اظهارات اصغر فرهادی درباره نقض حریم خصوصی

به گزارش عکس پارسی، خبرگزاری ایسنا: اصغر فرهادی در جریان جشنواره فیلم تورنتو با حضور در استودیو ورایتی درباره دلایل انتخاب نمایشنامه مرگ فروشنده در موضوع داستان فیلم فروشنده توضیحاتی داد.

اظهارات اصغر فرهادی درباره نقض حریم خصوصی

اصغر فرهادی که برای نمایش فیلم فروشنده در بخش نمایش های ویژه جشنواره فیلم تورنتو در این رویداد سینمایی حضور یافته بود، به دعوت ورایتی گفتگوی کوتاهی که بصورت ویدیویی منتشر شده است را در استودیو این نشریه معتبر سینمایی داشت.

فرهادی درباره علل انتخاب نمایش نامه مرگ فروشنده در مرکز داستان فیلمش شرح داد: این برای من خیلی مهم است، وقتی مخاطبان این فیلم را چه در داخل و چه در خارج از ایران تماشا می نمایند چه نوعی ارتباطی با آن برقرار می نمایند.

او یادآور شد: پیش از این که وارد سینما شوم تئاتر می خواندم و در آن فعال بودم و تئاتر صندلی بسیار بزرگی در دنیای من داشت. همواره به این فکر می کردم که فیلمی بسازم که در آن تئاتر نقش مهمی داشته باشد و این مرا به خاطراتی برمی گرداند که از زمان تئاتر داشتم. وقتی دو شخصیت اصلی داستان فیلم فروشنده بازیگر شدند دنبال نمایشنامه ای گشتم که در آن بازیگران در فیلم در حال بازی آن باشند.

نمایشنامه های زیادی از سارتر، پینتر و یونسکو خواندم اما زمانی که به مرگ فروشنده اثر آرتور میلر رسیدیم فکر کردم این نمایشنامه بهترین انتخاب است، چرا که احساس کردم ارتباطات زیادی بین داستان و فیلم من وجود دارد.

وقتی نگارش قصه تمام شد و نسخه اول آن را نوشتم، یک بار دیگر آن را خواندم تا ببینم واقعا درباره چه چیزی حرف می زند و به این رسیدم که مهم ترین مضمون داستان حریم خصوصی افراد است و اگر این حریم نقض گردد چه چیزهایی می تواند از هم بپاشد و چگونه محیط پیرامون، شخصیت داستان را وادار به بروز خشنونت می نماید، در حالی که خودش مایل به آن خشونت نیست.

این نوع رابطه با فیلم برای من خیلی مهم تر از جوایزی است که فیلم کسب می نماید، بویژه وقتی شما روی یک داستان خیلی ایرانی و لوکال کارمی کنی بسیار حائز اهمیت است که بدانید مخاطبان خارجی چه دریافتی از فیلم خواهند داشت.

فیلم فروشنده اولین نمایش خود را در بخش رقابتی شصت ونهمین جشنواره فیلم کن تجربهدکرد و دو جایزه بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) و بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) را از این رویداد سینمایی کسب کرد، سپس در بخش نمایش های ویژه جشنواره فیلم تورنتوی کانادا نیز به روی پرده رفت.

منبع: برترین ها
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 522

به "اظهارات اصغر فرهادی درباره نقض حریم خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات اصغر فرهادی درباره نقض حریم خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید