چه کسی مجوز افزایش سود در بانک ها را صادر کرد؟

به گزارش عکس پارسی، در حالی در روزهای اخیر اغلب بانک ها برای افزایش نرخ سود و افتتاح حساب های سپرده با سود بالا اقدام نموده اند که در سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی می گوید هیچ مجوزی برای افزایش نرخ سود صادر ننموده و فقط مجوز تمدید حساب ها در تاریخی معین را داده است. گرچه تمدید حسابهای مورد نظر بانک مرکزی هم اغلب سودهای بالای 15 درصد را در بر می گیرد، ولی اکنون معین نیست بانک ها بر اساس کدام دستور این اجازه را داشته اند که افتتاح حساب های جدید را با سودی بین 15 تا 23 درصد انجام دهند؟

چه کسی مجوز افزایش سود در بانک ها را صادر کرد؟

به گزارش عکس پارسی، با توجه به اینکه بانک ها در فاصله اول تا یازدهم شهریورماه سال گذشته و قبل از اجرای دستورالعمل کاهش نرخ سود بانکی برای جابه جایی حساب های مشتریان اقدام نموده و اغلب با سودهای بالا افتتاح حساب کردند، برای امسال و در آستانه سررسید این حساب ها بانک مرکزی طی بخشنامه ای به آنها مجوز داد تا بتوانند برای مدت یک ماه سپرده های مدت دار سال گذشته و در فاصله معین گردیده را تمدید نمایند. این اقدام در راستای ممانعت از خروج سپرده از بانک ها و عدم ورود به بازارهای ارز و سکه انجام شد.

به دنبال این بخشنامه بود که در شعب بانک ها تکاپو برای افزایش نرخ سود و تغییر در حساب های سپرده شروع شد و در فاصله دوم تا یازدهم شهریورماه نه تنها حساب های مدت دار قبلی را تمدید کردند بلکه اکثرا برای افتتاح حساب های جدید با نرخ سود بالای 15 درصد که اغلب 19 تا 23 درصد است، اقدام می نمایند. جالب اینجاست که از هر کدام سوال می گردد بر چه مبنایی قرار است نرخ سود افزایش پیدا کند، می گویند با توجه به بخشنامه بانک مرکزی در حال اجرا این کار هستند!

اما آنچه که عبدالناصر همتی-رئیس کل بانک مرکزی- امروز(سه شنبه) و در همایش بانکداری اسلامی در رابطه با سود بانکی مطرح کرد بر این تاکید داشت که این بانک هیچ مجوزی برای افزایش نرخ سود صادر ننموده و فقط این اجازه را به بانک ها داده تا سپرده های مدت دار دوم تا یازدهم شهریورماه سال گذشته را تمدید نمایند. بنابراین همتی می گوید اینکه عنوان می گردد سود در بانک ها افزایش پیدا نموده و مجوز آن را بانک مرکزی داده است، صحیح نیست.

گر چه رئیس کل بانک مرکزی تاکید دارد مجوزی برای افزایش نرخ سود نداشته ولی طبق گفته وی فرمان تمدید حساب های فاصله معین گردیده در دوم تا یازدهم شهریورماه را داده است که باید در این زمینه یادآور شد حساب های این زمان عمدتا سودهای بالای 20 درصد دارند و بانک ها در این فاصله مشتریان خود را فراخوانده بودند تا حساب های خود را قبل از کاهش نرخ سود تغییر دهند. به عبارتی اکنون بانک مرکزی مجوز تمدید حساب های با سود سپرده بالای 20 درصد سال گذشته را به گونه ای به بانک ها داده است. از سوی دیگر اینکه اغلب بانک ها به طور همزمان از چند روز گذشته و به دنبال بخشنامه بانک مرکزی برای تمدید حساب ها برای افتتاح حساب های جدید با سود بالای تا 23 درصد اقدام نموده اند نمی تواند چندان خودسرانه باشد، به هر حال باید در این رابطه علامت مثبتی از مراجع بالادستی دیده باشند که اقدام نمایند در غیر این صورت اگر این گونه نیست جای سوال دارد که چرا بانک مرکزی در روزهای اخیر مانع از اقدام بانک ها برای افزایش نرخ سود در افتتاح حساب های جدید نگردیده و نظارتی بر آنها نداشته است!؟

با این حال آنطور که همتی اعلام نموده است بانک مرکزی در حال آنالیز در حوزه سود بانکی بوده و احتمالا بزودی در این باره تصمیم گیری هایی انجام خواهد شد و در این جریان احتمال برگشت سپرده های بیش از یکسال وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 28

به "چه کسی مجوز افزایش سود در بانک ها را صادر کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی مجوز افزایش سود در بانک ها را صادر کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید