سلامت دهان و علایم هشدار

به گزارش عکس پارسی، گاهی در مخاط دهانی می بینیم که رنگ در برخی نقاط سفید شده است. با توجه به اینکه رنگ طبیعی در دهان معمولا صورتی است باید حتما به این تغییر رنگ دقت نموده و برای پیگیری به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنیم تا علل احتمالی هر چه زودتر معین گردد. این تغییر رنگ دلایل متعددی دارد که آنالیز آن لازم است. گاهی سفیدی ها به

سلامت دهان و علایم هشدار

سلامت دهان و علایم هشدار

نویسنده:دکتر آرش منصوریان*

گاهی در مخاط دهانی می بینیم که رنگ در برخی نقاط سفید شده است. با توجه به اینکه رنگ طبیعی در دهان معمولا صورتی است باید حتما به این تغییر رنگ دقت نموده و برای پیگیری به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنیم تا علل احتمالی هر چه زودتر تعیین گردد. این تغییر رنگ دلایل متعددی دارد که آنالیز آن لازم است. گاهی سفیدی ها به راحتی با یک گاز پاک می شوند و گاهی هم نه و به مخاط دهان چسبیده اند که هر مورد می تواند نشان دهنده بیماری خاصی باشد.

گاهی در مخاط دهان زخمی می بینیم که دردی هم ندارد. مثلا کناره های طرفی زبان یا کف دهان و یا هر نقطه دیگر دهان، در این مورد هم مراجعه به هنگام به متخصص می تواند اهمیت زیادی در تشخیص و درمان داشته باشد. گاهی یک ضربه به دهان باعث زخم می گردد. مثلا گاز گرفتگی که معمولا بعد از ده روز تا دو هفته خوب می گردد که اهمیت خاصی ندارد ولی اگر بیشتر از این مدت بماند حتما مراجعه ضروری می گردد. گاهی در مخاط دهان برجستگی هایی می بینیم که از قبل نبوده و طی مدت کوتاهی در حال عظیم شدن است. در این مورد هم مراجعه به متخصص می تواند در درمان یاری کننده باشد. گاهی برخی از این برجستگی ها سال ها با شماست و تغییری هم در میزان ننموده است. در عین حال که این نوع می تواند چندان مهم نباشد ولی معاینه آن لازم است. برخی اوقات در دهان متوجه می شویم که تاول عظیم یا کوچک ایجاد شده است که بعد از یک مدت کوتاهی پاره می گردد و گاهی می تواند احساس سوزش ایجاد کند و گاهی هم علامتی ندارد. مراجعه به موقع می تواند در درمان سریع این بیماری ها هم مهم باشد. گاهی در مخاط دهان قرمزی می بینیم. این قرمزی می تواند ناشی از حساسیت باشد. مثلا خمیر دندان مورد استفاده خود را عوض نموده ایم. بعد از مدتی می بینیم رنگ لثه یا مخاط دهان قرمز شده است. این مساله می تواند به خاطر مواد حساسیت زای درون این خمیر دندان باشد. بعلاوه ممکن است با خوردن غذا یا آشامیدنی داغ سوختگی مختصری در مخاط ایجاد گردد که این موارد معمولا با حذف این عوامل برطرف می گردد. گاهی می بینیم قرمزی بدون دلیل ایجاد شد که مراجعه به هنگام می تواند از شرایط متعاقب آن پیشگیری کند.گاهی زیر دندان مصنوعی قرمزی ایجاد شده که با سوزش در بیشتر مواقع همراه است. معمولا در این مورد قارچ ایجاد کننده این قرمزی است و با معاینه و درمان به موقع این مورد برطرف می گردد. بعد از خوردن آنتی بیوتیک این قرمزی در دهان ایجاد می گردد. گاهی در مخاط دهان چیز خاصی مشاهده نمی کنیم ولی سوزش منتشر یا سوزش نقاط خاصی از دهان (مثلا زبان) داریم که دلایل متعددی می تواند داشته باشد. مثلا دیابت و یا قارچ به خصوص قارچ های زیر دندان مصنوعی. در مواردی هم علل روحی و روانی عامل آن است.

پی نوشت ها :

*متخصص بیماری های دهان

منبع: http://salamat.comaeمنبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1752

به "سلامت دهان و علایم هشدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت دهان و علایم هشدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید