ماموگرافی و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدانید

به گزارش عکس پارسی، چه زمانی باید اولین ماموگرافی خود را انجام دهید؟ به همین علت وسوسه می شوید که ماموگرافی را به تأخیر بیندازید و اسکن را نادیده بگیرید. اما بهتر است اطلاعات خود را درباره ماموگرافی افزایش دهید و بدانید که این کار می تواند ابتلای شما به سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

ماموگرافی و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدانید

ماموگرافی را یک هفته بعد از قاعدگی انجام بدهید

شما نباید در روزهای نزدیک قاعدگی یا در زمان خونریزی ماموگرافی را انجام دهید، زیرا در این زمان سینه ها حساس تر هستند و زمان انجام ماموگرافی احساس ناراحتی بیشتری خواهید داشت و بهتر است این کار را در اولین هفته بعد از قاعدگی (اولین روز بعد از قاعدگی) انجام دهید، زیرا حساسیت سینه در این زمان کمتر است (درصورت یائسگی، روز و هفته انجام ماموگرافی چندان تفاوتی ندارد).

شاید با انجام ماموگرافی در صبح، احساس راحتی بیشتری داشته باشید، زیرا نیازی نیست تا اتمام آزمایش از ضدتعریق ها بهره ببرید. به گزارش انجمن سرطان آمریکا، برخی از مواد می تواند در نتیجه ماموگرافی تأثیر بگذارد، به همین علت بهتر است در زمان انجام آزمایش از آنها استفاده نکنید.

لباس های راحت بپوشیدبرای آزمایش فقط نیم تنه بالای شما باید برهنه باشد. بنابراین برای راحتی خودتان هم شده لباس های سرهمی نپوشید.

برای ماموگرافی به مراکز تخصصی مراجعه کنیددر مراکز تخصصی علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی، نمونه گیری (بیوپسی) و آزمایشات دیگر هم انجام می گردد.

مسئول انجام ماموگرافی باید موقعیت قرارگیری شما و سینه های شما را تنظیم کند تا نقطه دقیق و مناسب را تشخیص دهد و دو عکس متفاوت از هر سینه بگیرد. برای این کار سینه هایتان به طور فیزیکی لمس می گردد که ممکن است برای برخی از افراد ناراحت نماینده باشد. خوشبختانه مقدار اشتباهات زیاد نیست و هر عکس بیشتر از چند ثانیه زمان نمی برد. برای عکس برداری، هر سینه، حدود 10 ثانیه تحت فشار قرار می گیرد. دستگاه های پیشرفته ماموگرافی طوری طراحی شده اند تا این زمان را کاهش دهند.

اما به این معنی نیست که شما عصبی نمی شوید یا زمان زیادی از شما گرفته نمی گردد. تمام این موارد به مقدار تجربه ی فرد متخصص، دستگاهی که از آن استفاده می نماید و البته به مقدار آرامش شما بستگی دارد. خانم های جوان معمولا به علت عصبی شدن لحظه های سخت تری را سپری می نمایند ازطرفی سریع تر و راحت تر در موقعیت مناسب برای تصویربرداری قرار می گیرند. افراد مسن تر آهسته تر عمل می نمایند، اما به علت تعداد بالای ماموگرافی هایی که انجام داده اند، معمولا در موقعیت درست قرار می گیرند.

نگران دردناک بودن این آزمایش نباشیدهیچ راهی برای ازبین بردن این حالت وجود ندارد. برای بیشتر خانم ها انجام ماموگرافی ناراحت نماینده است. البته مقدار درد در افراد مختلف فرق دارد و به مقدار حساسیت افراد بستگی دارد. اگر بازوهای خود را فشار دهید، شاید کمی از این درد را احساس کنید. سینه ها حساس تر از بازوها هستند. این فشار به این علت به سینه ها وارد می گردد تا ضخامت سینه ها به کمترین حد ممکن برسد و عکس واضح تری از آن گرفته گردد. این کار برای شکنجه شما نیست.

بیشتر فناوری ها به سمتی پیش می فرایند تا شما احساس راحتیِ بیشتری داشته باشید و این موضوع خیلی عالی است که شما احساس ترس و نگرانی نداشته باشید و مجبور نباشید تا برای انجام آزمایش از کسی یاری بخواهید. برای کاهش مقدار درد می توانید از ایبوپروفن بهره ببرید، اما زیاد از کافئین استفاده نکنید. برخی از خانم ها زمانی که کافئین مصرف می نمایند، حساسیت سینه هایشان بیشتر می گردد، هرچند مدارک علمی در این زمینه وجود ندارد.

از عکس برداری های بیشتر نترسیدبه طور معمول در ماموگرافی، از هر سینه دو عکس و در کل چهار عکس گرفته می گردد. درصورتی که کاشت سینه (ایمپلنت) انجام داده باشید، ضروری است تا عکس های اضافه تری از سینه گرفته گردد و تعداد عکس های کلی می تواند به هشت عدد برسد. متخصص ماموگرافی باید برای گرفتن عکس های اضافی موقعیت شما را تغییر دهد، ولی جای نگرانی وجود ندارد. این کار فقط برای این است تا عکس های بهتری گرفته گردد. شاید پوست شما حالت بدی داشته باشد یا عکس مناسبی از عضلات تان گرفته نشده باشد. مقدار اشعه ماموگرافی بسیار پایین است، به همین علت از اینکه بیشتر درمعرض آن قرار بگیرید نگران نباشید.

به نتیجه این آزمایش امیدوار باشیدمعمولا نتیجه ماموگرافی در 90 درصد از موارد طبیعی است. درصورتی که نتایج طبیعی نباشد، رادیولوژیست آن را آنالیز می نماید. رادیولوژیست نتیجه را با جزئیات، برای پزشکی که شما را برای ماموگرافی فرستاده است می نویسد.

درصورتی که جزء 10 درصد از افرادی هستید که نتیجه ماموگرافی شان غیرطبیعی است، لزوما به این معنی نیست که سرطان دارید. بلکه فقط به این معنی است که چیزی در عکس ها وجود دارد که باید از آنها سردرآورد و ممکن است به تصاویر با وضوح بالاتر یا سونوگرافی نیاز داشته باشید تا سلامتی شما تشخیص داده گردد. ممکن است لازم باشد تا بعد از 6 ماه دوباره برای ماموگرافی مراجعه کنید یا به نمونه برداری نیاز داشته باشید. از میان 10 درصد نتایج غیرطبیعی، 1 درصد به نمونه برداری نیاز دارند و از این 1 درصد بین 25 تا 40 درصد به سرطان سینه مبتلا هستند.

سینه هایی با بافت متراکم به آزمایش های دقیق تر نیاز دارندتراکم بافت سینه ها سبب می گردد آنالیز نتایج ماموگرافی تا مقدار ای سخت باشد، بنابراین این کار باید با دقت بیشتری انجام گردد. به طور کلی، چهار دسته تراکم بافت وجود دارد و عموما با بالارفتن سن کاهش می یابد. هنگامی که پای غربالگری سرطان پستان به میان می آید، آن دو دسته از زنان که بافت سینه هایشان متراکم تر است باید آزمایش های بیشتری انجام دهند. ما هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا به طور دقیق معین کنیم که این آزمایش های غربالگریِ تکمیلی چگونه می توانند برای زنانی که بافت سینه هایشان متراکم تر است مفید باشد.

می توانید بعد از انجام ماموگرافی برای خود برنامه های تفریحی و دسته جمعی یا یک صبحانه عالی تدارک ببینید. این کار می تواند باعث دور شدن اضطراب ناشی انجام ماموگرافی گردد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1791

به "ماموگرافی و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموگرافی و نکاتی که قبل از انجام ماموگرافی باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید