انسولین خوراکی با کمک فناوری نانو ساخته شد

به گزارش عکس پارسی، محققان به تازگی با استفاده از لیپوزوم، انسولین را به صورت خوراکی تولید کردند. این محصول نانوذره ای روی موش های آزمایشگاهی نتایج موفقی داشته است.

انسولین خوراکی با کمک فناوری نانو ساخته شد

به گزارش خبرنگاران، پژوهشگران دانشگاه صنعتی نانیانگ در سنگاپور (NTU) نانوذرات انسولینی تولید کرده اند که ممکن است روزی مبنای داروی خوراکی و جایگزینی برای تزریق انسولین در بیماران دیابتی شود.

در این پروژه، در بخش مطالعات پیش بالینی، تیم دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور نانوذرات حاوی انسولین را به موش ها خوراندند و دریافتند که انسولین در خون آن ها دقایقی بعد افزایش می یابد.

انسولین بخش مهمی از درمان دیابت است، بیماری متابولیکی که 422 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. پیش بینی می شود در سنگاپور تعداد دیابتی ها در سال 2050 به یک میلیون نفر، تقریباً یک پنجم جمعیت این کشور برسد.

انسولین یک هورمون طبیعی است که برای تنظیم سطح گلوکز خون به ویژه بعد از غذا بسیار مهم است. در افراد سالم، انسولین تولیدشده در لوزالمعده وارد جریان خون می شود و در اندام های متابولیک اصلی توزیع می شود.

این ماده به کبد، عضلات و سلول های چربی دستور می دهد که گلوکز بیشتری از جریان خون گرفته و آن را برای استفاده های بعدی ذخیره کنند.

انسولین به صورت خوراکی نسبت به انسولین تزریقی برای بیماران ارجح است زیرا باعث درد کمتری نسبت به تزریق می شود اما تولید انسولین خوراکی همچنان یک چالش جدی است. از آنجا که انسولین یک ماده پروتئینی است، قبل از رسیدن به جریان خون برای تنظیم قند، در دستگاه گوارش تجزیه می شود.

برای غلبه بر این چالش، تیم میان رشته ای متشکل از دانشمندان دانشکده علوم و مهندسی مواد دانشگاه صنعتی نانیانگ و دانشکده پزشکی لی کنگ چیان، نانوذره ای ساختند که درون آن با انسولین پر شده است.

در واقع در هسته این نانوذره انسولین واقع شده است. این نانوذره با لایه های متناوب انسولین و کیتوزان پوشانده می شود. برای تعیین دوز مناسب، از تنظیم تعداد لایه های اطراف نانوذرات استفاده می شود.

هوانگ یینگینگ، یوسف علی و سابو ونکاتامران از محققان دانشگاه صنعتی نانیانگ با استفاده از کشت های سلولی و مدل های موش صحرایی نشان دادند که این نانوذره پوشش داده شده لایه به لایه در هنگام عبور از سیستم گوارش بدن، پایدار است.

این نانوذره با حداقل نشت انسولین می تواند معده را ترک کرده و به روده کوچک برسد و از آنجا از طریق دیواره روده به جریان خون منتقل شود.

دکتر هوانگ ینگینگ می گوید: تلاش ها برای تولید انسولین خوراکی با موفقیت اندکی روبرو شده است، زیرا این محصولات یا خطر ایمنی دارند یا به دلیل محدودیت داروها و انتقال مقدار کمی انسولین، به دوزهای مکرر نیاز دارند.

وی اضافه نمود: آزمایش های نانوذره انسولین ساخته شده توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی نانیانگ در موش صحرایی نشان می دهد که این فرمولاسیون جدید می تواند مقدار کافی انسولین برای اثر درمانی مطلوب حمل کند و در عین حال به اندازه کافی کوچک است که از دیواره های روده به داخل جریان خون منتقل شود. ما معتقدیم که همین مفهوم می تواند برای سایر داروهای پروتئینی که معمولاً باید تزریق شوند نیز استفاده شود.

یوسف علی می گوید: درمان با انسولین در حال حاضر با یک سوزن ظریف در زیر پوست، تجویز چندین بار در روز و درد و ناراحتی همراه هستند ما امیدواریم در آینده، کار ما بتواند تزریق دردناک انسولین را با یک قرص ساده و کوچک جایگزین کند.

طبق گزارش روز یکشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، نتایج این پروژه در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است.

نانوذرات خوراکی انسولین توسعه داده شده در این پروژه، مسیری که انسولین طبیعی از کبد به بدن وارد می شود را طی می کند.

اندازه هر یک از این نانوذرات حدود 200 نانومتر است. انسولین ابتدا در لیپوزوم قرار داده شده و سپس لیپوزوم با 11 لایه متناوب انسولین و کیتوزان با سه وزن مولکولی مختلف پوشانده می شود، رویکردی که باعث می شود انسولین بیشتری بارگیری شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1403

به "انسولین خوراکی با کمک فناوری نانو ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسولین خوراکی با کمک فناوری نانو ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید