کشورهای اتحادیه اروپا درباره قانون داده به توافق رسیدند

به گزارش عکس پارسی، به گزارش خبرنگاران، کمیسیون اتحادیه اروپا سال گذشته قانون داده (Data Act) را برای پوشش داده های فراوری شده در گجت های هوشمند، ماشین آلات و محصولات مصرفی با هدف کنترل قدرت شرکت های بزرگ فناوری آمریکا ارائه کرد.

کشورهای اتحادیه اروپا درباره قانون داده به توافق رسیدند

قانون مذکور داده های شرکتی و مصرف نمایندگان اتحادیه اروپا را در بر می گیرد و بخشی از مجموعه قوانینی است که با هدف کنترل قدرت شرکت های بزرگ فناوری آمریکا ارائه شده و به این منطقه یاری می نماید به اهداف خود در حوزه دیجیتال دست یابد.

شرکت های آمریکایی گله دارند که لایحه مذکور بسیار محدود نماینده است.

پس از آنکه ادوارد اسنودن پیمانکار سابق اطلاعات آمریکا در سال 2013 میلادی از نظارت وسیع این دولت بر داده ها پرده برداشت، نگرانی های اتحادیه اروپا درباره انتقال اطلاعات بیشتر شد.

درهر حال اکنون توافق مذکور پس از چند ساعت مذاکره به دست آمده است. تیری برتون کمیسیونر اروپا در امور بازار داخلی در توئیتی در این باره نوشت: توافق به دست آمده نقطه عطفی در تغییر شکل فضای دیجیتال است. ما در مسیر ایجاد یک اقتصاد داده پررونق اتحادیه اروپا براساس شرایط خودمان هستیم.

قانون مذکور به افراد و کسب و کارها قدرت می دهد تا داده هایی که به وسیله دستگاه های هوشمند و ماشین آلات به دست می آیند را بیشتر کنترل نمایند و به آنها اجازه می دهد داده ها را از دستگاه های مختلف راحت تر انتقال دهند یا کپی نمایند.

بعلاوه مشتریان و شرکت ها می توانند درباره شیوه استفاده از داده های فراوریی شان تصمیم گیری نمایند.

در کنار این موارد قانون داده به کاربران اجازه می دهد راحت تر ارائه نماینده سرویس های پردازش داده خود را تغییر دهند، اقدامات ایمنی در مقابل انتقال غیرقانونی داده ها به وسیله تهیه نمایندگان سرویس ابر انجام دهند و استانداردهایی برای تداخل عملیاتی جهت استفاده داده ها بین بخش های مختلف به کار گیرند.

فراورینمایندگان کوشش برای اجبار آنها به اشتراک گذاری داده ها با طرف های ثالث را نیز کمرنگ کردند. از سوی دیگر زیمنس و SAP نیز درباره نشتی رازهای تجاری اظهار نگرانی نموده اند.

از سوی دیگر طی هفته های اخیر قانونگذاران اتحادیه اروپا درباره ایجاد تغییراتی در پیش نویس قانون هوش مصنوعی که شامل ممنوعیت استفاده از فناوری در نظارت بیومتریک و بعلاوه به کارگیری آن برای سیستم های هوش مولد جهت افشا کردن محتوای فراوری شده، توافق کردند.

اصلاحات قانون پیشنهادی با هدف حفاظت از شهروندان در مقابل خطرات فناوری ارائه شده و ممکن است به شروع کارزاری از سوی کشورهایی منجر گردد که با ممنوعیت کامل استفاده از هوش مصنوعی در نظارت بیومتریک مخالف هستند.

به کارگیری سریع چت جی پی تی شرکت اوپن ای آی و دیگر بات ها سبب شده تا محققان ارشد هوش مصنوعی و مدیران ارشد شرکت های بزرگ از جمله ایلان ماسک و سم آلتمن (مدیر اوپن ای آی) درباره ریسک های احتمالی آن برای جامعه هشدار دهند.

برناردو بنیفیتی یکی از ارائه نمایندگان لایحه در این باره می گوید: در حالیکه شرکت های بزرگ فناوری درباره فراوریات خود هشدار می دهند، اروپا پیش قدم شده و یک واکنش محکم در مقابل ریسک های هوش مصنوعی پیشنهاد نموده است.

یکی از تغییرات آن است که قانونگذاران اتحادیه اروپا می خواهند هر شرکتی که از ابزارهای هوش مصنوعی مولد برای فاش کردن محتوای تحت پوشش قانون حق نشر برای آموزش سیستم های خود استفاده کند و بعلاوه شرکت هایی که روی برنامه پرخطر کار می نمایند، تأثیر حقوق اساسی و اثرات زیست محیطی را ارزیابی نمایند.

سیستم هایی مانند چت جی پی تی نیز باید اعلام نمایند محتوایی که با یاری هوش مصنوعی فراوری شده، به متمایز کردن تصاویر دیپ فیک و نمونه های واقعی یاری نمایند و در مقابل محتوای غیرقانونی اقداماتی محافظتی انجام دهند.

مایکروسافت و آی بی ام از جدیدترین اقدام قانونگذاران اتحادیه اروپا استقبال کردند اما مشتاق بهبود قوانین پیشنهادی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 تیر 1402 بروزرسانی: 8 تیر 1402 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2210

به "کشورهای اتحادیه اروپا درباره قانون داده به توافق رسیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای اتحادیه اروپا درباره قانون داده به توافق رسیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید