تماس تلفنی رئیس شورای اروپا با روحانی درباره برجام و منطقه

به گزارش عکس پارسی، رئیس شورای اروپا در تماس تلفنی با رئیس جمهور ایران، ضمن تاکید بر لزوم کاهش تنش ها در غرب آسیا، از تهران خواست تا از اقدامات غیرقابل بازگشت درخصوص برجام اجتناب کند.

تماس تلفنی رئیس شورای اروپا با روحانی درباره برجام و منطقه

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، چارلز میشل رئیس شورای اروپا امروز (پنجشنبه) با حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره توافق هسته ای تلفنی گفت وگو کرد.

به نوشته وبگاه اطلاع رسانی شورای اروپا، میشل در این تماس تلفنی ابتدا حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین را به روحانی تسلیت گفت و سپس بر آمادگی اتحادیه اروپا برای تعامل با همه طرف ها جهت کاهش تنش ها تاکید نمود.

بر این اساس، وی همچنین ابراز امیدواری کرد که اقدامات بیشتری برای افزایش تنش ها در منطقه انجام نشود تا به کاهش تنش در شرایط کنونی غرب آسیا برسند.

در این بیانیه آمده است: رئیس جمهور ایران تاکید نمود که اتحادیه اروپا همیشه نقش پایدارکننده و مسئولانه ای در منطقه ایفا نموده و از آمادگی ایران برای همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا اطلاع داد.

رئیس شورای اروپا با بیان اینکه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دستاورد مهمی بعد از ده سال مذاکرات فشرده بین المللی بود، گفت: همچنین ابزار مهمی برای ثبات منطقه ای نیز هست.

طبق این بیانیه، میشل از روحانی خواست تا از اقدامات غیرقابل بازگشت دیگر اجتناب کند.

وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا دیدگاه و منافع خود را در قبال توافق هسته ای دارد، تاکید نمود: این اتحادیه نقش خود در سطح بین المللی و در همکاری نزدیک با کشورهای عضو را اعمال می نماید.

دولت جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه (15 دی ماه) گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام نمود که بر اساس آن، ایران، دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

در بیانیه ایران آمده است که با توجه به ادامه تحریم های آمریکا و عدم تحقق وعده های طرف های اروپایی برای جبران آثار این تحریم ها، تهران تمام محدودیت های مربوط به غنی سازی، از جمله در زمینه تعداد سانتریفیوژها، را کنار می گذارد. تهران در عین حال اعلام نموده است که به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داده و در صورت برطرف تحریم ها و پایبندی کامل طرف مقابل به برجام، اجرای تعهدات هسته ای را از سر می گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 637

به "تماس تلفنی رئیس شورای اروپا با روحانی درباره برجام و منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس تلفنی رئیس شورای اروپا با روحانی درباره برجام و منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید