علائم خطر درباره بازار مسکن

به گزارش عکس پارسی، اقتصاد نیوز: در حالی که پیشتر، گزارش ها و آمارهای متعددی مبنی بر رشد حدود دو برابری (100 درصد) قیمت مسکن در کشور منتشر شده بود، اولین آمار رسمی از قیمت زمین در بهار امسال نیز منتشر شد. آماری که حکایت از رشد 174.6 درصدی قیمت زمین در تهران در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته دارد.

علائم خطر درباره بازار مسکن

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در بهار امسال، قیمت فروش یک مترمربع زمین (یا زمین ساختمان کلنگی) در تهران به طور متوسط به 16 میلیون و 956 هزار تومان رسیده است که 174.6 درصد بیشتر از بهار 97 است. تغییرات قیمت زمین نسبت به زمستان گذشته هم 16.6 درصد بوده است. البته معاملات در هر دو بازه، کاهشی بوده است؛ نسبت به زمستان گذشته 12.5 درصد و نسبت به بهار گذشته 22.5 درصد. در تهران حداقل قیمت زمین دو میلیون تومان و بیشترین مقدار آن 72 میلیون و 131 هزار تومان بوده است

به این ترتیب رشد سرسام آور قیمت زمین، عملا موجب رشد هزینه تمام شده مسکن می شود.طبق این گزارش قیمت مسکن در تهران نیز با رشد 109 درصدی (نسبت به بهار گذشته) به 13 میلیون و 92 هزار تومان رسیده است. رشد اجاره بها نیز به طور متوسط 35 درصد و متوسط میزان اجاره 40 هزار و 267 تومان به ازای هر مترمربع بوده است.

هشدار توکلی درباره رشد حاشیه نشینی در اثر گرانی مسکن

همزمان، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه به روسای قوا ، اعضای دولت، مجلس ،قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای شورای نگهبان ،ضمن هشدار درباره افزایش چشمگیر حاشیه نشینی در شهرها در آینده ای نزدیک با ارائه راهکارهایی خواستار تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره شد. به گزارش ایسنا، توکلی با اشاره به فرارسیدن موعد تمدید اجاره نامه ها آورده است: اگر به سرعت تدابیری اندیشیده نشود به زودی چند میلیون حاشیه نشین به 11 میلیون حاشیه نشین موجود در اطراف شهرها افزوده خواهند شد.توکلی با اشاره به نقش فعالیت های سوداگرانه در افزایش قیمت مسکن از قبل از انقلاب تاکنون آورده است: در سال 95 تنها 36 درصد تقاضای مسکن برای سکنی گزیدن بود. دو سوم دیگر تقاضا برای احتکار و گران کردن و بعد فروش بود. اگر دوسوم متقاضیان سوداگر از این بازار کنار بکشند و خانه های خالی عرضه شود، افت بسیار مبارکی در قیمت هاایجاد می کند.

توکلی پیشنهادهایی نیز مطرح کرده است که عبارتند از: مالیات بر عایدی سرمایه در بخش زمین و مسکن ، مالیات بر خانه های خالی که انگیزه عرضه دو میلیون و 600 هزار واحد خالی را برای فروش یا اجاره فراهم می سازد،مداخله در بازار و تعدیل اجاره بها به عنوان اقدامی فوری در شهرهای بزرگ، به ویژه در تهران و اختصاص بودجه برای کمک به اسکان مستضعفان.

این مطلب برایم مفید است

3 نفر این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 274

به "علائم خطر درباره بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم خطر درباره بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید