پاسخ ظریف به ادعای برایان هوک درباره کودتای 28 مرداد

به گزارش عکس پارسی، وزیر خارجه ایران به ادعای یک مقام آمریکایی که ساعاتی قبل تر نقش سیا در کودتای 28 مرداد 1332 را انکار نموده بود، پاسخ داد.

پاسخ ظریف به ادعای برایان هوک درباره کودتای 28 مرداد

به گزارش گروه بین الملل عکس پارسی، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به ادعای یک مقام آمریکایی که ساعاتی قبل تر نقش سیا در کودتای 28 مرداد 1332 را انکار نموده بود، پاسخ داد.

ظریف با انتشار یک آدرس اینترنتی از اسناد منتشر شده در موسسه آرشیو امنیت ملی آمریکا، وابسته به دانشگاه جورج واشنگتن، نوشت: برای آنها که یا از تاریخ دخالت آمریکا در کودتای 1953 علیه دولت منتخب مردمی ایران آگاه نیستند یا به عمد آن را تحریف می نمایند: https://nsarchive2.gwu.edu/NSAEBB/NSAEBB435/

صفحه ای که آقای ظریف به آن ارجاع داده مجموعه اسنادی است که نقش آفرینی سیا در کودتای 28 مرداد را تأیید می نمایند.

برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، سه شنبه شب (به وقت تهران) در جمع عکس پارسی مدعی شده بود که سیا نقشی در کودتای 28 مرداد و سرنگونی دولت مصدق نداشته است.

هوک در پاسخ به خبرنگاری که یادآوری نموده بود دیروز شصت و ششمین سالگرد کودتایی به رهبری سیا علیه دولت محمد مصدق است نقش آفرینی سیا در این کودتا را رد کرد.

هوک گفت: سال گذشته مجموعه ای از مقالات پژوهشی که مبنای آنها اطلاعات از رده محرمانه خارج شده آمریکا بود منتشر شدند. این مقالات به ترسیم شمای دقیق تر و کامل تری از آنچه در سال 1953 برای مصدق رخ داد یاری می نمایند.

وی اضافه نمود: مصدق توسط سیا عزل نشد. او توسط نهادهای مذهبی، رهبران سیاسی و ارتش از قدرت عزل شد. سیا برای کودتای اول فراخوانده شد که بازنده شد و بعد از آن دیگر سیا دخالتی نداشت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 276

به "پاسخ ظریف به ادعای برایان هوک درباره کودتای 28 مرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ ظریف به ادعای برایان هوک درباره کودتای 28 مرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید