خبرنگاران 14 شرکت صندوق بازنشستگی کشوری در راستا بورسی شدن

به گزارش عکس پارسی، تهران - خبرنگاران - مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه پس از برگزاری جلسات مرتب، 14 شرکت صندوق بازنشستگی کشوری در راستا بورسی شدن قرار گرفته اند، گفت: حتما همه هلدینگ های این صندوق وارد بازار بورس خواهند شد.

خبرنگاران 14 شرکت صندوق بازنشستگی کشوری در راستا بورسی شدن

به گزارش روز چهارشنبه صندوق بازنشستگی کشوری، اکبر افتخاری در نشستی با اعضای کارگروه شفافیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: سه شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری تا خاتمه سال وارد بازار بورس می شوند.

وی با بیان اینکه به دلیل تغییرات مدیریتی در این صندوق در سال گذشته، بسیاری از کارها که از قبل شروع شده بودند، ابتر مانده اند و بنیان بسیاری از کارها در صندوق بازنشستگی کشوری تازه گذاشته شده است، فعالیت های صندوق بازنشستگی کشوری در ارتباط با شفافیت را در سه بخش اقتصادی، اجتماعی و سازمانی تقسیم بندی شده است.

هوش تجاری (BI)، برگزاری مجامع فصلی و بورسی شدن

افتخاری در بخش اقتصادی به پروژه BI (هوش تجاری)، برگزاری مجامع فصلی و پیگیری بورسی شدن شرکت ها اشاره نمود و گفت: پروژه BI یکی از بزرگترین دستاوردهای صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه شفافیت است که نسخه به روز شده آن به زودی رونمایی عملیاتی می گردد.

وی با بیان اینکه جلسات مرتب هفتگی برای نهایی کردن BI تشکیل می گردد، گفت: این یکی از پروژه های صندوق بازنشستگی کشوری است که از قبل وجود داشته، ولی کامل نبوده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: اکنون با بازتعریف شاخص ها و احصای 57 شرکت، هم شاخص ها و هم شرکت های حاضر در این پروژه به روز رسانی شده اند و فعالیت های آنها به روشنی در سایت قابل دسترسی است.

وی برگزاری مجامع فصلی را یکی دیگر از فعالیت های صندوق بازنشستگی کشوری در جهت عمل به شفافیت خواند و گفت: بر اساس شاخص های تجمیعی با همه شرکت ها و هلدینگ ها توافق نموده ایم و آنها هر سه ماه یک بار بابت عملکردشان به ما جوابگو هستند. به این ترتیب که عملکرد سال های 97 و 98 خود را گزارش می دهند و برنامه های عملیاتی شان برای سال 99 را روشن می نمایند.

افتخاری با بیان اینکه با استفاده از این شاخص ها، سطح بالاتری از بودجه برای ما روشن می گردد، اضافه کرد: تا پیش از این شرکت های تابعه به هلدینگ های صندوق گزارشی از بودجه نمی داده اند، ولی اکنون تمام شرکت ها و هلدینگ های صندوق بودجه های معین برنامه ریزی شده شان را تحویل داده و نهایی نموده اند.

افتخاری با تاکید بر اینکه ساماندهی به بودجه ریزی صندوق یکی از خواسته های وی در شروع کار مدیریتی اش بوده است، گفت: تصمیم داریم که به زودی تمام صورت های اقتصادی شرکت هایمان را بر اساس شاخص های IFRS (استانداردی برای گزارشگری اقتصادی بین المللی) هماهنگ کنیم تا همه به یک زبان با ما سخن بگویند و این یکی از نمادهای شفافیت است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری پیگیری جدی بورسی شدن شرکت های تابعه و هلدینگ ها را از دیگر نشانه های حاکمیت شفافیت در صندوق بازنشستگی دانست و اضافه کرد: در شروع هیچ کدام از شرکت های ما شرایط بورسی شدن را نداشتند؛ ولی پس از برگزاری جلسات مرتب درباره بورسی شدن شرکت ها، 14 شرکت در جهت بورسی شدن قرار گرفتند که از این میان، سه شرکت تا خاتمه سال وارد بازار بورس می شوند.

ارتباط با مخاطبان با ارسال متمرکز پیامک و مرکز SRM

افتخاری شفاف سازی به وسیله ارتباطات را وجه اجتماعی شفافیت در صندوق بازنشستگی کشوری خواند و گفت: این امر به وسیله فعال بودن مرکز پیامک و همین طور مرکز ارتباط با ذینفعان SRM این مهم عملیاتی می گردد.

او با بیان اینکه سامانه SRM سامانه ای آنلاین و 24ساعته است، گفت: در این سامانه ارائه خدمات به صورت آنلاین، سریع، دوسویه و فرایندمحور است و ذینفعان ازطریق آن می توانند هرگونه پرسشی را مطرح نمایند و در لحظه از اینکه درخواستشان در کدام مرحله واقع شده است، آگاهی یابند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید نمود: با راه اندازی و اجرایی سازی این مرکز، تمام نیازهای مخاطبان صندوق بازنشستگی کشوری از یک درگاه معین پاسخ داده خواهد شد.

وی نظارت بر تصمیم گیری زیرمجموعه ها را از دیگر فعالیت های صندوق بازنشستگی کشوری در راستای عمل به شفاف سازی برشمرد و گفت: به این وسیله می توانیم از آنچه در شرکت ها در جریان است، آگاه باشیم و در تصمیم گیری ها نقش داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری جلسات هفتگی با بازنشستگان و همچنین سفرهای استانی دو هفته یک بار نمایندگان مدیرعامل صندوق به استان ها برای ارزیابی عملکرد مدیران استانی و همین طور ارتباط رودررو با بازنشستگان اشاره نمود.

سیستم یکپارچه اقتصادی، صورت های اقتصادی و تحول دیجیتال

افتخاری گفت: در حوزه سازمانی، ایجاد سیستم یکپارچه اقتصادی-اداری، به روز شدن صورت های اقتصادی و ایجاد کارگروه تحول دیجیتال از فعالیت های صندوق بازنشستگی کشوری برای ایجاد و تقویت شفافیت در این مجموعه است.

شفافیت در هدف گذاری، عملکرد و ارزیابی

در این جلسه، روزبه کردونی، رئیس موسسه پژوهش های تامین اجتماعی با بیان اینکه ماموریت کمیته شفافیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه بخش خلاصه می گردد، شرح داد: در بخش نخست باید آنچه صورت گرفته است را در قالب یک برنامه معین به وزارتخانه ارائه کنیم، در بخش دوم باید تاثیر درونی این اقدامات در سیستم، ازجمله تاثیر بر جامعه هدف و کارکنان را نشان دهیم و در بخش سوم باید تاثیر بیرونی آن، مثلا در جلب هرچه بیشتر اعتماد اجتماعی یا سرمایه اجتماعی و رضایتمندی عمومی را به دست آوریم.

کردونی با خلاصه کردن فعالیت های صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه شفافیت به سه بخش شفافیت در هدف گذاری، شفافیت در عملکرد و شفافیت در نظارت و ارزیابی، گفت: باید بتوانیم ما به ازای این فعالیت ها را به سندی مکتوب تبدیل کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1081

به "خبرنگاران 14 شرکت صندوق بازنشستگی کشوری در راستا بورسی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 14 شرکت صندوق بازنشستگی کشوری در راستا بورسی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید