از زمان اتحاد شوروی به صورت موسسه های ضد اپیدمی و اصول جلوگیری از شیوع بیماری های مسری و واگیر به جای مانده که شامل تقویت و جدی دریافت کنترل در نقاط مرزی با چین در فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و حمل و نقل زمینی است.

معاینه پزشکی افرادی که از چین یا آسیای شرقی وارد می شوند، پر کردن پرسشنامه یا مدارک لازم برای تعیین شدن محل های مراجعه افرادی که عفونت یا بیماری در آنها باقی مانده و باید معالجه تکمیلی انجام دهند و نظارت بر افرادی که به دلایل پزشکی از چین و آسیای شرقی وارد شدند که باید در بیمارستان ها بستری یا ایزوله و قرنطینه شوند.

این حالت شامل افرادی می گردد که کرونا در آنها دیده شده ضمن اینکه افرادی که علائم بیماری در آنها دیده نشده ولی مشکوک هستند باید تحت نظارت قرار گیرند.

تقریباً کلیه خدمات ضد اپیدمیولوژیک کشورهای آسیای مرکزی از ازبکستان گرفته تا قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان مکان هایی را برای قرنطینه و معالجه افراد مبتلا به ویروس کرونا آماده کردند و در سطح رسمی اعلام می نمایند که آماده اند تا از ورود این بیماری به کشور خود جلوگیری نمایند.

در عین حال، هدفمندترین و واقعی ترین بررسی و ارزیابی را وزارت بهداشت روسیه و سرویس فدرال نظارت بر حمایت از حقوق مصرف نماینده و رفاه انسانی انجام می دهد.

تجزیه، تحلیل و ارزیابی از 2 طریق انجام می گردد یکی راستا احتمالی ورود این بیماری، در صورتی که چین نتواند امنیت و خدمات ضد اپیدمی این ویروس را برای کشورهای آسیای مرکزی تامین کند و از گسترش آن در قلمرو خود جلوگیری نگردد.

به گفته کارشناسان روس، اگر ویروس کرونا از چین وارد آسیای مرکزی گردد، این عفونت از 2 طریق مرزها را رد خواهد نمود یعنی ممکن است به روسیه وارد شده و سپس به اروپای غربی برود یا به وسیله کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی وارد روسیه گردد.

سیبری و خاور دور به دلیل ویژگی های جغرافیایی و تراکم جمعیت کم از مطالعه خارج است، بر این اساس، گسترش کرونا بیشتر در آسیای مرکزی می تواند برای روسیه خطرناک باشد.

حالا بر اساس میزان آمادگی و در دسترس بودن خدمات ضد اپیدمی و موسسات پزشکی کشورهای آسیای مرکزی گفتنی است که در رابطه با انجام وظایف رسمی در بین پرسنل پزشکی، پایین ترین سطح در قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان است.

این شرایط در ازبکستان به مراتب بهتر است.

از نظر تهیه تجهیزات پزشکی و وسایل مبارزه با ویروس کرونا مثل دستگاه تنفس مصنوعی، اشعه ماوراء بنفش، داروهای ضد ویروس و داروهای شیمی درمانی، مواد ضد عفونی نماینده و مواد شیمیایی قزاقستان و ازبکستان شرایط رضایت بخشی را دارا می باشند.

اما این شرایط تنها در مراکز بعضی استان ها است و در مناطق مرکزی شرایط رضایت بخش است و مؤسسات پزشکی در جنوب و شرق قزاقستان، مناطقی از دره فرغانه در ازبکستان، که تراکم جمعیت زیادی دارند شرایط به طور چشمگیری اسفبار است و قرقیزستان و تاجیکستان در برابر این بیماری آسیب پذیر هستند.

اقدامات و خدمات ضد اپیدمیولوژیک با شیوع احتمالی کرونا را اگر بخواهیم در هر یک از کشورها ارزیابی کنیم، باید بگوییم که قزاقستان تجربه خوبی در برابر شیوع تب کنگو یا کریمه 2009 ، بیماری خواب 2016 و آنتراکس 2016 دارد و قرقیزستان نیز تجربه خوبی در برابر شناخت طاعون بوبونیک 2013 و انسفالیت ناشی از کنه دارا می باشد.

براساس اطلاعات به دست آمده در نتیجه معاینه پزشکی و بالینی توسط پزشکان گروه بهداشت و معیارهای تعریف شده توسط وزارت بهداشت فدراسیون روسیه اقدامات زیر باید انجام گردد.

1- معاینات بالینی و قرار دادن در حالت قرنطینه و نظارت دائم

2- ضد عفونی، و نابودی حشرات و دفع آفات و از بین بردن جوندگان

3- تقویت معاینات بالینی و نظارت بر مراکز عفونتی

4- گذاشتن جلسات توضیحی برای کارمندان و تیم پرسنلی در جهت اقدامات ضد اپیدمی و متمرکز شدن تیم ها و موسسات دولتی بهداشتی در کانون های عفونت به ویژه در قزاقستان و ازبکستان

همچنین جداسازی و قرنطینه کردن گسترده افراد آلوده، ایجاد بیمارستان ها و ساختمان هایی که افراد ایزوله در آن قرار داده شوند با استفاده از نیروهای ارتش و وزارت کشور، نظارت دقیق بهداشتی، ایجاد شرایط مناسب در مناطق قرنطینه شده و مناطق بسته، ایجاد جلسات توضیحی برای بالا بردن سطح ایمنی مردم و روشن کردن آنان برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به ویژه در مناطق دورافتاده قرقیزستان ، تاجیکستان و ازبکستان به این دلیل که داروهای ضد ویروس در این مناطق کمتر وجود دارد یا اصلا وجود ندارد.

در این مناطق فرایند مهاجرت دائم وجود دارد اعم از مهاجرت های داخلی و خارجی که بخش اعظم آنان به ترکیه و روسیه می فرایند.

بر این اساس، قرقیزستان و بعد تاجیکستان در بین کشورهای منطقه در درجه اول در معرض خطر قرار دارند زیرا سطح پزشکی بالایی نداشته و هم داروی مناسب در اختیار ندارند، ضمن اینکه سازماندهی و خدمات پزشکی و مبارزه اپیدمی ضعیفی دارند.

با این وجود، خط قرمز در مناطق جنوبی کلان شهرها در قرقیزستان و مناطق شرقی قزاقستان و آلماتی که در مجاورت با چین قرار دارند، وجود دارد، سطح بالای روابط تجاری چین با نمنگان، اندیجان و فرغانه وجود دارد و تراکم بالای جمعیت در آنجا به چشم می خورد ضمن اینکه نزدیک به مرزهای قرقیزستان است و داروی مناسب در اختیار ندارند.

در عین حال، به گفته کارشناسان و متخصصان روس، نفوذ ویروس کرونا به کشورهای آسیای مرکزی منجر به افزایش چینو فوبی (چین هراسی) بویژه در قزاقستان و قرقیزستان خواهد شد.

با این وجود، طبق نتایج بدست آمده از مشاوره با ویروس شناسان برجسته روسی، شیوع کرونا به اوج خود رسیده و به احتمال زیاد اوضاع چین در بهار سال جاری به دلیل اقدامات اجرا شده توسط مقامات چینی تثبیت می گردد.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 752

به "اوضاع کرونا در آسیای مرکزی؛ کدام کشورها آسیب پذیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوضاع کرونا در آسیای مرکزی؛ کدام کشورها آسیب پذیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید