ساخت اسلایم در خانه با 6 روش

به گزارش عکس پارسی، خبرنگاران | سرویس خانه داری - اسلایم یا ژل بازی اسلایم ماده ای بین جامد و مایع است، ظاهر آن ژل مانند است که جذابیت آن به حالت کشسانی اش برمی شود. اسلایم برای اولین بار در سال 1998 توسط یک کودک بازیگوش به نام راستیلیوف با مخلوط کردن مواد اولیه بوراکس، چسب و آب خامه کشف و بالاخره در سال 2010 به عنوان اختراع این کودک ثبت شد. در این مطلب چند روش ساخت اسلایم در خانه و نکاتی در این رابطه، برای شما آورده شده است.

ساخت اسلایم در خانه با 6 روش

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

عناوین اصلی مطلب عدم نمایش

1. آموزش ساخت اسلایم در خانه با اکلیل

2. آموزش درست کردن اسلایم طلایی در خانه

3. طرز تهیه اسلایم بدون بوراکس و بدون چسب در خانه

4. آموزش ساخت اسلایم سریع با شامپو

5. آموزش ساخت اسلایم در خانه با مایع دستشویی

6. طرز تهیه اسلایم شفاف (طرز تهیه ژل اسلایم)

راهنمای خرید وسایل اولیه برای ساخت اسلایم در خانه

اسلایم از نظر ساختار شیمیایی

نکات و روش نگهداری اسلایم در خانه

1. آموزش ساخت اسلایم در خانه با اکلیل

مواد مورد احتیاج:

 • نصف فنجان چسب شفاف، چسب چوب یا چسب PVA (پلی وینیل استات)

 • یک قاشق غذاخوری محلول سالین

 • نصف فنجان آب

 • نصف قاشق چایخوری جوش شیرین

 • اکلیل طلایی یا دیگر اکلیل های رنگی رنگی

روش تهیه:

مرحله اول: در یک کاسه نصف فنجان آب و نصف فنجان چسب را خوب مخلوط کنید، به طوری که حاصل کار کاملاً یکدست شود. می توانید از چسب شفاف جواهرات نیز برای این کار بهره ببرید.

مرحله دوم: حالا نوبت اضافه کردن اکلیل یا پولک های رنگی بسیار ریز است.

مرحله سوم: نصف قاشق چایخوری جوش شیرین به مخلوط قبلی اضافه کنید. جوش شیرین به استحکام اسلایم یاری می نماید. بسته به اینکه اسلایم را نرم یا سفت می خواهید، می توانید مقدار جوش شیرین را بسته به سلیقه خود اضافه یا کم کنید.

مرحله چهارم: 1 قاشق چایخوری محلول سالین اضافه کنید و به هم بزنید تا اسلایم از دیواره های ظرف جدا شود. این محلول حالت پلاستیکی به اسلایم می دهد. اگر اسلایم شما هنوز چسبناک بود، هنوز به افزودن مقداری محلول سالین احتیاج دارد. محلول سالین را کم کم اضافه کنید. چون اگر مقدار آن کم بود، باز هم می توانید اضافه کنید، اما اگر مقدار محلول سالین از حد معمول بیشتر شد، نمی توانید آن را از اسلایم جدا کنید! در آن صورت به جای یک اسلایم نرم با حالت کش سانی، یک خمیر خیلی سفت خواهید داشت که کش نمی آید.

مرحله پنجم: اسلایم را به مدت سه دقیقه کنار بگذارید. سپس با دست خود آن را ورز دهید. قبل از آنکه ورز دادن را آغاز کنید، روی دست خود چند قطره محلول سالین بچکانید. موقع ورز دادن احتمالاً متوجه خواهید شد که استحکام یا کشسانی آن در حد مطلوب است یا هنوز به جوش شیرین و محلول سالین احتیاج دارد.

در آخر: پس از اتمام کار دستانتان را خوب بشویید. نظارت کنید که بچه ها آن را در دهان نبرند و پیش از آنکه اسلایم را در اختیار بچه ها قرار بدهید، هشدار های لازم را به آن ها بدهید.

فیلم آموزش ساخت اسلایم اکلیلی در خانه

2. آموزش درست کردن اسلایم طلایی در خانه

مواد لازم:

 • نصف قاشق چایخوری بوراکس پودر مخلوط با نصف فنجان آب گرم

 • نصف فنجان چسب شفاف آکواریوم

 • نصف فنجان آب

 • ورقه های نازک فویل طلایی رنگ

روش تهیه اسلایم طلایی:

مرحله اول: چسب و آب را به نسبت مساوی در یک کاسه عظیم مخلوط کنید.

مرحله دوم: در ظرف کوچک تر پودر بوراکس را در آب گرم حل کنید و هم زدن را تا زمانی که یک دست شود، ادامه دهید.

مرحله سوم: مخلوط بوراکس و آب گرم را به ظرف اصلی اضافه کنید و خوب به هم بزنید. هم زدن کاری زمان بر است و احتمالاً دو سه دقیقه طول خواهد کشید. سپس اسلایم را چند دقیقه استراحت بدهید.

مرحله چهارم: اسلایم را از کاسه درآورده، روی سطحی تمیز مثل سینی فر، سینی های پلاستیکی و… بگذارید و خوب ورز دهید.

مرحله پنجم: چند فویل طلایی روی اسلایم قرار دهید. به جای فویل طلایی از رنگ های دیگر نیز می توانید بهره ببرید.

مرحله ششم: از سر انگشتان خود برای خرد کردن فویل و مخلوط کردن آن با اسلایم یاری بگیرید. این کار لذت بخش خواهد بود.

فیلم ساخت اسلایم طلایی

3. طرز تهیه اسلایم بدون بوراکس و بدون چسب در خانه

مواد و وسایل مورد احتیاج:

 • نصف قاشق سوپ خوری پودر صمغ عربی (از عطاری ها بخرید)

 • یک فنجان آب گرم

 • نصف قاشق جوش شیرین

 • یک قاشق غذاخوری از محلول سالین

 • ماده رنگی

روش تهیه:

مرحله اول: با ریختن یک فنجان آب گرم به یک کاسه عظیم آغاز کنید. سپس نصف قاشق چایخوری پودر صمغ عربی را در آب بریزید و خوب مخلوط کنید تا جایی که هیچ ذره حل نشده ای وجود نداشته باشد.

مرحله دوم: رنگ دلخواهتان را به مخلوط اضافه کنید. بهترین انتخاب ها رنگ های مجاز خوراکی هستند. اما از گواش نیز می توانید بهره ببرید. اگر از رنگ های مجاز خوراکی استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که رنگ آن ها در اسلایم روشن تر از رنگ قبلی آن ها خواهد شد، پس از رنگ هایی با رنگ تند و جیغ بهره ببرید.

مرحله سوم: جوش شیرین و محلول سالین را اضافه و خوب مخلوط کنید.

مرحله چهارم: آنقدر اسلایم را هم بزنید که حالت چسبنده بودن آن را به خوبی احساس کنید.

مرحله پنجم: قاشق را از اسلایم جدا کنید. اگر اسلایم کاملاً مخلوط شده باشد، وقتی قاشق را بالا می آورید، همراه آن از ظرف جدا می شود.

مرحله ششم: اسلایم را با انگشتان خود لمس کنید، آن را با دست خود بگیرد، بچرخانید و میان دو دست خودتان فشار دهید. اسلایمی که آماده استفاده است، به دست نمی چسبد.

مرحله هفتم: اسلایم را با دست به طرف بالا بکشید و خاصیت کششی بودن آن را امتحان کنید. اسلایم نباید به راحتی از یکدیگر جدا شود.

بچه لذت می برند که اسلایم را از کاسه بیرون بریزند. این کار علاوه بر کشسانی صدا های جادویی فراوری می نماید.

سامانه مشاوره آنلاین های اکسپرت

4. آموزش ساخت اسلایم سریع با شامپو

یکی از روش های درست کردن اسلایم در خانه به سادگی، مخلوط کردن شامپو و خمیر دندان به نسبت 3 به 1 و مقدار کمی نمک خوراکی است. این سه ماده را در ظرفی ریخته و با چوب بستنی مخلوط کنید و مخلوط کردن را آنقدر ادامه دهید تا حالت کشسانی پیدا کند. اسلایم را در یخچال قرار دهید تا اندکی سفت شود.

نکته: به جای نمک می توان از شکر نیز استفاده کرد.

5. آموزش ساخت اسلایم در خانه با مایع دستشویی

برای درست کردن اسلایم با این روش به چسب چوب، آب، مایع دستشویی و نمک احتیاج دارید. ابتدا چسب و آب را در ظرفی مخلوط نموده، سپس مایع دستشویی را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شود. سپس رنگ خوراکی یا گواش را به آن بیافزایید. در خاتمه مقداری خمیر اصلاح یا لوسیون به مخلوط اضافه کنید تا خاصیت کشسانی به خود بگیرد.

نکته: به جای مایع دستشویی از مایع ظرفشویی یا مایع لباسشویی نیز می توانید بهره ببرید.

6. طرز تهیه اسلایم شفاف (طرز تهیه ژل اسلایم)

مواد مورد احتیاج:

 • چسب شفاف مخصوص اسلایم: یک لیوان

 • محلول آب و بوراکس مخصوص اسلایم به مقدار لازم

 • رنگ خوراکی به مقدار لازم (اختیاری)

مواد مورد احتیاج برای ساخت محلول بوراکس:

 • بوراکس یک قاشق چایخوری

 • آب جوش یک لیوان

برای ساخت محلول آب و بوراکس ابتدا آب جوش را در ظرف بریزید و سپس بوراکس را به آن اضافه کنید تا حل شود.روش تهیه: مرحله اول: چسب شفاف را در ظرف خود بریزید.

مرحله دوم: اگر به دنبال تهیه یک اسلایم شفاف رنگی هستید، در این مرحله چند قطره رنگ به چسب اضافه کنید. سپس کمی از محلول بوراکس را به چسب بیافزایید و مدام هم بزنید.

مرحله سوم: وقتی احساس کردید که اسلایم کمی سفت شده است، مقدار دیگری محلول بوراکس به آن اضافه نموده و با دست ورز دهید. در این مرحله اسلایم شما پر از حباب هواست.

مرحله چهارم: در آخرین مرحله از طرز تهیه اسلایم شفاف، باید اسلایم شفاف آماده شده را 2 تا 3 روز در ظرف درب دار نگهداری کنید تا حباب های درون آن از بین برود و کاملاً شفاف شود. دقت کنید که در طی این زمان نباید با اسلایم بازی کنید تا به طور کامل حباب زدایی شود.

راهنمای خرید وسایل اولیه برای ساخت اسلایم در خانه

 • چسب های مایع بسیاری در بازار وجود دارند که بهترین آن ها PVA (پلی وینیل استات) است. بعضی از چسب آکواریوم یاری می گیرند و اگر شفاف بودن اسلایم برایتان اهمیت ندارد، می توانید از چسب چوب بهره ببرید. (چسب چوب و PVA را می توانید از لوازم خرازی های عظیم خریداری کنید؛ همچنین چسب آکواریوم نیز در فروشگاه های لوازم آکواریوم موجود است.)
 • پودر واتر اسلایم نیز از مواد چسبی است که به حالت چسبندگی اسلایم یاری می نماید. مارک های تجاری بسیاری از این ماده وجود دارد که پس از رواج ساختن اسلایم به بازار آمدند. استفاده از این ماده ضروری نیست و بیشتر یاریی است. اما شما می توانید این پودر را نیز از فروشگاه های مصالح ساختمانی تهیه کنید.
 • پایه دیگر اسلایم بوراکس یک ماده شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی است و فروشگاه هایی که مواد آزمایشگاهی عرضه می نمایند این ماده را به صورت پودر بوراکس می فروشند. بوراکس شامل موادی از خانواده بور بوده که دارای پودر بوره هستند. بورات سدیم و اسید بوریک هر دو از مواد اسلایم هستند. هشدار های زیادی درباره استفاده از بوراکس وجود دارد، زیرا این ماده به عنوان ضدعفونی نماینده و سوسک کش کاربرد دارد. در دستورات خانگی از نشاسته مایع بجای بوراکس استفاده می شود.
 • محلول سالین در بازار با اسامی محلول نمک شور، قطره های چشمی و ترکیبات شستشوی لنز یافت می شوند. این محلول را از داروخانه ها می توانید تهیه کنید، اما تهیه آن در خانه نیز ساده است. نصف قاشق چایخوری نمک بدون ید و یک فنجان آب را در قابلمه ریخته و در قابلمه را بگذارید. قابلمه را روی شعله بگذارید تا مخلوط برای حدود 15 دقیقه بجوشد. سپس آن را از روی شعله برداشته و اجازه دهید تا به دمای اتاق برسد. نرمال سالین را داخل بطری یا شیشه دردار بریزید که برای یکی دو روز قابل استفاده است.
 • لوازم جانبی مانند اکلیل و رنگ خوراکی نیز به تریب در تمامی فروشگاه های لوازم خرازی و لوازم قنادی موجود هستند.

اسلایم از نظر ساختار شیمیایی

اسلایم یک پلیمر با دو ماده اولیه است.

کشسانی اسلایم به بورات مربوط است. اسلایم حاوی یون بورات است و این یون در فعال نماینده های مختلفی که برای سخت اسلایم به کار می فرایند مانند بورات سدیم، پودر بوراکس یا اسید بوریک وجود دارد.

چسبندگی اسلایم به خاصیت چسب آن که عمدتاً پلی وینیل استات است برمی شود. چسب پلیمری است که از مولکول های طولانی، تکراری و یکسان تشکیل شده است و تا زمانی که در معرض هوا قرار نگرفته، حالت مایع خود را حفظ می نمایند.

وقتی بورات و پلی وینیل استات با یکدیگر مخلوط می شوند، یون های بورات با مولکول های چسب پیوند برقرار می نمایند و این مولکول ها که به صورت رشته های طولانی بودند آغاز به خم شدن و پیچ خوردن می نمایند. به این صورت اسلایم به حالتی میان جامد و مایع درمی آید.

نکات و روش نگهداری اسلایم در خانه

نگهداری از اسلایم با چند مشکل عمده روبروست که به مهم ترین مسائل و برطرف آنها خواهیم پرداخت.

اسلایم ممکن است سفت و سخت شود و خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد. برای پیشگیری از این مشکل بهتر است آن را در ظرف پلاستیکی دردار یا نایلون های زیپ دار بگذارید و درون یخچال یا فریزر نگهداری کنید. دقت کنید قبل از آنکه در نایلون را ببندید همه هوای داخل آن را خارج کنید. اما اگر پیشگیری ننموده اید و اکنون خمیر شما سفت شده باید مقداری آب به اسلایم اضافه کنید.

گاهی دیده می شود که ژل اسلایم شل شده و به حالت مایع نزدیک می شود. اضافه کردن مقدار کمی محلول سالین و نشاسته مایع یاری خواهد نمود تا اسلایم به حالت قبلی خودش برشود. این حالت ممکن است بر اثر قرار دریافت در گرما بوجود آمده باشد، در این صورت نگهداری اسلایم در یخچال در برگشت به حالت قبلی مؤثر خواهد بود.

مشکل دیگری که درباره اسلایم هایی که در خانه تهیه شده اند، وجود دارد این است که پس از گذشت چند روز با رشد باکتری ها و کپک ها بر روی آن روبرو خواهید شد. برای برطرف این مشکل هنگام درست کردن اسلایم از مواد آنتی باکتریال یا قارچ کش ها بهره ببرید تا از رشد آن ها و خراب شدن اسلایم جلوگیری کند. نگهداری در یخچال نیز از رشد و نمو باکتری ها جلوگیری می نماید.

با وجود کاربردی بودن این روش ها اسلایم تهیه شده در خانه را به مدت طولانی نمی توان نگهداری کرد.

خرید جدیدترین اسلایم های بازار از دیجی کالا

و در انتها

درست کردن اسلایم در خانه ازجمله کار های جذاب برای پر کردن اوقات فراغت است. اگر اسلایم درست نموده اید، تجارب خودتان را در اختیار دیگر مخاطبان خبرنگاران قرار دهید و بنویسید با کدام روش اسلایم بهتری به دست می آید. همچنین اگر راه های دیگر برای نگهداری از اسلایم سراغ دارید، به وسیله ارسال نظر با ما درمیان بگذارید. اگر خمیر اسلایم درست نموده اید احتمالاً مطلب 5 روش موثر برای نرم کردن خمیر اسلایم برای شما مفید و کاربردی خواهد بود.

منبع: littlebinsforlittlehands

منبع: setare.com
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1588

به "ساخت اسلایم در خانه با 6 روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت اسلایم در خانه با 6 روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید