آذرنگ: در این فیلم بدترین پدر دنیا برای دخترم بودم

به گزارش عکس پارسی، تهران (پانا) - نشست پرسش و پاسخ فیلم روزی روزگاری آبادان با حضور حمیدرضا آذرنگ (کارگردان)، علی اوجی (تهیه کننده)، فاطمه معتمد آریا، الهام شفیعی، هیراد آذرنگ (بازیگر)، سپیده عبدالوهاب (تدوین گر)، بابک بنی اردلان (صدابردار)، سهیل دانش اشراقی (طراح صحنه) و با اجرای محمدرضا مقدسیان بعدازظهر امروز ، پنج شنبه 16 بهمن ماه در مرکز همایش های برج میلاد برگزار گشت.

آذرنگ: در این فیلم بدترین پدر دنیا برای دخترم بودم

علی اوجی در ابتدا درخواست کرد که حضار به احترام علی انصاریان یک دقیقه سکوت کنند و در ادامه شایعه ابتلایش به کرونا را تکذیب کرد.

او اضافه نمود: این روزها ما مشغول فیلمبرداری آخرین کار مسعود کیمیایی هستیم و در آن جا مرتب چک شده و تست می دهیم. امیدوارم هرچه سریع تر واکسنی معتبر تهیه شود.

اوجی درباره همکاری در این پروژه گفت: همکاری در این فیلم حدود یک سال و نیم قبل به من پیشنهاد شد که در آن زمان خود آقای آذرنگ می خواست در آن بازی کند که با مخالفت من همکاری ما منتفی شد. دوباره من از سوی آقای اسکندری، آذرنگ و تنابنده به این پروژه دعوت شدم و تصمیم به تولید آن گرفتیم.

تهیه کننده روزی روزگاری آبادان اضافه نمود: به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی مجبور شدیم لوکیشن های مربوط به آبادان را در تهران فیلمبرداری کنیم.

او اظهار داشت: در آن زمان محسن تنابنده از بازی در کار جدید اصغر فرهادی برگشته بودند و به محض این که تستشان مثبت شد ما از تمامی عوامل تست گرفتیم که تستشان منفی بود.

اگر فیلم هدفش را بیان نکرده هرچه بگویم توجیه است

در ادامه آذرنگ درباره هدفش از ساخت این فیلم توضیح داد: اگر فیلم نتوانسته هدفش را بیان کند من اینجا هر چه بگویم توجیه است. روز اول جنگ آمریکا و عراق یک موشک به اشتباه به انبارهای شرکت نفت آبادان برخورد کرد که البته تلفاتی نداشت اما من خیال پردازی کردم. این اتفاق که حاکی از خطای انسانی بود می توانست برای خانواده ای رخ بدهد.

او با اشاره به اینکه قبلا این موضوع را در صحنه تئاتر کار کرده بودم، اضافه نمود: برعکس تمام دنیا که بقای یک نمایش می تواند تا سال ها به طول بیانجامد در ایران در نهایت 30 روز به درازا می کشد. ما دوست داریم که حرف مان را با تعداد مخاطب بیشتری به اشتراک بگذاریم. من فکر می کردم این موضوع کهنگی و میرایی ندارد و با توجه به زیاده خواهی انسانی که به جنگ منتج می شود، دوست داشتم فیلم آن را بسازم.

فراز و نشیب روزی روزگاری آبادان برای انتخاب بازیگر

در ادامه نشست فاطمه معتمد آریا با تسلیت درگذشت مهرداد میناوند و علی انصاریان، درباره پذیرفتن نقش خود در این فیلم، گفت: سابقه تئاتری من با آقای آذرنگ و سابقه همکاری ما در فیلم آباجان به کارگردانی هاتف علیمردانی باعث شد که جدی تر به پیشنهاد حضور در این فیلم فکر کنم.

او اضافه نمود: این فیلم فراز و نشیب های بسیاری در پیدا کردن تهیه کننده و بازیگر داشت؛ اما برای من از جاذبه بسیاری برخوردار بود. فکر می کنم نگاه این فیلم بیشتر خانوادگی است و همه با هم هماهنگ هستند و یک بازیگر به تنهایی به چشم نمی آید.

آذرنگ درباره حضور معتمدآریا در این اثر توضیح داد: فاطمه معتمدآریا پای این کار ایستاد و من بسیار از ایشان متشکرم. اگر یک بازیگر عزیزترین اطرافیانش را هم از دست دهد بازهم باید در کار حضور داشته باشد و این سختی کار یک بازیگر است. فاطمه معتمدآریا یکی از زیباترین لحظه های زندگی اش را که به دنیا آمدن نوه اش بود، به خاطر این فیلم ندیده گرفت و من از او بسیار متشکرم.

آذرنگ درباره اولویت میان کارگردانی و بازیگری نیز بیان نمود: من از آینده خبر ندارم. پیش تر در تئاتر کارگردانی کرده بودم؛ اما در مدیوم سینما می دانستم که وارد راه سختی می شوم. حقیقتا نمی دانستم که تا این حد سخت کوشی را توامان نیاز دارد.

او اضافه نمود: کارگردانی، مجموعه ای از تخصص هاست که باید با همه آن ها به تعادل برسی. هنوز تصمیمی برای ساخت فیلم دوم ندارم، حتی جسارتش را هم ندارم. به نوعی در حال گذراندن دوران نقاهت و مدهوشی بعد از ساخت کار هستم. امیدوارم برای ادامه این جهت لیاقت داشته باشم.

کارگردان روزی روزگاری آبادان ادامه داد: پیشنهادهای اجرایی هر اثری در خودش مستتر است. روزی روزگاری آبادان نیز در همین حدود کار نیاز داشت و خود قصه شرایط را ایجاب می کرد.

حتی یک پلان هم در آبادان نگرفتیم

در ادامه سپیده عبدالوهاب که به عنوان تدوین گر در این فیلم حضور داشت، بیان نمود: با حمیدرضا آذرنگ کار کردن برای هر تدوینگری به منزله یک شانس به حساب می آید و این را بدون اغراق می گویم. تدوین این کار برای من بسیار آسان و لذت بخش بود.

حسام ناصری نیز درباره آهنگسازی فیلم روزی روزگاری آبادان اظهار کرد: از کارگردان و تهیه کننده کار بسیار متشکرم که به من اعتماد کردند. حمیدرضا آذرنگ بسیار باحوصله و تواضع من را همراهی و راهنمایی کردند. به عنوان تجربه اول برایم کاری جذاب و هیجان انگیز بود.

او اضافه نمود: این فیلم فضایی دوگانه داشت و درواقع دو نیمه را روایت می کرد، اما از نیمه دوم که فضا می شکند کاربرد موسیقی بیشتر می شود.

سهیل دانش اشراقی درباره طراح صحنه و لباس فیلم توضیح داد: ما حدود یک سال و نیم درگیر این پروژه بودیم که در نهایت با حضور آقای اوجی، این کار شروع شد. کرونا و شرایط موجود امکان فیلمبرداری در آبادان را از ما سلب کرد و ما مجبور شدیم که در تهران دکور بسازیم و نتوانستیم حتی یک پلان هم در آبادان بگیریم. باید بگویم جای مسعود سلامی، مدیر فیلمبرداری نیز خالی است و کار کردن با او برایم لذتبخش بود.

اوجی با بیان اینکه من این اثر با یکی از همراه ترین کارگردانان ایران کار کردم، اضافه نمود: او به قدری همراه و هماهنگ بود که ما هیچ مسئله ای نداشتیم. جذب سرمایه و پیدا کردن پول برای یک اثر مستقل بسیار کاری سختی است و من از سرمایه گذار کارمان تشکر می کنم.

او در ادامه از فاطمه معتمدآریا هم تشکر کرد و گفت: ایشان را ما در این فیلم بسیار اذیت کردیم. هم به دنیا آمدن نوه شان را ندیدند و هم به دلیل ویروس کرونا یک سال پای این کار ایستادند.

الهام شفیعی با بیان اینکه حضور در این اثر اولین تجربه سینمایی ام بود، اضافه نمود: بسیار خوشحالم که در اولین تجربه سینمایی ام در کنار استادان خودم کار کردم و کنار کسانی ایستادم که الگوهای من هستند. چندسالی می شود که کار تئاتر می کنم اما این اولین تجربه تصویری من بود.

بدترین پدر دنیا برای دخترم بودم

هیراد آذرنگ که به عنوان بازیگر در روزی روزگاری آبادان ایفای نقش کرده است، گفت: یکی از بزرگ ترین افتخارات زندگی ام فرزند حمیدرضا آذرنگ بودن است که از او بسیار آموخته ام. خوشحالم که در ماه تولدم در کنار عوامل روزی روزگاری آبادان هستم و از پدرم متشکرم که به من اعتماد کرد و این نقش را به من سپرد.

حمیدرضا آذرنگ در ادامه بیان نمود: در طول فیلم من بدترین پدر دنیا برای هیراد بودم و به او بسیار سخت گرفتم. من از او عذرخواهی می کنم به خاطر رفتارهایم چون فقط می خواستم به او بیاموزم که این حرفه بی رحم است و باید ایستادگی کرد.

آذرنگ در ادامه نشست درباره مابه ازای واقعی قصه این فیلم، گفت: 29 اسفند 81 این موشک به آبادان اصابت کرده بود.

او ادامه داد: دنیا بی رحمانه به سمتی می رود و پدیده های شوم انسانیت را به ما می آموزند. مثل قرنطینه در دوران کرونا که چیزهای زیادی از جمله احترام به حقوق شخصی همدیگر را به ما آموخت.

معتمدآریا در پاسخ به این سئوال که آیا آینده گفتمان موشک هاست، گفت: آینده شکلی بسیار مبهم و پیچیده دارد، به نظرم به جای این که به آینده فکر کنیم باید به لحظه فکر کنیم، همدیگر را دوست داشته باشیم و به یکدیگر مهربانی کنیم.

در ادامه آذرنگ توضیح داد: من فکر می کنم موشک روزی روزگاری آبادان خیلی شریف تر از بسیاری از سیاستمداران امروز است که برای انسان ها دل نمی سوزانند و دلشان به رحم نمی آید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1421

به "آذرنگ: در این فیلم بدترین پدر دنیا برای دخترم بودم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذرنگ: در این فیلم بدترین پدر دنیا برای دخترم بودم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید