4 سندرم دردناک در بدن بهبودیافتگان کرونا

به گزارش عکس پارسی، با این حال، افسردگی، بی خوابی، زوال عقل و جنون نیز در میان بهبود یافتگان مشاهد شده است. این تحقیقات همچنین نشان داد کسانی که در گذشته سابقه بیماری روانی داشته اند به طور میانگین از انسان های معمولی بیشتر به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

4 سندرم دردناک در بدن بهبودیافتگان کرونا

دانشمندان انگلیسی اعلام کردند تلفیق 4 سندرم مختلف باعث ایجاد کرونای بلند مدت در بدن بهبود یافتگان از کووید 19 می شود. ویروس کرونا تا به امروز مرگبارترین همه گیری جهان در قرن 21 را رقم زده است. در هفته های اخیر بر شدت شیوع ویروس و در نتیجه تلفات جهانی این همه گیری افزوده شده است.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت به طور میانگین روزانه 5 هزار و 400 نفر در جهان به دلیل ابتلا به کووید 19 جان خود را از دست می دهند. با این حال، تلفات این همه گیری تنها عامل نگرانی دانشمندان نیست. یکی از مواردی که دانشمندان به شدت نگران آن هستند شیوع کرونای بلند مدت در میان بهبود یافتگان است.

این امر به معنای آن است که افراد بهبود یافته از کرونا حتی پس از بهبودی نیز علائم بیماری را با خود به همراه دارند و با گذشت ماه ها هنوز پیروز به بازگشت به زندگی پیش از بیماری نشده اند. دانشمندان در تحقیقات خود به یافته های جدیدی در این زمینه دست یافتند.

بر این اساس، دانشمندان اعلام کردند کرونای بلند مدت ترکیبی از چهار علامت مختلف ابتلا به کروناست که بدن فرد را به طور همزمان درگیر خود می کند. تحقیقات نشان داد برخی بهبودیافتگان از کووید 19 پس از گذشت 7 ماه همچنان از علائم ناتوان کننده پساکرونایی مانند سندرم بی حالی و خستگی، سندرم مراقبت های ویژه، آسیب دائمی به اندام ها و علائم بلند مدت کرونا رنج می برند.

سندرم مراقبت های ویژه به مجموعه ای از اختلالات سلامتی اطلاق می شود که پس از طی دوره ریکاوری در میان بیماران دیده می شود. در این حالت فرد از سه جنبه جسمی، عصبی و روانی دچار مشکل می شود.

محققان انگلیسی هشدار دادند تنها در جزیره انگلیس (انگلیس، ولز، اسکاتلند) و ایرلند شمالی نزدیک به 60 هزار نفر در حال زندگی با کرونای بلند مدت هستند. یکی از موارد هشدار انگیز این تحقیقات این است که یافته ها نشان می دهد بچه ها نیز در خطر ابتلا به کرونای بلند مدت قرار دارند. پیش تر یافته های محققان نشان داده بود بچه ها و جوانان کمترین نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید 19 را دارند.

با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد حتی افرادی که کمترین آسیب پذیری در مقابل این ویروس را دارند نیز ممکن است علائم بلند مدت ابتلا به کرونا را با خود به یادگار داشته باشند. همچنین این موضوع هیچ ارتباطی به شدت بیماری فرد ندارد و حتی افرادی که به کرونای خفیف مبتلا شده اند نیز ممکن است علائم ابتلا به کووید 19 را در بلند مدت در بدن خود مشاهده کنند.

دانشمندان می گویند علائمی مانند تنگی نفس، بی حالی مزمن، مِه مغزی، آسیب دائمی به اندام ها، نگرانی، تشویش و استرس از مواردی است که به صورت گسترده در میان بهبود یافتگان از کرونا دیده می شود. برخی بیماران نیز شاهد گردش علائم بیماری در اندام ها و قسمت های مختلف بدن خود هستند. برخی دیگر از بیماران نیز از علائم متغیر در یک بخش از بدن خود گلایه دارند.

دانشمندان انگلیسی در تحقیقات خود اعلام کردند 5 علامت ابتلا به کرونا وجود دارد که می تواند برای ماه ها در بدن بهبود یافتگان دیده شود. مطالعات نشان داده است بیش از 300 هزار مبتلا به کووید 19 در انگلیس اعلام کرده اند هنوز علی رغم بهبودی و خلاصی از ویروس، علائم ابتلا را برای بیش از یک ماه است که با خود به یادگار دارند.

این تحقیقات نشان داد کهنسالان و کسانی که از بیماری های زمینه ای رنج می برند احتمال بیشتری دارد که علائم ابتلا به کرونا را برای ماه ها در بدن خود داشته باشند. رایج ترین این علائم که در بلند مدت در بدن بهبود یافتگان دیده می شود بی حالی و سرفه های مداوم است. 3 علامت دیگر نیز شامل سردرد، درد مفاصل و مسائل تنفسی است.

با این حال، بیشتر مردم چند هفته پس از ابتلا به کرونا دوره ریکاوری را طی کرده و دچار بهبودی نسبی می شوند. دانشمندان انگلیسی می گویند ادامه دار بودن علائم کرونا در بهبود یافتگان به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست و حتی افرادی که بصورت خفیف به این بیماری مبتلا شده اند نیز ممکن است این علائم را برای ماه ها در بدن خود داشته باشند.

پیش تر دانشمندان استرالیایی نیز اعلام کرده بودند آسیب های شدید ریوی در بهبودیافتگان از کووید 19 می تواند پس بهبودی و هفته ها بعد از مرخص شدن از بیمارستان همچنان در این افراد دیده شود. تحقیقات نشان داد آسیب ریوی، مسائل شدید تنفسی و سرفه می تواند در بلند مدت در بیماران بهبود یافته کرونایی مشاهده شود.

دانشمندان می گویند تاثیرات مخرب ویروس کرونا بر سلامت جسمانی افراد باعث ایجاد نگرانی در مجامع علمی شده است.

ما شاهد آن هستیم که حتی افرادی که به کرونای خفیف مبتلا شده اند برای هفته ها و حتی ماه ها پس از بهبودی و مرخص شدن از بیمارستان همچنان با عوارض سنگین این بیماری دست به گریبان هستند. طول دوره نقاهت و زمان لازم برای بازگشت این افراد به زندگی عادی قبل از بیماری مایه نگرانی است.

دانشمندان استرالیایی در تحقیقات خود بیمارانی که به کرونای شدید مبتلا شده و در بیمارستان بستری بودند را مورد مطالعه قرار دادند. شواهد نشان داد 6 هفته پس از مرخص شدن این بیماران از بیمارستان، بیش از 88 درصد آن ها هنوز علائم آسیب ریوی را داشته اند. آزمایشات و سی تی اسکن این افراد نشان داد ریه های آن ها هنوز هم درگیر عوارض ابتلا به ویروس کرونا بوده است.

پیش تر محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس نیز پس از تحقیقات گسترده اعلام کردند: فراتر از مسائل جسمانی، یک خطر دیگر که بهبود یافتگان از کووید 19 را تهدید می کند، ابتلا به اختلالات روانی است. یک تحقیق که بر روی بیش از 62 هزار بیمار مبتلا به کرونا پس از بهبودی انجام گرفته است، نشان می دهد این افراد به شدت در معرض ابتلا به اختلالات روانی قرار دارند.

محققان مشاهده کردند یک نفر در هر 16 بهبود یافته کرونایی که پیش تر هیچ سابقه بیماری روانی نداشته است، یک تا سه ماه پس از ابتلا به کرونا به اختلالات روانی دچار شده است. این میزان ابتلا به اختلالات روانی دو برابر میزانی است که متخصصان قبلا پیش بینی می کردند.

محققان انگلیسی می گویند بیمارانی که شرایط وخیمی داشته و در بیمارستان بستری شده اند نسبت به بیمارانی که علائم خفیف تری داشتند، بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات روانی قرار دارند. اختلالات مرتبط با اضطراب و نگرانی یکی از موارد شایع در میان بهبود یافتگان است.

با این حال، افسردگی، بی خوابی، زوال عقل و جنون نیز در میان بهبود یافتگان مشاهد شده است. این تحقیقات همچنین نشان داد کسانی که در گذشته سابقه بیماری روانی داشته اند به طور میانگین از انسان های معمولی بیشتر به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

محققان اعلام کردند بیماران مبتلا به کرونا اگر پس از بهبودی شاهد نگرانی و اضطراب، احساس ناخوشی، بی خوابی و یا کاهش قدرت حافظه شدند سریعاً به یک متخصص مراجعه کنند. متخصصان می توانند با روش هایی ساده جلوی تشدید حال بیمار را بگیرند.

منبع: فرادید
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1252

به "4 سندرم دردناک در بدن بهبودیافتگان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 سندرم دردناک در بدن بهبودیافتگان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید