شرکت های دانش بنیان مناطق محروم تسهیلات دریافت می کنند

به گزارش عکس پارسی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر اساس توافق نامه اجرا شده بین معاونت علمی و فناوری و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، کلیه شرکت های حائز شرایط از جمله شرکت های دانش بنیان ساکن روستاها و محدوده های تعیین شده، در صورتی که از شرایط لازم برخوردار باشند، مطابق قوانین و آیین نامه ها جهت اخذ تسهیلات روستایی معرفی می شوند.

شرکت های دانش بنیان مناطق محروم تسهیلات دریافت می کنند

هدف اصلی این طرح ایجاد و توسعه زمینه های گسترش اشتغال پایدار و قابل اتکاء در مناطق روستایی است. توان افزایی میلیون ها روستا نشین می تواند اثرات کلان ملی همچون معکوس شدن مهاجرت از شهرها به روستاها را به همراه داشته باشد.

به همین جهت به استناد آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، پرداخت تسهیلات اشتغال زا انجام می گیرد. سرمایه گذاران، کارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با موسسات عامل، می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

همچنین با توجه به توافقات ذکر شده، شرکت های پیشرو که نقش ساماندهی زنجیره محصولات و خدمات را ایفاء می کند، مشمول بهره مندی از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی خواهند شد.

شرکت های حائز شرایط، شرکت های دانش بنیان و تمام افراد مشمول طرح می توانند از این فرصت برای رونق کار و اشتغال در مناطق روستایی و یا کم برخوردار محل سکونت خود بهره ببرند. زمینه های اشتغال پیش بینی شده در طرح مذکور بسیار متنوع است.

دام و طیور، باغداری، شیلات، گلخانه، گیاهان دارویی، خدمات تجاری، خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی، خدمات ماشینی کردن کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و منابع طبیعی شامل جنگل کاری پرورش نهال و غیره، معادن کوچک، فعالیت های خدماتی مانند ارتباطات، گردشگری، اصناف، ورزشی و حوزه های فرهنگی از جمله حوزه های کاری است که می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

نرخ سود تسهیلات برای برای مناطق روستایی و عشایری مرزی 4 درصد و برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی 6 درصد است. همچنین شرکت های مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت نیز می توانند از تسهیلات با نرخ 10 درصد برخوردار شوند.

هر چند منابع ریالی این تسهیلات مستقیماً در اختیار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار نگرفته است، اما این معاونت تلاش دارد با جلب همکاری دیگر دستگاهها، روستاییان و مرزنشینان کار آفرین و صاحب فکر و ایده بیشترین بهره را از این تسهیلات ببرند .

بر این اساس تلاش شده است تا با تمرکز بر روی مناطق کم برخوردار، این گونه منابع در چهارچوب های تعیین شده برای این معاونت، به سوی این مناطق هدایت و راهبری شود.

ایجاد مشاغل جدید و حمایت از کسب و کارهای کوچک مقیاس در مناطق روستایی می تواند عاملی کلیدی در توسعه پایدار اشتغال در سطح ملی باشد. ایجاد صنایع تبدیلی وابسته به محصولات کشاورزی یکی از اولویت های مهم این طرح محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 528

به "شرکت های دانش بنیان مناطق محروم تسهیلات دریافت می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های دانش بنیان مناطق محروم تسهیلات دریافت می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید