گزارش رسانه خارجی درباره مهاجرت نخبگان صحت ندارد

به گزارش عکس پارسی، مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با صدور اطلاعیه ای بر کذب و خلاف واقع بودن اطلاعات و آمارهای گزارش یک سایت خبری بیگانه درباره مهاجرت نخبگان تأکید کرد و از پیگیری قضایی منتشرکنندگان این مطالب اطلاع داد.

گزارش رسانه خارجی درباره مهاجرت نخبگان صحت ندارد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی عکس پارسی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در پی انتشار گزارشی در سایت خبرگزاری دویچه وله با عنوان جمهوری اسلامی، فرار مغزها و انکار واقعیات نسبت به مطالب خلاف واقع و بدون مستندات این گزارش، مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با صدور اطلاعیه ای بر کذب بودن مندرجات این گزارش تأکید و نکاتی را مطرح نموده است.

در متن این اطلاعیه آمده است: در متن گزارش یادشده، به مواردی متعددی اشاره شده است که از پایه اشتباه و یا کذب محض است. از این جمله این اشتباهات و مطالب غیرواقع می توان به گزارش صندوق بین المللی پول اشاره نمود. گزارش صندوق بین المللی پول در سال 1389 که بر مبنای آن ادعا می گردد که ایران به لحاظ مهاجرت نخبگان در میان 91 کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته دنیا مقام نخست را دارد، این گزارش وجود خارجی ندارد و لذا چنین آمار و اطلاعاتی از پایه کذب می باشند.

همچنین اظهارات منتسب به بهرام صلواتی در زمینه آمار مهاجرت نخبگان در گزارش منتشر شده آن خبرگزاری، مخدوش است و برای مثال آمار مربوط به ایرانیان خارج از کشور که از قول ایشان به استناد مصاحبه وی با روزنامه شهروند مورخ دوشنبه 14 مرداد 1398 به اشتباه 16 میلیون نفر مورد ارجاع قرار گرفته است، در حالی که عدد مذکور در این مصاحبه 6/1 میلیون نفر است.

بر اساس این اطلاعیه، اظهارات منتسب به باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت که در گزارش مذکور به تاریخ 22 مرداد 1389 قید شده است نه تنها با اظهارات مورد تائید ایشان و روابط عمومی وزارت بهداشت مغایرت دارد، بلکه لازم به توجه است که ایشان در تاریخ مذکور هیچ اظهارنظری در زمینه مهاجرت نخبگان نداشته و احتمالاً مراد و مقصود نویسنده اظهارات ایشان در سال 1398 بوده است! که آن اظهارات نیز برابر جوابیه موجود در همان سایت و همان روز تکذیب شده است.

اظهارات منتسب به سالاریه معاون بنیاد ملی نخبگان که در گزارش به آن استناد شده است مبنی بر اینکه: در 10 ساله میان 1387 تا 1397 خورشیدی، 25 تا 30 درصد دانشجویان و متخصصان کشور، ایران را ترک نموده اند از اساس کذب و بی پایه است و چنین اظهار نظری در هیچ زمان و مکانی صورت نپذیرفته است.

همچنین در بخش دیگری از اطلاعیه معاونت علمی و فناوری آمده است: موارد فوق الذکر صرفاً نمونه هایی از اشتباهات و تناقضات آماری متعدد گزارشی است که خود با هدف اشاره به آمار و اطلاعات متناقض و نادرست در حوزه مهاجرت نخبگان ایران تهیه و منتشر شده است! بر همین اساس بنظر می رسد گزارش مذکور با بی دقتی، بشکل مغرضانه و مبتنی بر جهت گیری سیاسی با اتکا و استناد بر منابع آماری بی پایه و اساس موجود در اینترنت و فضای مجازی تهیه شده است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی از رسانه های داخلی و خارجی درخواست کرد اطلاعات و آمارهای خود در این خصوص را از مراکز منابع آماری معتبر از جمله رصدخانه مهاجرت ایران وابسته به دانشگاه صنعتی شریف و بنیاد ملی نخبگان کسب نمایند.

همچنین این مرکز حق پیگیری قانونی پیرامون اتهامات وارده به مسؤولان و نیز انتشار مطالب کذب را به وسیله مجاری قانونی را برای خود محفوظ می داند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 317

به "گزارش رسانه خارجی درباره مهاجرت نخبگان صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش رسانه خارجی درباره مهاجرت نخبگان صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید