همت دولت و مجلس برای وزارتخانه های در انتظار

به گزارش عکس پارسی، با نزدیک شدن به روز رای گیری برای وزرای پیشنهادی دولت، به نظر می رسد فضای مجلس به نفع وزرا در حال تغییر است، به گونه ای که معاون پارلمانی دولت خیلی امیدوار است که چهار وزیر پیشنهادی رای بالایی در مجلس به دست بیاورند.

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه های در انتظار

به گزارش خبرنگاران، رئیس جمهور روز یکشنبه 29 مهر، محمد اسلامی را برای تصدی وزارت راه، فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد، رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمد شریعتمداری برای تصدی وزارت کار به مجلس معرفی کرد. شنبه 5 آبان جلسه رای اعتماد به وزرا با حضور رئیس جمهور در مجلس برگزار خواهد شد.

در واکنش به معرفی وزرای پیشنهادی، فراکسیون های ولایی، مستقلین و امید بیان کردند که پس از تشکیل جلسات خود و شنیدن دیدگاه های وزاری پیشنهادی، نظراتشان را اعلام خواهند کرد. البته فراکسیون های امید و مستقلین از دولت انتقاد و گلایه هم داشتند.

فراکسیون ولایی بیان کرد که به آنالیز کارنامه عملکرد وزرای پیشنهادی و میزان تطابق تخصص آنها با وزارتخانه های معرفی شده می پردازد و در جلسات بعدی نظر خود را اعلام خواهد نمود. فراکسیون امید با گلایه از دولت به دلیل عدم مشورت در معرفی وزرا، بیان کرد که موضع این فراکسیون درباره ترمیم کابینه بعد از تشکیل جلسه شورای مرکزی و مجمع عمومی مطرح خواهد شد. فراکسیون مستقلین نیز از عدم رایزنی دولت با فراکسیون های سیاسی مجلس درباره معرفی وزرا انتقاد و بیان کرد که فراکسیون مستقلین پس از دعوت از گزینه های پیشنهادی دولت و استماع برنامه های آن ها درباره این گزینه ها اظهار نظر خواهد نمود.

البته دولت ابراز امیدواری کرد با رایزنی با نمایندگان مجلس، نظر موافق آن ها را برای رای به وزرای پیشنهادی بدست آورد. مطابق روند رای اعتماد مجلس به وزرا، وزرای پیشنهادی با حضور در فراکسیون ها و کمیسیون های مجلس برنامه های خود را ارئه داده و به سوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ دادند. دژپسند و شریعتمداری روز سه شنبه اول آبان ماه به فراکسیون ولایی رفتند و رحمانی و اسلامی هم امروز به این فراکسیون می روند. محمد اسلامی به فراکسیون مستقلین هم رفته است. از سویی پورابراهیمی رئیس فراکسیون اقتصادی مجلس در جلسه این فراکسیون با رحمانی خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت:اعتماد به شما بالاست و به همان میزان انتظار هم وجود دارد.

البته تحلیل ها و اظهارنظرهای متفاوتی هم در مجلس مطرح شده است. در حالیکه فراکسیون امید هنوز موضع رسمی اتخاذ ننموده است، محسن علیجانی عضو شورای مرکزی این فراکسیون در تحلیل شخصی خود از وضعیت رای آوری وزرای پیشنهادی گفته است:دژپسند تجربه خوبی در حوزه سازمان برنامه و بودجه داشته که به نظر می رسد با این تجربه می تواند در وزارت اقتصاد موفق باشند... رحمانی زمینه مناسبی برای رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند... شریعتمداری و اسلامی کار سختی برای دریافت رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند و حتی ممکن است نتوانند رای اعتماد بگیرند. حمید گرمابی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی هم گفت: رئیس جمهور چهره های توانمندتری برای معرفی وزرا نداشته، بنابراین از همان نیروهای قبلی استفاده نموده است. ظاهرا به نظر می رسد که دست دولت بسته است وگرنه در صورت داشتن چهره های جدید و چهره هایی که برای مجلس و مردم معقول باشند و بتوانند از عهده وظایف سنگین وزارتخانه بر بیایند، آن ها را معرفی می کردند. مجلس انتظار داشت که چهره های جدید را در بین وزرا شاهد باشد اما این اتفاق نیفتاد.

نتیجه کلی جلسات وزرا با نمایندگان، تمایل مجلس برای رای اعتماد به وزرا بود. مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس اظهار کرد: اعضای فراکسیون مستقلین با آقای رضا رحمانی، گزینه پیشنهادی وزارت صنعت تشکیل جلسه داده و پس از آنالیز برنامه های ایشان به صورت یکپارچه از ایشان اعلام حمایت کردند.

در میان وزرای معرفی شده، نقدها بیشتر متوجه عملکرد محمد شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما گویی فراکسیون مستقلین اعلام نموده است که فضای مجلس برای محمد شریعتمداری بهتر شده و این فراکسیون برای رای آوردن وی کوشش می نماید. ابهامات فراکسیون ولایی نیز پس از دیدار با شریعتمداری برطرف شده است. هرچند امیدی های مجلس هنوز موضع رسمی اتخاذ ننموده اند، اما اعضایی از فراکسیون امید اعلام داشته اند که برای رای آوری شریعتمداری کوشش می نمایند.

همین اظهارنظرها و مواضع رسمی و غیررسمی فراکسیون های مجلس امیدواری دولت برای رای آوردن وزرای پیشنهادی خود را افزایش داده است. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به این که روند اقناع نمایندگان مجلس برای رای وزرای پیشنهادی خیلی خوب پیش می رود، گفت: خیلی امیدواریم چهار وزیر پیشنهادی دولت رای بالایی در مجلس به دست بیاورند... تعدادی از نمایندگانی که به شریعتمداری انتقاد داشته اند، جلسه مشترکی با وی برگزار کردند و بیان کردند که شریعتمداری ابهامات موجود درباره عملکردش را برطرف نموده است و ما در قبال پاسخ های او قانع شده ایم و حتما به او رای می دهیم. سایر وزرا نیز برنامه های خود را در مجلس بیان کردند و فضای مجلس نسبت به روزهای گذشته در قبال وزرای پیشنهادی بهتر شده است.

البته این ابهام هنوز وجود دارد که آیا فراکسیون ها به وزرای پیشنهادی رای فراکسیونی می دهند یا رای به وزرا را به اختیار خود اعضای فراکسیون واگذار می نمایند.

در ماه های اخیر ترمیم تیم اقتصادی دولت به یک مطالبه عمومی از دولت و رئیس جمهور تبدیل شده بود که این مطالبه با معرفی چهار وزیر به مجلس همراه شد. هرچند رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از اختیارات نمایندگان مجلس است اما با توجه به جنگ تمام عیار اقتصادی که آمریکا علیه کشورمان به راه انداخته است، ضرورت دارد که هرچه سریعتر تیم اقتصادی دولت تکمیل گردد. مسلما نمایندگان مجلس هم در روند رای اعتماد به وزرا، منافع ملی کشور و ضرورت برطرف مسائل اقتصادی کشور را مدنظر دارند.

محسن فرامرزی - خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 79

به "همت دولت و مجلس برای وزارتخانه های در انتظار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همت دولت و مجلس برای وزارتخانه های در انتظار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید