توافق سه کشور آسیایی برای حذف دلار از مبادلات تجاری

به گزارش عکس پارسی، بانک های مرکزی اندونزی، مالزی و تایلند به منظور کاهش اتکا به دلار آمریکا، چارچوبی را برای افزایش تسویه مستقیم مبادلات با استفاده از ارزهای ملی خود ایجاد کردند.

توافق سه کشور آسیایی برای حذف دلار از مبادلات تجاری

به گزارش عکس پارسی، بر اساس بیانیه مشترکی که از سوی این سه بانک مرکزی در جاکارتا منتشر شد، این چارچوب رگولاتوری بخشی از کوشش های مداوم برای ترویج استفاده گسترده تر از ارزهای ملی به منظور تسهیل و رونق تجارت و سرمایه گذاری در این کشورها است.

شماری از بانک ها اجازه خواهند یافت چنین مبادلاتی را تسویه نمایند که شامل سه بانک دولتی اندونزی و بانک های CIMB و مالایان بانکینگ و شعب اندونزیایی و تایلندی آنها خواهد بود.

آگوس مارتوواردوجو، رییس بانک مرکزی اندونزی اظهار کرد: 94 درصد از صادرات و 78 درصد از واردات اندونزی به دلار آمریکا انجام می گیرد و چارچوب جدید، استفاده از ارزهای دیگر را هدف گرفته است.

وی به عکس پارسی گفت: تنوع در تجارت می تواند متغیرتر باشد و البته ثبات بهتر سیستم اقتصادی اندونزی را امکان پذیر می نماید.

رییس بانک مرکزی اندونزی اظهار کرد: تسویه مستقیم به معنای آن خواهد بود که این سه کشور می توانند مبادلاتشان را بدون استفاده از دلار انجام داده و کارآمدی عملیاتی خود را بهبود دهند.

بر اساس گزارش رویترز، مالزی و تایلند در میان سه شریک تجاری بزرگ اندونزی در آسیای جنوب شرقی هستند و طبق آمار رسمی، صادرات غیرنفتی و گاز این کشور در فاصله ژانویه تا اکتبر به 10.3 میلیارد دلار بالغ شد. در همین مدت، اندونزی به ارزش 11.9 میلیارد دلار کالا از اندونزی و تایلند وارد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 604

به "توافق سه کشور آسیایی برای حذف دلار از مبادلات تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق سه کشور آسیایی برای حذف دلار از مبادلات تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید