افزایش 15 درصدی فوتی های کرونا با تشدید آلودگی هوا

به گزارش عکس پارسی، متخصصان از ارتباط هولناک آلودگی هوا با افزایش فوتی های کرونا در کلانشهر ها سخن گفتند و به گروه های پرخطر توصیه کردند در روز های آلوده از منزل خارج نشوند.

افزایش 15 درصدی فوتی های کرونا با تشدید آلودگی هوا

به گزارش باشگاه خبرنگاران، آلودگی هوا و ارتباط ترسناک آن با شیوع کرونا، موضوعی که ترس و وحشت را در این روز های سیاه کرونایی به جان هر کسی می اندازد، موضوعی که در روز های اخیر متخصصان از آن سخن می گویند، چند روزی که آلودگی هوا نفس برخی کلانشهر های کشور را به شماره انداخته است، البته موضوع آلودگی هوا در روز های سرد سال داستانی تکراری است، اما امسال با سال های قبل فرق می کند، زیرا برخلاف سال های گذشته که در این شرایط مسئولان و کارشناسان مردم را به استفاده از حمل و نقل عمومی ترغیب می کردند، اما امسال به دلیل شیوع کرونا نمی توان به مردم بگوییم که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید چرا که استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و افزایش بار آن به معنای شیوع بیشتر کروناست.

در این روز های سخت کرونایی که ایرانیان در جنگ تمام عیار با کرونا هستند و کرونا وحشی تر از قبل شده است و روز های سیاه پاییز را سپری می کنیم حالا آلودگی هوا هم دردی دیگری بر دردهایمان اضافه کرده است، هر روز بیش از 300 داغ بر دل مردم ایران اضافه می شود و شمار بسیاری از خانواده ها در غربت عزیزان خود را به خاک می سپارند، در این شرایط آب و هوا هم سر ناسازگاری دارد.

کرونا نفس های بسیاری از ایرانیان را تنگ کرده است و آلودگی هوا این روز ها خود قوز بالای قوز شده است، در بسیاری از کلانشهر های کشور مانند تهران، اهواز، اراک، اصفهان و ... در طول هفته گذشته آلودگی هوا نفس ها را به شماره انداخت و چهره شهر ها خاکستری رنگ بود.

بعد از همه اینکه به گفته متخصصان آلودگی هوا موجب افزایش شیوع کرونا می شود و در روز هایی که کرونایی روی دور رکورد شکنی است، آلودگی هوا خود معضل بزرگی محسوب می شود، حتی تصور اینکه آلودگی هوا بتواند شیوع کرونا را افزایش دهد و موجب مرگ و میر بیشتر شود برایمان سخت است چرا که در حال حاضر سیاه ترین روز های کرونایی از ابتدای شیوع بیماری تا به امروز را تجربه می کنیم.

هشدار هواشناسی؛ آلودگی هوای در 9 استان کشور

کیفیت هوا در تهران در روز های پایانی مهر (از تاریخ 20 تا 27 مهر ماه) به طور مداوم آلوده و در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود همچنین آلودگی هوا نفس های کلانشهر هایی مانند اراک و کرج را نیز در روز های اخیر گرفته بود و سازمان هواشناسی نیز روز گذشته (29 مهر) با صدور هشداری از پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده ها تا اواسط هفته در 9 استان کشور شامل تهران، مرکزی، البرز، اصفهان، قزوین، قم، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خوزستان خبر داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: در پی پایداری هوا و سکون نسبی جو افزایش غلظت آلاینده ها تا پیش از ظهر دوشنبه (5 آبان ماه) برای استان های تهران، مرکزی، البرز، اصفهان، قزوین، قم، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خوزستان پیش بینی می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی افزایش نسبی آلاینده ها تا حد ناسالم برای گروه های حساس درصورت افزایش تردد های درون شهری به ویژه در کلانشهر ها رخ می دهد و نسبت به کاهش تردد های غیرضروری در سطح شهر به ویژه برای بچه ها، افراد مسن و بیماران قلبی و تنفسی توصیه می شود.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می کند به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای روبروه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

هرچند که آلودگی هوا و افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون می تواند منجر به تشدید علائم بیماری های قلبی و ریوی شود، اما امسال به دلیل شیوع بیماری کووید 19 اثرات سوء آلودگی هوا دوچندان شده است چراکه از یک سو آلودگی هوا سبب ضعیف شدن عملکرد ریه ها و سیستم ایمنی بدن می شود و راه را برای ابتلا به بیماری هموار می کند و از سوی دیگر ویروس کرونا می تواند از طریق ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون منتقل شود.

موضوعی که پیش تر کلانتری رئیس سازمان محیط زیست درباره آن هشدار داده بود.

افزایش 15 درصدی فوتی های کرونا با تشدید آلودگی هوا

عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ارتباط شیوع کرونا با آلودگی هوا بیان نمود: مطالعاتی در دنیا انجام و نتایج آن در مجلات معتبر پاپ شده است، نشان می دهد که در چین، ایتالیا و بسیاری از نقاط دنیا آلودگی هوا و به ویژه افزایش ذرات معلق باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر های ناشی از کرونا و شدت بیماری می شود.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ما مطالعه ای را در این زمینه را از پیک اول تا پیک دوم کرونا یعنی اسفند ماه تا شهریور ماه انجام دادیم و نشان داده شد که ارتباط معناداری بین افزایش ذرات معلق، ازون، دی اکسید نیتروژن و افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران وجود دارد البته درصد های بدست آمده در ایران به اندازه گزارش های دنیای نبود.

شاهسونی بیان نمود: بر اساس مطالعه ای که برای تاثیر آلودگی هوا بر افزایش مرگ و میر انجام دادیم، دریافتیم که ذرات معلق هوا تا 6 درصد، ازون تا 7 درصد و دی اکسید نیتروژن تا 15 درصد باعث افزایش مرگ و میر کرونا در ایران می شود البته در سایر کشور ها مانند چین و ایتالیا اعداد گزارش شده بسیار بالاتر بود.

فرمول هایی برای کاهش آلودگی هوا در روز های کرونایی

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: آلودگی هوا بر سیستم تنفسی تاثیر می گذارد و موجب تضعیف سیستم ایمنی می شود و کرونا هم بیماری تنفسی است و وقتی با آلاینده های هوا روبرو می شویم فرد بیشتر مستعد ابتلا به کرونا می شود و در روز هایی که هوا آلوده است ما با افزایش غلظت آلاینده ها روبرو هستیم و به همین دلیل باید از همین الان باید موضوع را جدی بگیریم و قانون هوای پاک و آیین نامه های این قانون اجرایی شود تا به شرایط اضطرار یا ناسالم نرسیم و اقدامات در زمینه سوخت و خودرو ها هر چه زودتر شروع شود.

شاهسونی بیان نمود: توصیه ما این است که گروه های آسیب پذیر از تردد های غیر ضرور در سطح شهر در روز های آلوده خودداری کنند و نمی توان به مردم گفت که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند چرا که خطر شیوع کرونا در حمل و نقل عمومی وجود دارد.

ممنوعیت تردد خودرو های سواری، وانت و تاکسی با سن بالای 10 سال، افزایش قیمت طرح ترافیک تا 10 برابر، کنترل کاتالیست وسایل نقلیه در معابر شهری، ممنوعیت تردد اتوبوس های بالای 8 سال سن، ممنوعیت تردد خودرو های سنگین (کامیونت، کامیون و تریلی)، ممنوعیت تردد موتورسیکلت ها در مناطق مرکزی شهر های آلوده و پایش کیفیت سوخت توزیعی در شهر های بزرگ، رایگان کردن تردد با حمل ونقل عمومی، اعمال جرایم سنگین مالی و حبس برای خودرو های آلوده کننده هوا، تعطیلی و جریمه کارخانه ها و نیروگاه های آلاینده هوا، توقیف کامیون های بدون فیلتر دوده در تمامی شهر های آلوده و کنترل دود خروجی از وسایل نقلیه در معابر شهر های آلوده از جمله اقداماتی است که می تواند در کنترل آلودگی هوا موثر باشد.

تهران را 2 هفته تعطیل کنید

کرونا در تهران بیشتر از سایر کلانشهر ها قربانی می گیرد و یک هفته ای است که آلودگی هوا نفس های پایتخت نشینان را تنگ کرده است و حالا آلودگی هوا دردی شده بر درد های دیگر ناشی از شیوع کرونا و باید در این شرایط مسئولان شهری به سرعت سیاستگذاری کنند و پیش از آنکه کرونا از فرصت آلودگی هوا استفاده کند و بیشتر قربانی بگیرد اقدامات را اجرایی کنند.

محسن روشنی مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلام اینکه دلیل اصلی آلودگی هوای پایتخت در 8 روز اخیر، افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کوچک تر از 2 و نیم میکرون است، اظهار کرد: هرچند اعداد ثبت شده شاخص بسیار بالایی به شمار نمی فرایند، ولی نکته قابل تأمل، این است که استمرار این شرایط در 8 روز متوالی، می تواند موجب نگرانی هایی برای سلامت شهفرایندان به ویژه افراد دارای بیماری های خاص، سالمندان و خانم های باردار شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، علت عمده افزایش شاخص آلودگی هوای تهران، سکون نسبی هوا، عدم ورزش باد مؤثر و تجمع آلاینده ذرات معلق است، گفت: حتی 3 روز تعطیلات متوالی پنج شنبه، جمعه و شنبه نیز سبب کاهش آلودگی هوای پایتخت نشد.

رئیس شورای شهر تهران اظهار کرد: همان طور که می دانید اخبار کرونا در صدر رسانه های دنیا قرار گرفته است و به صورت طوفانی عمل می کند؛ در برخی از کشور ها صحبت از موج دوم است، اما در کشور ما صحبت از موج سوم است، به نظر می رسد باید اقدامات ویژه ای از سوی مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گیرد.

هاشمی ادامه داد: توصیه بنده این است که به فکر تعطیلی حداقل 2 هفته ای تهران باشیم، زیرا اگر این کار را نکنیم نمی توانیم در مقابل موج سوم شیوع ویروس کرونا آن هم در فصل پاییز و زمستان بایستیم. تردد خودرو ها باعث آلودگی هوا می شود که این خود موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن سالمندان، بچه ها یا حتی میانسالان خواهد شد.

عمده عوارض آلودگی هوا و کرونا بر گروه های آسیب پذیر مانند بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، بچه ها، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان است که در این روز ها توصیه می شود، این گروه ها برای حفظ سلامت خود از تردد غیر ضرور در کلانشهر ها بپرهیزند، همچنین مسئولان باید هر چه زودتر اقدام های فوریتی خود را انجام دهند تا بیش از پیش شاهد افزایش مرگ و میر های کرونایی نباشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1248

به "افزایش 15 درصدی فوتی های کرونا با تشدید آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 15 درصدی فوتی های کرونا با تشدید آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید