هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم ، اعضای برجام از اقدامات آمریکا شاکی هستند

به گزارش عکس پارسی، معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی ها و این سازوکار نداریم، گفت: اولین تبادل اقتصادی به وسیله اینستکس انجام شده و چند تبادل اقتصادی دیگر در دستورکار واقع شده است، ولی بسیار کمتر از انتظارات ما بوده است.

هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم ، اعضای برجام از اقدامات آمریکا شاکی هستند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از نشست امروز (سه شنبه) کمیسیون مشترک برجام که بیش از چهار ساعت به طول انجامید در جمع خبرنگاران در تشریح تبادل نظر ها و توافقات این نشست عنوان نمود: همانگونه که قبلا نیز گفته بودم و انتظار هم می رفت مهمترین موضوع بحث کمیسیون به اقدام آمریکا در نیویورک و شورای امنیت و تقاضا برای بازگرداندن قطعنامه های گذشته یا استفاده از مکانیسم ماشه مربوط می شد.

* مهمترین بحث نشست کمیسیون مشترک

وی اضافه کرد: این تحول بسیار مهمی است. اعضای برجام به اضافه اکثریت اعضای شورای امنیت در نیویورک، مواضع قاطعی را اتخاذ نموده بودند، هم زمانی که آمریکا قطعنامه تمدید تسلیحاتی را عنوان کرد یکپارچه رای منفی دادند و هم زمانی که سعی کرد این مکانیسم را فعال کند، با ارسال نامه یکپارچه مخالفت کردند.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان نمود: طبیعتا در این جلسه این موضوع مهمترین محور بحث بود و یک بار دیگر همه اعضای برجام بر اینکه آمریکا را به عنوان کشور عضو و مشارکت نماینده در برجام نمی شناسند و حقی برای آن کشور قائل نیستند که از سازوکار های درون برجام یا درون قطعنامه 2231 که مرتبط با برجام است، بتواند استفاده کند، تاکید نموده و کوشش این کشور را در نیویورک غیرقانونی می دانند و تقاضای آن کشور برای به اصطلاح آغاز مکانیسم را بلااثر می دانند و معتقدند این اقدام نمی تواند موثر واقع گردد و جلو برود.

عراقچی با بیان اینکه این موضع یکپارچه بود، گفت: به نظرم پیغام بسیار مهمی بود که اعضای یک شکل و یکپارچه به جهانیان دادند که همه بدانند موضع کشور های عضو برجام چیست. این موضع البته موضع اکثریت قاطع جامعه بین الملل است و در داخل شورای امنیت نیز همین طور است.

* همه اعضا اراده خود را یک بار دیگر اعلام کردند که می خواهند برجام را حفظ نمایند

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه در ابعاد مختلفی این موضوع بحث شد، گفت: درباره اقداماتی که ممکن است آمریکا در آینده انجام دهد بحث و آنالیز صورت گرفت. همه اعضا متفق القول هستند که برجام یک دستاورد عظیم دیپلماسی است و باید حفظ گردد و همه اعضا اراده خود را یک بار دیگر اعلام کردند که می خواهند برجام را حفظ نمایند، ارزش برجام را می فهمند و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند و خواستار اجرای کامل برجام هستند.

وی گفت: طبیعتا هم ما خواستار آن هستیم که آن ها به تعهداتشان در مورد برطرف تحریم ها به طور کامل عمل نمایند و هم آن ها درباره کاهش تعهدات ایران به هر حال نکته دارند. در این زمینه طبیعتا اختلاف نظر در داخل برجام ادامه دارد، ولی در جلسه امروز تصمیم بر این شد وارد این موضوعات اصلا نشویم و به موضوع اصلی که حفظ برجام در نیویورک است بپردازیم و الحمدالله موضع بسیار خوبی هم اتخاذ شد.

* همه اعضای برجام از اقدامات آمریکا برای از بین بردن نهاد های بین المللی، شاکی هستند

عراقچی همچنین بیان نمود: همه اعضای برجام و قاطبه اعضای جامعه بین الملل مخالف سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا هستند و مخالف سیاست آمریکا برای تضعیف چند جانبه گرایی، سازمان های بین المللی و رویکرد های چند جانبه در روابط بین الملل می باشند. همه از اقداماتی که آمریکا برای از بین بردن نهاد های بین المللی انجام می دهد، شاکی هستند.

معاون وزیر خارجه اعلام نمود: آمریکا فقط از برجام خارج نشد از سازمان جهانی بهداشت، یونسکو، از موافقتنامه آب و هوایی پاریس، پیمان موشکی با روسیه خارج شد. همه کشور ها با این فرایند یعنی تضعیف نهاد ها و نرم های بین المللی و تضعیف چند جانبه گرایی و تضعیف حل و فصل مسائل بین المللی به وسیله همفکری و تصمیمات دسته جمعی و اینکه آمریکا خلاف همه این ها عمل می نماید و می خواهد اراده خود را بر همه جهان تحمیل کند، مخالف هستند.

وی اضافه کرد: در قضیه برجام به شکل دیگری خودش را نشان داده است، اعضای برجام در مخالفت با آنچه آمریکا به عنوان کشوری خارج از برجام می خواهد به کشور های داخل برجام تحمیل کند، موضع یکپارچه ای داشتند و همه با این اقدامات مخالفت کردند.

عراقچی درباره اینکه همچنین درباره اینکه در ادامه راستا چگونه می خواهد هماهنگی گردد، اعلام نمود: در این زمینه ایده هایی مطرح و مشورت هایی صورت گرفت، اعضای دائم، چین و روسیه و انگلیس و فرانسه یک جور با هم در تماس هستند به اضافه آلمان جور دیگری با هم رایزنی و مشورت دارند و با بقیه اعضای شورای امنیت به شکل دیگری رایزنی دارند. ما به عنوان عضو برجام نیز رایزنی ها خاص خودمان را داریم.

* همه مصمم هستند اجازه ندهند آمریکا اراده خودش را تحمیل کند

وی گفت: همه مصمم هستند اجازه ندهند آمریکا اراده خودش را تحمیل کند و توافقی که مورد حمایت جامعه بین الملل و شورای امنیت است را یکجانبه از بین ببرد.

* اینستکس بسیار کمتر از انتظارات ما/ایده ها برای تاثیرگذاری اینستکس

معاون وزیر خارجه همچنین درباره سازوکار اقتصادی اینستکس نیز عنوان نمود: اینستکس سازوکاری بود که اروپایی ها ایجاد کردند برای اینکه بتوانند با تحریم های آمریکا علیه ایران به شکلی مقابله و تجارت ایران و اروپا را به شکلی ساماندهی نمایند که برقرار باشد.

عراقچی اعلام نمود: الان دو سال است از آغاز این ایده گذشته و اینستکس الان وجود دارد و اولین تبادل اقتصادی اجرا شده و چند تبادل اقتصادی دیگر در دستورکار قرار گرفته است، ولی واقعیت این است که بسیار کمتر از انتظارات ما توانسته موثر واقع گردد.

وی بیان نمود: خود اروپایی ها نیز این را قبول دارند، به خاطر اینکه تاثیرگذاری اینستکس را بیشتر نمایند در حال اجرا کار درباره چند ایده هستند، یکی از آن ها این است که اینستکس را به روی چین و روسیه باز نمایند و این دو کشور بتوانند تبادلات خود را از این طریق انجام دهند. ایده دیگر این است که تعداد سهامداران را بیشتر نمایند. موانع اداری موجود را برطرف نمایند و اگر بتوانند یکسری منابع اقتصادی جدید برای اینستکس تامین نمایند که اصرار ما نیز هستند که بتواند فعال تر نقش خود را ایفا نماید.

* هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی ها و اینستکس و ... نداریم

عراقچی اعلام نمود: امیدواریم اینستکس به آن مرحله برسد. البته هیچ حسابی روی آن باز نکردیم و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی ها و اینستکس و ... نداریم. سیستم تجاری و بازرگانی کشور کار خودش را به روش هایی که بلد هستند و می دانند، کار خود را انجام می دهد. اگر بتوانیم از راستا اینستکس کمکی به تجارت کشور کنیم انجام خواهیم داد، ولی هیچ اتکا و اعتمادی به این سیستم نیست.

* فهم جدیدی بین ایران و آژانس پدید آمده و در حال تقویت است

معاون وزیر خارجه همچنین درباره ملاقاتش با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان نمود: یکی از مباحث نشست امروز کمیسیون مشترک، همکاری اخیر ایران و آژانس و بیانیه مشترک صادر شده بود.

وی اضافه کرد: همه از این بیانیه تقدیر کردند و اینکه ایران و آژانس پیروز شدند در یک راه چاره مورد توافق دوجانبه که رضایت هر دو طرف را جلب کند، مشکلاتی که اخیرا پدید آمده بود را حل نمایند همه اعضا قدردانی کردند و به عنوان تحول مثبت نام بردند. به عنوان تحولی که به نوعی آمریکا را در نیویورک خلع سلاح کرد که بتواند هجمه بیشتری را علیه ایران و برجام صورت دهد، همه تقدیر کردند.

عراقچی گفت: لازم می دانستم ملاقات مجددی را با آقای گروسی داشته باشم. در تهران مذاکرات مفصلی را با ایشان داشتیم و ملاقات های خوبی را داشتند و بیانیه مشترکی که منتشر شد راهنمای عمل ما برای حل اختلافات موجود و بازگشت به یک رابطه عادی و معمولی مثل بقیه اعضای پیمان عدم اشاعه با آژانس است. امروز یک بار دیگر توافقاتی که با همدیگر در تهران داشتیم را مرور کردیم و هم آقای گروسی و مجموعه آژانس از این توافقات راضی هستند و هم ما راضی هستیم. خواسته های ما برآورده شده است. روی قدم های بعدی مرور کردیم.

وی بیان نمود: الحمدالله فهم جدیدی بین ایران و آژانس پدید آمده و در حال تقویت است و امیدوارم ما این دو سه موضوعی که پیش آمده و الان داریم درباره آن همکاری می کنیم را حل و فصل کنیم و یک رابطه کاملا عادی با آژانس مجدد برقرار گردد.

نشست کمیسیون مشترک برجام امروز (سه شنبه) به ریاست عراقچی و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و اعضای 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار گردید. عراقچی همچنین امروز با رافائل گروسی مدیرکل آژانس در وین ملاقات و تبادل نظر کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1149

به "هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم ، اعضای برجام از اقدامات آمریکا شاکی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم ، اعضای برجام از اقدامات آمریکا شاکی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید