تداوم و حفظ برجام صرفا با هزینه ایران امکانپذیر نیست

به گزارش عکس پارسی، دهقانی گفت: از روز اجرایی شدن برجام، آمریکا هیچگاه به تعهداتش پایبند نبوده و حتی فشار حداکثری بر سایر کشور ها برای بی اعتبار کردن برجام وارد ساخته است.

تداوم و حفظ برجام صرفا با هزینه ایران امکانپذیر نیست

به گزارش ، غلامحسین دهقانی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه، در نشست روز سه شنبه مورخ 21 خرداد 1398 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تقدیر از تلاش های مدیرکل و آژانس در ارتباط با راستی آزمایی اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران، بر اهمیت حرفه ای گری، بی طرفی و استقلال آژانس به عنوان سرمایه واقعی این نهاد، تأکید نمود.

دهقانی افزود: جمهوری اسلامی ایران ارزش زیادی به حمایت گسترده کشور های حاضر در این نشست در حمایت از تداوم برجام و چندجانبه گرایی قائل است و این حمایت باید به عنوان یک نشانه امیدوارنماینده از تعهد قوی و قاطع کشورها، برای احترام به چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون در امور بین الملل نگریسته شود.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه افزود که با وجود اجرای کامل و مداوم تعهدات تحت برجام توسط جمهوری اسلامی ایران از روز اجرایی شدن این توافق، آمریکا هیچگاه به تعهداتش پایبند نبوده است و حتی فشار حداکثری بر سایر کشور ها برای بی اعتبار کردن برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد ساخته است، که برای صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و فرامنطقه ای مضر می باشد.

دهقانی با اشاره به بیانیه صادره از سوی شورایعالی امنیت ملی کشور و گام های جدید معرفی شده در این زمینه، گفت: ایران از مکانیزم پیش بینی شده در بند 36 برجام استفاده نمود و کمیسیون مشترک برجام دوبار در سطح مدیران سیاسی و دوبار در سطح وزرای امور خارجه تشکیل جلسه داد. در این جلسات، کشور های باقیمانده در برجام صریحا تأکید نمودند که برداشتن تحریم ها و بهره مندی ایران از فوائد اقتصادی ناشی از آن، بخش اساسی برجام را تشکیل می دهد، و بر این اساس متعهد شدند تا راه های عملی برای عادی سازی و حتی ارتقای همکاری های اقتصادی با ایران، از جمله از طریق ایجاد کانال های بانکی مؤثر و تداوم صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی، طراحی نمایند.

وی همچنین افزود:، اما متأسفانه، علیرغم صدور بیانیه های سیاسی بی شمار و حمایت های لفظی، هیچ مکانیزم اجرایی برای مقابله با تحریم های آمریکا و جبران تأثیرات آن بکارگرفته نشده است.

وی گفت که تحریم های یکجانبه آمریکا بخش وسیعی از برجام را خنثی و بی اثر کرد و بطور اساسی توازن آن را از بین برد. بر همین اساس، ایران به اعضای برجام گفت که خروج آمریکا و اعمال مجدد تحریم هایی که در نتیجه برجام برداشته شده بود، یک عدم کارکرد مهم توسط یک عضو از برجام و نقض جدی قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می شود و بر این اساس به اقداماتی ذیل بند های 26 و 36 برجام متوسل شده است.

دهقانی با اشاره به گذشت یکسال از آن زمان، افزود: متأسفانه به دلیل عدم برداشتن گام های معنادار و مؤثر توسط کشور های باقیمانده در برجام برای جبران تأثیرات مخرب اقدامات آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا در راستای استیفای حقوق شناخته شده خود ذیل بند های 26 و 36 برجام، گام های عملی بردارد تا توازن از دست رفته در برجام را احیاء نماید.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه ضمن تشریح گام های مشخص شده توسط شورایعالی امنیت ملی کشور در این رابطه، افزود: ایران حداکثر خویشتن داری را در این رابطه نشان داده است. در این مقطع، ایران با این تصمیم خود در واقع به حفظ برجام کمک کرده و همزمان، آمادگی خود را برای ادامه مشورت ها با جامعه بین المللی، بویژه کشور های باقیمانده در برجام، به منظور یافتن راه های عملی مؤثر برای حفظ این توافق اعلام داشته است. ایران بر اهمیت برجام تأکید دارد و آماده است تا در صورت یافتن راه حلی رضایت بخش در رابطه با وضعیت غیرقابل قبول کنونی و بازگرداندن توازن و تضمین منافع مربوط به برداشتن تحریمها، در تصمیم خود بازنگری نماید.

دهقانی در انتهای سخنرانی خود گفت که ایران قویترین اراده را در همکاری برای اجرای برجام و تعامل با آژانس در این رابطه، از خود نشان داده است که قابل مقایسه با دیگران نیست، و همچنان معتقد به اهمیت دیپلماسی و چندجانبه گرایی در روابط بین الملل است؛ اما، اگر حفظ چنین سطحی از تعامل و همکاری برای اجرای برجام هدف محسوب می شود، تعهد به پایبندی عملی به تعهدات، جزو الزامات می باشد.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه تأکید کرد تداوم برجام صرفا با هزینه ایران امکان پذیر نیست و این بازی زننده با ایران، کارساز نخواهد بود. وی افزود اکنون این وظیفه کشور های باقیمانده در برجام و اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی است تا حسن نیت خود را نشان دهند و گام های عملی و جدی برای حفظ برجام در ظرف مدت مشخص شده بردارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 226

به "تداوم و حفظ برجام صرفا با هزینه ایران امکانپذیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم و حفظ برجام صرفا با هزینه ایران امکانپذیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید