توصیه های ایمنی فصل سرما درمورد پکیج و گاز

به گزارش عکس پارسی، ایمنی در فصل سرما و پکیج و گاز گرفتگی با پکیج و نکات ایمنی استفاده از پکیج و علائم گازگرفتگی و نکات ایمنی هنگام نشت گاز را در نمناک بخوانید.

توصیه های ایمنی فصل سرما درمورد پکیج و گاز

توصیه های ایمنی را در فصل سرما جدی بگیرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از حالا زندگی، با فرا رسیدن فصل سرما همه افراد ناگزیرند برای گرم کردن منزلشان از وسایل گرمایشی استفاده کنند اما یکی از خطرات رایج وسایل گرمایشی گازسوز، فراوری گاز مونواکسید کربن است که گازی بدون رنگ و بو می باشد که در صورت نفوذ می تواند منجر به مسمومیت و حتی خفگی و مرگ شود. به همین دلیل بسیاری از افراد برای گرم کردن منزل از وسایل بدون شعله مثل رادیاتو و شوفاژ استفاده می کنند . آیا استفاده از این وسایل خطرات کمتری نسبت به استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز دارد ؟

پکیج

پکیج یکی از بهترین سیستم های گرمایشی حال حاضر بازار محسوب می شود که علاوه بر گرم کردن محیط وظیفه گرم کردن آب مصرفی آن محیط را هم به عهده دارد. پکیج گرمایش را به یاری سایر سیستم ها از جمله رادیاتورها، شوفاژها، فن کویل ها و … انجام می دهد.

پکیج به علت استفاده از سنسورهای هشداردهنده نسبت به سایر سیستم های گرمایشی ایمنی بالاتری دارد و بدون بو کار می نماید. آب در این سیستم هدر نمی رود زیرا در آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار می گیرد.در فصول سرد سال پکیج باید آبگرم مصرفی و آب رادیاتور و مدار های گرمایشی را تامین نماید و در فصل تابستان پکیج باید آب گرم مصرفی و بهداشتی را تامین کند.

زمانی که احتیاج به آبگرم باشد شیر آبگرم مصرفی پکیج را باز کنید تا به صورت اتوماتیک مشعل روشن شود و با قطع مصرف آب و بستن شیر آبگرم مشعل پکیج خاموش میشود. این عمل به وسیله برد الکترونیک پکیج کنترل می شود.

افرادی که پکیج دارند هم باید نگران گاز گرفتگی باشند

استفاده از پکیج و رادیاتورها در صورتی خطر انتشار گاز در منزل را دارند که موتورخانه ها مشکل داشته باشند. افرادی که در منزل از پکیج استفاده می کنند ، باید قبل از استفاده از وسایل گرمایشی جدید جهت نصب از متخصصان و کنندگی های آن وسیله گرمایشی استفاده کنند و در صورت لزوم قبل از راه اندازی مجدد این وسایل دودکش یا کوره و شیشه این وسایل را تعویض کنند.

اگر متراژ منزل شما کمتر از هفتاد متر است ، بهتر است شما از پکیج استفاده نکنید یا از پکیج های فن دار که خارج ازمحل زندگی نصب شود و خطر فراوری گاز در داخل منزل را نداشته باشد ، استفاده نمایید. همچنین اگر بخشی از جهت دودکش پکیج دیواری بصورت افقی (بیش از 30 سانتی متر) باشد، باید ازپکیج های فن دار استفاده کرد.از پکیج های بدون فن می توانید در صورتی بهره ببرید که منزلتان دارای متراژ زیادی باشد. نصب پکیج داخل منازل زیر 70 متر حتما باید توسط کنندگی صورت بگیرد .

نکات و توصیه های ایمنی درباره استفاده از پکیج

پکیج های موجود در بازار در سه ظرفیت 24،28 و32 کیلو وات می باشند. برای محاسبه ظرفیت پکیج مورد احتیاج باید متراژ واحد مسکونی خود را ضربدر 150 (کیلو کالری) و متراژ واحدهای اداری را در عدد 100 (کیلو کالری) ضرب نمایید.

پکیج را در محل بدون رطوبت و نزدیک به دودکش نصب کنید.

پکیج را روی دیواری محکم نصب نموده و نصب کردن آن بالای اجاق گاز یا دیگر وسایل حرارت زا اجتناب کنید.

قطر دودکش نصب شده به پکیج باید 15حد اقل سانتیمتر باشد و نباید از قطر خروجی کلاهک مخروطی بالای دستگاه کوچکتر باشد.

کوچک شدن قطر دودکش حتی در یک نقطه موجب می شود مکش آن کم شود.

ارتفاع دودکش از محل نصب دستگاه تا کلاهک باید 4 متر باشد.

نصب کلاهک h در روی دودکش اجباری است.

کلاهک دودکش باید از کف پشت بام 80-70 سانتیمتر بالاتر باشد.

جدار خارجی دودکش را عایق بندی نمائید تا از تشکیل قطرات و سرد شدن دود جلوگیری کند.

برای آنالیز عملکرد دودکش قبل از راه اندازی یک روزنامه در ورودی دودکش بسوزانید ، اگر شعله آتش روزنامه وذرات سوخته شده، باید به سرعت داخل دودکش برود. درب جلوی پکیج نباید زیاد داغ شود تا دست را بسوزاند.

از دودکش های آکاردئونی استفاده نکنید زیرا خاصیت ارتجاعی آنها و خاصیت بد نر و مادگی این دودکش ها سبب می شود دودکش ازجای خود خارج شود و گاز منو اکسید کربن در هوا پخش شود.

اگر دچار گازگرفتگی شدید علائم گاز گرفتگی شباهت زیاد به سرماخوردگی دارد .

علائم گازگرفتگی عبارتند از :

سردرد و سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، درد در قفسه سینه ، ناحیه شکمی ، احساس دوبینی و دو گانگی در رفتار ، اختلال در تنفس ، اختلال درتصمیم گیری و حرکت ، بیهوشی و غش ، کما

توصیه های ایمنی هنگام نشت گاز

شیر اصلی گاز را ببندید و هیچ گاه به کلید برق و هر وسیله برقی که ایجاد جرقه نماید ، دست نزنید .

فرد یا افراد را از محل آلوده به گاز خارج کنید .

برای جلوگیری از جرقه حاصل از الکتریسته ساکن در و پنجره ها را با استفاده از دستمال خیس شده باز نمایید.

اگرکنتور برق در فضای آلوده به گاز وجود نداشت برق را از فیوز برق اصلی قطع کنید.

اگر در سیستم بخاری های گازسوزایرادی وجود داشت پست امداد گازرسانی را در جریان قرار دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1204

به "توصیه های ایمنی فصل سرما درمورد پکیج و گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های ایمنی فصل سرما درمورد پکیج و گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید