زالی: مراقب باشید کرونا سرما را دوست دارد

به گزارش عکس پارسی، خبرنگاران : رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه کرونا سرما دوست است و برودت هوا می تواند شرایط متناسب تری را برای بقای بیشترآن مهیا کند، گفت: شرایط تهران همچنان به لحاظ شیوع کرونا ناپایدار است و در بسیاری از شاخص ها به افول قطعی نرسیده ایم.

زالی: مراقب باشید کرونا سرما را دوست دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به کاهش آمار مبتلایان به کرونا در مقایسه با هفته های گذشته، نسبت به جو شکننده آماری اپیدمی در تهران هشدار داد و افزود: پیش بینی می شود با هرگونه تغییر شرایط شاخص ها وارد سیرصعودی و تصاعدی شود.

وی افزود: تجربه تلخ آبان و ابتدای آذرماه سال جاری نشان داد که در تهران بسکمک از شاخص ها با شتابی تصاعدی افزایش پیدا می کند.

به گفته وی تحلیل آماری حاکی این خبر است که به دلیل عملکرد جهشی ویروس کووید 19 در مدت زمان کوتاهی، شرایط استان تهران به سرعت تغییر می کند.

زالی ادامه داد: کماکان 3 هزار و صد بیمار مبتلابه کووید 19 در بیمارستان های تخصیص یافته به درمان کرونا در استان تهران تحت درمان هستند که از مجموع این افراد هزار و 174 بیمار به بخش های مراقبت ویژه ارجاع داده شده اند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در 24 ساعت اخیر تنها در تهران 374 بیمار جدید در بخش های کرونا بستری شده اند، اعلام کرد: از این تعداد سهم بیمارانی که در بخش های مراقبت های ویژه بستری شدند بالغ بر 110 نفر بود.

زالی ادامه داد: در روزی که گذشت نیز بالغ بر 5 هزار و دویست نفر نیز با علامت های مشکوک کرونا به بخش های بهداشتی و درمانی به صورت سرپایی مراجعه داشته اند.

وی ضمن ابراز تاسف از مرگ 56 نفر در استان تهران به دلیل ابتلا به کرونا، گفت: این آمارها بیانگر این مطلب است که شرایط تهران همچنان به لحاظ شیوع کرونا ناپایدار است و هنوز در بسکمک از شاخص ها به افول قطعی نرسیده ایم.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران حضور هزارو 174 بیمار بدحال در بخش های مراقبت های ویژه را زنگ خطری برای روزهای آینده تهران دانست و تاکید کرد: کماکان نیازمند رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پرهیز از رفتارهای پرخطر برای کاهش زنجیره اپیدمی هستیم.

زالی برودت هوا را عاملی برای شیوع بیشتر کرونا دانست و توضیح داد: ویروس کرونا، ویروسی سرما دوست است و برودت هوا می تواند شرایط محیطی متناسب تری را برای بقای بیشتر این ویروس مهیا کند؛ ضمن اینکه به دلیل کاهش دمای هوا افراد تمایل بیشتری به حضور در فضاهای مسقف با تهویه ناکافی دارند که همین عوامل می تواند شانس ابتلا را افزایش داده و به شیوع بیشتر ویروس کمک کند.

وی با بیان اینکه با شیوع بیماری ها و ویروس های شایع دستگاه تنفس فوقانی و سرماخوردگی در فصل سرما ممکن است این بیماری ها در تشخیص با علائم کرونا اشتباه شود، گفت: ابتلا به بیماری های غیرکرونایی می تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابل کووید ضعیف کرده و بار بیماری و اپیدمی را بیش از پیش افزایش دهد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره محدودیت های شب یلدا نیز گفت: در صورت تصویب ستاد مقابله با کرونا تهران، ساعت تردد شبانه و خاتمه کار مشاغل تقلیل خواهد یافت؛ ضمن اینکه پیشنهاد می شود این محدودیت ها در روزهای شنبه و یکشنبه استمرار داشته باشد.

زالی با بیان اینکه سال جاری شب یلدا با همکاری مردم و انجام حماسه مدنی می تواند نقطه اتکایی برای کاهش زنجیره اپیدمی باشد، تاکید کرد: اگر چنانچه دورهمی ها استمرار پیدا کند، محفل خانوادگی می تواند به عنوان نقاط داغ انتقال بیماری خسارت های جبران ناپذیری را بدنبال داشته باشند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1337

به "زالی: مراقب باشید کرونا سرما را دوست دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: مراقب باشید کرونا سرما را دوست دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید