نکاتی که کارمندان دورکار باید بدانند

به گزارش عکس پارسی، شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان با همه تلخی ها، تجربیات جدیدی به همراه داشت و نشان داد که انسانها در این کره خاکی همچون دانه های تسبیح به یکدیگر وصلند و مرگ یک نفر به معنای مرگ دیگری است، به همین دلیل بارها توصیه شده که همه باید نسبت به پروتکل های بهداشتی تمکین نموده تا از مرگ انسان های بیشتر جلوگیری کنیم.

نکاتی که کارمندان دورکار باید بدانند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، ویروس کرونا در ابتدا در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا کرد و پس از مدت کوتاهی تمام جهان را فرا گرفت. در ایران نیز از 29 بهمن 1398 به دنبال فوت دو بیمار در اثر ابتلا به این ویروس، اکنون کرونا جان حدود 37 هزار نفر را در کشور گرفته است.

این در حالی است که استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در شرایط قرمز قرار دارند و استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در شرایط نارنجی و زرد قرار دارند.

مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا با اجرای محدودیت های جدید در 25 مرکز استان و 46 شهرستان دیگر محدودیت های جدیدی اعمال کردند زیرا فرایند بیماری کرونا در کشور صعودی است و حتما باید رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها جدی گرفته گردد.

یکی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال محدودیت حضور فیزیکی و 50 درصدی کارکنان دستگاه های دولتی و غیر دولتی است.

براین اساس کرونا، فرصتی برای استفاده از تجربه دورکاری به وجود آورده و باید از دورکاری به عنوان ابزاری جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها استفاده کرد آن هم در شرایط کنونی که با موج سوم و تکان دهنده کرونا روبرو هستیم.

دورکاری فرصت جدیدی پیش روی افراد قرار داد که چگونه می توان با ابزارهای نوین ارتباطی در سرکار خود حاضر بود بدون اینکه حضور فیزیکی داشت فارغ از آنکه توسعه ابزارهای الکترونیکی و ارتباط جمعی بسیاری از کسب و کارها را به سمت فضای مجازی کشاند، این روزها کارمندان بخش های خصوصی و دولتی و همچنین معلمان و دانش آموزان از تجربه جدیدی در سراسر جهان بهره مند شدند اینکه در منزل بمانند و فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

با وجود این ویژگی مثبتی که کرونا به بشر هدیه نموده اما مسائل امنیتی در جهانی مجازی نیز بسیاری از کاربران را تهدید می نماید. این روزها که اغلب کارمندان در منزل به کار خود اشتغال دارند و در فضای گسترده و پیچیده فضای مجازی حضور دارند، باید بدانند که شیادان فضای مجازی نیز همچون آن ها در این فضا در حال گشت و گذار هستند و دنبال طعمه های خود می گردند براین اساس افزایش دانش در استفاده از این ابزارهای نوین لازم و لازم است.

باید بدانیم درست است که اینترنت انجام فعالیت های شغلی به صورت دورکاری را تا حد زیادی تسهیل نموده اما علاوه بر به خطر انداختن حریم خصوصی افراد می تواند امنیت شرکت های خصوصی و مشاغل را نیز در معرض خطر جدی قرار دهد.

بسیاری از کارشناسان آی تی و همچنین پلیس فتا به کارمندان توصیه می نمایند تا چگونگی استفاده امن از فضای مجازی و اینترنت را آموزش ببینند تا در اثر بی اطلاعی مورد هک یا سرقت اطلاعات قرار نگیرند حتی این مساله شامل مسئولان در بخش های مختلف می گردد چرا که به دلیل همه گیری ویروس کرونا و دورکاری بیشتر افراد جامعه، شاهد افزایش بی سابقه برگزاری ویدئو کنفرانس ها نیز هستیم.

شبکه های وای فای ناامن یکی از مهم ترین نقاط آسیب پذیر در فعالیت آنلاین محسوب می گردد، باوجود اینکه بسیاری از کارمندان از اینترنت خانگی خود در زمان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور در محل کار استفاده می نمایند و امکان تأمین امنیت آن را دارند، اتصال به شبکه های وای فای عمومی امکان دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مهم را برای اشخاص ثالث فراهم می نماید از سوی دیگر این امر می تواند موجب به خطر افتادن امنیت مجازی کاربران گردد؛ زیرا معمولا این تجهیزات و شبکه ها فاقد ابزارهای امنیتی مورد استفاده در شبکه های سازمانی و شرکتی مانند نرم افزارهای ضدویروس قدرتمند، فایروال های سفارشی و ابزارهای پشتیبان گیری آنلاین هستند.

مهم ترین نکات امنیتی که کارمندان باید در زمان دورکاری رعایت نمایند شامل استفاده از گذرواژه های مناسب، به روزرسانی مستمر سیستم عامل، اجتناب از باز کردن سایت ها و ایمیل های مشکوک، اعتبارسنجی دولایه یا تائید دومرحله ای، تأمین امنیت و انتخاب گذرواژه قوی برای مودم های خانگی است.

روش های حفظ امنیت در استفاده از وای فای عمومی

یکی از ابزارهای کارمندان در زمان دورکاری استفاده از اینترنت است استفاده از آن نیز ملزم به استفاده از داده یا وای فای است.

کارشناسان پلیس فتا معتقد هستند که تهدیدات سایبری و روش های بهبود امنیت سیستم های رایانه ای به منظور حفظ امنیت افراد دورکار در دوران مقابله با شیوع ویروس کرونا بسیاری جدی است و باید برای استفاده از اینترنت برای اجرای امور کاری محوله خود از وای فای عمومی به علت عدم رعایت مؤلفه هایا امنیتی، ستفاده ننمایند.

همچنین توصیه می گردد برای هر حساب کاربری خود از کلمه عبور قوی شامل یک رشته طولانی از حروف عظیم، کوچک، اعداد و کارکترهای ویژه استفاده شده و برای چند حساب کاربری از یک کلمه عبور مشترک استفاده نگردد.

در صورت استفاده از مودم های ADSL، کلمه عبور پیش فرض آن را تغییر و از خاموش بودن قابلیت WPS دستگاه، اطمینان حاصل نمایند. به صورت متناوب و در بازه زمانی لازم، پشتیبان گیری از داده ها را فراموش ننمایند چرا که در صورت حمله سایبری یا هرگونه باج افزار آسیب کمتری به کار و اطلاعات آن ها وارد می گردد.

کارشناسان پلیس فتا به افراد دورکار توصیه می نمایند قبل از استفاده از دستگاه رایانه خود، یقین پیدا کنید که فایروال دستگاه فعال و آنتی ویروس قدرتمند و به روز شده نصب باشد.

همچنین مواظب ایمیل های مشکوک به کلاهبرداری و فیشینگ اطلاعات که برای آن ها ممکن است، ارسال گردد، باشند و به هیچ عنوان لینک ها و ایمیل های مشکوک را باز ننمایند.

چنانچه مجبور هستید در یک فضای عمومی کارکنید یا اگر با افرادی زندگی می کنید که نمی توانید اطلاعات کار را با آنها به اشتراک بگذارید، امنیت دستگاه رایانه مهم است و پیشنهاد می گردد تا رمز ورود به دستگاه خود را فعال کنید.

برای اطمینان از امنیت بیشتر حساب های کاربری خود پس از مشخص رمز عبور ترکیبی قوی از مؤلفه احراز هویت دومرحله ای از جمله اسکن اثر انگشت یا تأییدیه پیامکی استفاده نموده و در صورت نداشتن اطلاعات تخصصی کافی در این زمینه از مشاوره کارشناسان معتمد یاری بگیرند.

چند توصیه به کارمندان برای امنیت فضای مجازی

- از اعتبارتان در شبکه های اجتماعی مراقبت کنید زیرا مواردی را که آنلاین پست کنید در اینترنت یا روی دستگاه بقیه کاربرها می ماند. قبل از اینکه عکس یا پستی را ارسال کنید، حتما قبل از آن مطمئن باشید که بعدا پشیمان نمی شوید. در نظر بگیرید که بعضی درخواست های شغلی تنها به خاطر پست های متقاضیان در شبکه های اجتماعی رد شده اند.

- موقعیت های مختلف را شناسایی کنید و عکس العمل صحیحی داشته باشید، اگر شخصی مزاحم است یا پست و عکس خشونت آمیز نسبت به گروه خاصی منتشر نموده است، حتما آن را گزارش دهید و از دایره دوستان خود خارج کنید.

- نرم افزارهای روی دستگاه خود را به روز نگاه دارید زیرا مرورگر، سیستم عامل و تمام نرم افزارهایی که روی دستگاهتان است را به روز نگاه دارید. به روز بودن نرم افزارها جلوی تهدیدهای سایبری زیادی را می گیرد.

- تا جایی که امکان دارد حساب خود را شخصی نگاه دارید تا روی افرادی که ما را دنبال می نمایند یا دوست مان هستند کنترل داشته باشیم. کنترل بدین معنی است که اجازه ندهید شخص غریبه پست ها و عکس های شما را ببیند.

- کلمه عبور پیچیده، تصادفی و طولانی انتخاب کنید و مطمئن شوید که کلمه عبورتان حداقل 12 حرف را دارد که شامل حروف کوچک، عظیم، اعداد و حروف خاص است. این کلمه عبور باید کاملا تصادفی باشد. برای این کار می توانید از نرم افزارهای مدیریت رمزعبور مانند LastPass بهره ببرید.

- هر حساب کاربری آنلاینی که دارید، باید رمز عبور منحصربفرد خودش را داشته باشد. یک رمزعبور را برای بیش از یک حساب کاربری استفاده نکنید.

- هرگز از دستگاه هایی که متعلق به شما نیستند، آنلاین خرید نکنید. همچنین از شبکه ای که به امنیت آن مطمئن نیستید نیز برای خرید آنلاین استفاده نکنید. در غیر اینصورت داده های شما توسط هکرهای خرابکار کپی می گردد.

- مجرمان اینترنتی اغلب از پروفایل های جعلی برای آغاز دوستی با هدف خود استفاده می نمایند. هدف بیشتر آن ها به دست آوردن اعتماد و سپس دریافت اطلاعات از کاربران است اگر برایتان امکان پذیر است نرم افزار آنتی ویروس را از شرکت مطمئن خریداری کنید. مطمئن شوید که آنتی ویروسی که استفاده می کنید به روز و قابل اعتماد باشد.

- یکی از مهم ترین نکته های حفظ امنیت دیجیتال این است که در هر حسابی که می توانید از گزینه احراز هویت دو عامله بهره ببرید. کد دوم را می توانید به وسیله SMS یا اپلیکیشن دریافت کنید. در نظر داشته باشید هر چقدر تعداد لایه های امنیتی بیشتر باشند، امنیت اطلاعات خود بیشتر حفظ می گردد.

- فعالیت های آنلاین خود را ردیابی کنید، لیست تمام حساب های آنلاین خود را داشته باشید و به روز رسانی اتوماتیک نرم افزارها را فعال کنید چرا که به روز رسانی نرم افزارها و اپلیکشن ها از بیش از 85 درصد حمله های سایبری افراد را حفظ می نماید.

- سیستم عامل و تمام نرم افزارها و اپلیکیشن هایی که روی آن نصب نموده اید را به روز کنید. بیشتر نرم افزارها گزینه به روز رسانی اتوماتیک را دارند، آن را فعال کنید.

- باج افزارها یکی دیگر از تهدیدهای عظیم امنیت دیجیتال هستند. این نوع بدافزار یا سیستم عامل شما را قفل می نماید که بدان دسترسی نداشته باشید یا اطلاعات تان را رمزنگاری می نماید. مجرم اینترنتی در این نوع حمله از قربانی درخواست باج می نماید تا اطلاعات و سیستم عاملش را به او برگرداند.

مجموعه توصیه های ارائه شده سبب می گردد تا در بحران کرونا، بیشتر دچار آسیب نشویم و بدانیم که عده ای هستند که همواره و در بدترین شرایط و بحران ها برای رسیدن به منافع خود سوء استفاده می نمایند وبنابراین تنها سپر محافظت از خود در برابر آن ها، افزایش و آگاهی و به روز کردن اطلاعات خود در تمام عرصه ها است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1246

به "نکاتی که کارمندان دورکار باید بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که کارمندان دورکار باید بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید