روسیه: میزان ذخایر اورانیوم ایران شاخص خوبی برای سنجش اثر سیاست های آمریکاست

به گزارش عکس پارسی، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین بیان کرد تغییرات در میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سال 2015 تا به امروز شاخص خوبی برای سنجش اثرات زیان بار سیاست های آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران است.

روسیه: میزان ذخایر اورانیوم ایران شاخص خوبی برای سنجش اثر سیاست های آمریکاست

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین با مقایسه میزان ذخایر اورانیوم ایران در آستانه برجام و پس از برجام با رقم فعلی آن تأکید کرد که این ارقام به خوبی نشان می دهد که سیاست های آمریکا در قبال برجام و برنامه هسته ای ایران چه نتیجه ای داشته است.

این دیپلمات ارشد روس در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر درباره تأثیرات سیاست های آمریکا نوشت: تغییرات ذخایر اوارنیوم غنی شده در ایران می تواند نقش یک شاخص مناسب را برای سنجش اثرات زیان بار سیاست های آمریکا ایفا نماید.

وی اضافه نمود: در آستانه توافق هسته ای موسوم به برجام در سال 2015 ایران 15 تن اورانیوم غنی شده داشت. در روز خروج آمریکا از برجام این رقم به 0.1 تن رسیده بود، اما از سال 2019 ذخایر اورانیوم ایران رشد داشته و اکنون به 2.1 تن رسیده است.

توافق هسته ای موسوم به برجام که در سال 2015 بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5 (شامل 5 عضو دائم شورای امنیت + آلمان) منعقد شد، از اواسط سال 2018 به دلیل اقدامات یکجانبه آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی در شرایط بدی قرار گرفته است.

پس از آن که دولت آمریکا با اعلام خروج از برجام در اردیبهشت ماه 97 تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را بازگرداند و حتی اقدام به وضع تحریم های سنگین تر از گذشته کرد، طرف های اروپایی برجام وعده دادند که با اتخاذ اقداماتی، پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد.

اما با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های اروپایی برجام به هیچ یک از وعده ها و حتی تعهدات تصریح شده خود در برجام عمل نکردند و در نهایت شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده ها و تعهدات، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

در ادامه ایران طی پنج مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی گفت که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل نمایند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای گفت که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1172

به "روسیه: میزان ذخایر اورانیوم ایران شاخص خوبی برای سنجش اثر سیاست های آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: میزان ذخایر اورانیوم ایران شاخص خوبی برای سنجش اثر سیاست های آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید