محققان راه جدیدی برای مقابله با تومور سرطانی یافتند

به گزارش عکس پارسی، محققان شرح دادند که تقریبا یک چهام از کسانی که در اثر سرطان جان خود را از دست می دهند، دارای تومور اندام توخالی هستند. چنین توموری را معمولاً نمی توان جراحی کرد. فقط می توان اندام توخالی را برای مدت کوتاهی با استفاده از استنت یا یک پروتز لوله ای شکل باز کرد.

محققان راه جدیدی برای مقابله با تومور سرطانی یافتند

محققان در دانشگاه فنی آخن (RWTH) در آلمان، یک استنت نانو با قابلیت گرم شدن به وسیله الکترومغناطیسی ساختند که برای درمان تومور های اندام توخالی قابل استفاده است.

به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان شرح دادند که تقریبا یک چهام از کسانی که در اثر سرطان جان خود را از دست می دهند، دارای تومور اندام توخالی هستند. چنین توموری را معمولاً نمی توان جراحی کرد. فقط می توان اندام توخالی را برای مدت کوتاهی با استفاده از استنت یا یک پروتز لوله ای شکل باز کرد.

با این حال، تومور دوباره رشد می نماید و به وسیله استنت به اندام توخالی نفوذ می نماید.

استنت ها در واقع لوله های توری فلزی از جنس ویژه هستند که پیش از استفاده به صورت جمع شده و کوچک توان عبور در درون هر نوع مجرا و رگ و لومن را دارد و در زمان قرار گرفتن در محل مورد نظر، قابلیت بازشدن و افزایش در حجم به ابعاد مورد احتیاج پزشک را دارا هستند.

بر اساس اعلام ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این فناوری نو به وسیله یوانا اسلابو از انستیتوی فناوری پزشکی کاربردی آخن و بندیکت بائر از انستیتوی صنعتی نساجی ارائه شده است.

هنگامی که میدان الکترومغناطیسی به استنت اعمال می گردد، نانوذرات آن منجر به گرمایش کنترل شده می شوند. از آنجا که تومور نسبت به بافت سالم با حساسیت بیشتری به گرما واکنش نشان می دهد، از بین می رود و اندام توخالی باز می ماند و یک اثر خود تمیزشوندگی به جای می گذارد.

اسلابو شرح می دهد: نه تنها می توانیم هزینه های درمانی را به شدت کاهش دهیم بلکه مهمتر از همه می توانیم میلیون ها بیمار در سراسر دنیا را درمان کنیم.

اکنون یک فرایند فراوری و اثبات مفهوم هایپرترمی مغناطیسی وجود دارد و این فناوری نو از ظرفیت توسعه بسیار بالایی برای این حوزه برخوردار است، زیرا می تواند برای تومور های دیگر در سایر قسمت های بدن مانند پروستات، معده، روده یا مثانه نیز استفاده گردد.

منبع: ایرنا

منبع: فرادید
انتشار: 26 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2178

به "محققان راه جدیدی برای مقابله با تومور سرطانی یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان راه جدیدی برای مقابله با تومور سرطانی یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید