برآورد مقدار خسارت ناشی از زلزله در کمتر از یک دقیقه، 3 شهر مجهز به سامانه پایش مخاطرات بومی

به گزارش عکس پارسی، گروهی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان سامانه ای را مبتنی بر اطلاعات مکانی برای پایش مخاطرات پیاده سازی کردند که قادر است در کمتر از یک دقیقه اندازه آسیب های واردشده ناشی از زلزله را برآورد کند و به گفته آنها این سامانه در فاز اول برای پایش زلزله راه اندازی شده است، ولی در فاز توسعه آن برای پایش سه مخاطره طبیعی دیگر قابل کاربرد خواهد شد.

برآورد مقدار خسارت ناشی از زلزله در کمتر از یک دقیقه، 3 شهر مجهز به سامانه پایش مخاطرات بومی

به گزارش خبرنگاران، زلزله بی خبر می آید و می رود و در سر راه خود هر چه می بیند با خود همراه می کند، از سقف بالای سر تا جان آدمیان. در این میان بسکمک از کشورها سعی کردند با فناوری های زمینی و فضایی با این مهمان ناخوانده سازگاری بیابند.

این همان کاری است که محققان یکی از شرکت های دانش اجرایی کرده و با راه اندازی سامانه پایش مخاطرات، درتلاش است تا تاب آوری کشور را در برابر این مهمان ارتقاء دهد.

این سامانه هر چند که در حال حاضر برای پایش مخاطره زلزله راه اندازی شده است، ولی محققان آن امیدوارند که بتوانند در فاز توسعه، آن را برای مخاطراتی چون فرونشست زمین، زمین لغزش و سیل کاربردی کنند.

مسعود مجرب، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت و ضرورت ارزیابی خسارات ناشی از زلزله، گفت: معمولا در ساعاتی بعد از زلزله کسی از میزان آسیب های وارد شده اطلاع دقیقی در اختیار ندارد، تا آنکه تیم های امدادی به منطقه زلزله زده اعزام شوند.

وی به تجربه کشور بعد از زلزله ازگله استان کرمانشاه اشاره کرد و ادامه داد: بعد از این زلزله تیم های امدادی به ازگله مراجعه کردند، در حالی که آسیب ناشی از این زلزله با بزرگای 7.3 در سرپل ذهاب بیشتر از ازگله بوده است.

مجرب با بیان اینکه چنین رویکردی در هیچ کشور پیشرفته ای وجود ندارد و امروزه کشورها با استفاده از فناوری به سرعت میزان خرابی ناشی از زلزله را برآورد می کنند، اظهار کرد: از آنجایی که عمر مدیریت در کشور کوتاه است، از این رو رویکرد مدیریت بحران در کشور بیشتر به سمت توزیع اقلام است تا استفاده از فناوری برای کاهش بحران.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: بر این اساس ما در این شرکت دانش بنیان از سال 1396، برای شهر قم طی قراردادی با شهرداری این شهر، سامانه آنلاین تحت وب اطلاعات مکانی تخمین آسیب مخاطرات (تام) را راه اندازی کردیم. این سامانه با موضوع تخمین آسیب مخاطرات به تصمیم گیری در حوزه مدیریت بحران بلایای طبیعی و مرحله آمادگی پیش از وقوع حادثه کمک می کند و کاربر نیز در هر مکان و زمانی با استفاد از تلفن همراه، لپ تاب و تبلت بدون نصب نرم افزار امکان تخمین خطر و آسیب مخاطرات را خواهد داشت.

وی با اشاره به جزئیات این سامانه، توضیح داد: ما برای ارزیابی خسارات بعد از زلزله های احتمالی اقدام به بررسی نوع خاک شهر قم و مدل سازی سرعت موج برشی کردیم. در گام بعد سازه های این شهر نیز وارد محاسبات شد و بر اساس توابع شکنندگی، تخمین آسیب سازه ها بعد از زلزله ها بر اساس سناریوهای مختلف ترسیم شد.

مجرب، شبیه سازی زلزله با بزرگای مختلف را گام دیگر پیاده سازی این سامانه دانست و افزود: شتاب زلزله را می توان با فاصله گرفتن از کانون زلزله تخمین زد. به منظور تدقیق سامانه، شتاب برآورد شده را با داده ایستگاه های مختلف شتابنگاری مورد ارزیابی قرار دادیم.

این محقق حوزه زلزله شناسی مهندسی ادامه داد: از آنجایی که رفتار زلزله از سنگ بستر تا سطح، تغییر می کند، شتاب زلزله در سطح نیز محاسبه شد و اثرات آن را بر روی تک تک ساختمان ها مورد ارزیابی قرار دادیم.

وی با تاکید بر اینکه در این سامانه اطلاعاتی از ساختمان ها چون سال ساخت ساختمان، ارتفاع آن، جنس، مهندسی ساز بودن آنها و کیفیت ساختمان وارد شده است، گفت: این سامانه قادر است بر اساس شتاب زلزله، درصد و میزان آسیب ساختمان ها را برآورد کند.

به گفته وی، برآورد دستی تخمین میزان آسیب سازه ها بعد از زلزله احتمالی زمان بر خواهد بود، ولی با استفاده از این سامانه در کمتر از یک دقیقه این محاسبات انجام می شود.

مجرب، نقشه بیشینه شتاب زلزله، نقشه شدت زلزله و نقشه تخمین آسیب را از خروجی های این سامانه بیان کرد و ادامه داد: کاربران با استفاده از این سامانه قادر خواهند بود که میزان آسیب را برآورد کنند. به عنوان مثال در کهک قم زلزله ای با بزرگای 5.5 رخ داده است، ولی اگر بزرگای آن 7 باشد، سامانه اطلاعات مکانی تخمین آسیب مخاطرات می تواند به کاربر اعلام کند که به کدام منطقه ها بیشترین آسیب وارد خواهد شد.

وی روش محاسباتی این سامانه را تخمین خطر و آسیب سازه ای به وسیله روابط تجربی و محاسبه میزان خطر زلزله به وسیله میزان گیری میزان شتاب به وسیله شتابنگارهای آنلاین دانست و ادامه داد: الزاما منطقه ها نزدیک به رومرکز زلزله آسیب بیشتری نخواهد دید، همان گونه که در زلزله کرمانشاه، شهر ازگله به کانون زلزله نزدیکتر بود، ولی آسیب های وارد شده از این زلزله در شهر سرپل ذهاب بیشتر بود. این امر به جنس خاک بستگی دارد و اگر ما نوع خاک منطقه ها مختلف را مدل سازی کرده باشیم، می توانیم درک بهتری از میزان خرابی بعد از زلزله داشته باشیم، ضمن آنکه اعزام تیم های امدادی بهتر مدیریت خواهد شد.

مجرب، مدیریت اسکان زلزله زدگان را از دیگر کاربردهای نقشه های تولید شده از این سامانه ذکر و افزود: با کاربردی کردن این سامانه مسؤولان مدیریت بحران دید دقیقی از شهرها بعد از مخاطره زلزله در پیش رو خواهند داشت. از این رو هر چه اطلاعات این سامانه کامل تر و دقیق تر باشد، این دید نسبت به شهرهای زلزله زده دقیق تر است و مسؤولان را بهتر راهنمایی می کند.

مجری طرح، کاربرپسند بودن را از دیگر ویژگی های این سامانه نام برد و اظهار کرد: این سامانه به گونه ای پیاده سازی شده است که هر کاربری با هر سطح سواد و تجربه ای می تواند از اطلاعات و نقشه های آن استفاده کند و حتی قادر است لایه های اطلاعاتی را به آن اضافه کند، به این معنی که مسؤولان مدیریت بحران می توانند اطلاعاتی چون سوله های مدیریت بحران، پارک ها برای اسکان اضطراری، تعداد جمعیت تحت تاثیر زلزله، میزان کشته شدگان و مجروحان احتمالی، تعداد چادرهای مورد نیاز و حتی میزان مورد نیاز از اقلام بهداشتی برای 72 ساعت را به این سامانه اضافه کنند.

وی بسته شدن راه ها بعد از زلزله را از دیگر اطلاعاتی نام برد که این سامانه ارائه می دهد و یادآور شد: با هزینه اندکی هر شهر کشور می تواند به این سامانه مجهز شود، ولی نیاز به همت دارد، ضمن آنکه متخصصان این حوزه وارد شوند.

مجرب، با بیان اینکه این سامانه به طور کامل در شهرهای قم و اسلامشهر پیاده سازی شد، گفت: با پیاده سازی این سامانه در این دو شهر، امکان مانور آمادگی زلزله بر اساس برآوردهای واقعی فراهم شده است، ولی سامانه تام هنوز در تهران پیاده سازی نشده است که دلیل آن رویکرد مدیران است.

وی از توسعه این سامانه برای آب و فاضلاب شهر ساوه خبر داد و گفت: ما در مدت چهار سال از راه اندازی سامانه تخمین آسیب مخاطرات، تنها در سه منطقه از کشور توانستیم آن را پیاده سازی کنیم.

مجری طرح بی نیازی از نصب نرم افزار، عدم وابستگی به سیستم سخت افزاری، قابلیت دسترسی در هر مکان و زمانی و قابلیت استفاده از سامانه با دستگاه های مختلف را از دیگر مزایای این سامانه ذکر کرد و یادآور شد: این سامانه در حال حاضر برای زلزله پیاده سازی شده است، ولی کاربردی کردن این سامانه برای پایش فرونشست، زمین لغزش و سیل در دستور کار تحقیقاتی و مطالعاتی این شرکت قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1850

به "برآورد مقدار خسارت ناشی از زلزله در کمتر از یک دقیقه، 3 شهر مجهز به سامانه پایش مخاطرات بومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برآورد مقدار خسارت ناشی از زلزله در کمتر از یک دقیقه، 3 شهر مجهز به سامانه پایش مخاطرات بومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید