محروم سازی بعضی از استان ها در انتخاب رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی

به گزارش عکس پارسی، با وجود فرصتی که بر اثر به تعویق درآمدن زمان انتخابات ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ایجاد شده؛ چرا وزارت علوم بستر حضور تمامی استان ها در این انتخابات را فراهم نمی کند؟

محروم سازی بعضی از استان ها در انتخاب رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه ورزش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، پس از بازی های المپیک، مسابقات ورزشی دانشجویان جهان یا همان یونیورسیاد دومین رویداد ورزشی مهم در جهان تلقی می گردد. جایگاه مسابقات دانشجویان جهان نشان دهنده اهمیت ورزش دانشگاهی است، این مسابقات زیر نظر فیزو (فدراسیون بین المللی ورزش دانشگاهی) با حضور دانشجویان جهان برگزار می گردد.

اعزام به مسابقات بین المللی، برگزاری کارگاه ها و ارتباط با فیزو همه و همه بر عهده فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی است؛ ورزش دانشگاهی و فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منحصر به یک دانشگاه یا دانشگاه های زیر نظر یک وزارتخانه نیست؛ بلکه تمامی دانشجویان را در بر می گیرد.

چند ماهی است که فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی توسط سرپرست (محمدحسین علیزاده مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم) که از سوی منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری انتخاب شده است، اداره می گردد. انتخابات این فدراسیون مقرر بود اسفندماه سال گذشته برگزار گردد اما به علت شیوع ویروس کرونا این انتخابات به تعویق افتاد.

رؤسای هیئت ورزش های دانشگاهی استان های سراسر کشور در انتخابات ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی صاحب رأی هستند؛ با توجه به این که قرار بود اسفندماه سال گذشته انتخابات فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی برگزار گردد؛ این فدراسیون در بهمن ماه اقدام به برگزاری انتخابات رؤسای هیئت ورزش های دانشگاهی در هر استان کرد تا جایی که در یک روز انتخابات سه رئیس هیئت ورزش های دانشگاهی برگزار گردید!

مدیران تربیت بدنی 5 بخش آموزش عالی در هر استان می توانند کاندیدای هیئت های ورزشی دانشگاهی آن استان شوند؛ نکته قابل تأمل این است که تا به امروز بیشتر کرسی های ریاست این هیئت ها توسط مدیران تربیت بدنی وزارت علوم فتح شده است.

محروم سازی بعضی از استان ها در انتخابات رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی!

اگر هیئت ورزش های دانشگاهی در هر استان توسط سرپرست اداره گردد آن سرپرستان حق شرکت در انتخابات رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را ندارند؛ بدین معنا که اگر هر استان توسط سرپرست اداره گردد، آن استان در انتخاب رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی نمی تواند شرکت کند و حق رأی ندارد.

این روزها سه استان کردستان، لرستان و خوزستان توسط سرپرست اداره می گردد. اکنون این سؤال مطرح است که فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی با وجود تعویق زمان برگزاری ریاست این فدراسیون، انتخابات هیئت ورزش های دانشگاهی این سه استان را برگزار نمی نماید؟

بدیهی است که مجمع انتخابات ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی باید به صورت کامل و جامع و با حضور نمایندگان دانشجویان سراسر کشور (روسای ورزش های دانشگاهی استان های سراسر کشور) برگزار گردد. به عنوان مثال استان خوزستان دارای جمعیت دانشجوی بالایی است و دانشجویان این استان استقبال خوبی از ورزش دانشگاهی می نماید بااین وجود چرا باید این استان از شرکت در انتخابات رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی محروم گردد!

نکته قابل تأمل این است که شیوع ویروس کرونا نیز نمی تواند مانعی در برگزاری انتخابات روسای هیئت های ورزش دانشگاهی سه استان لرستان خوزستان و کردستان باشد زیرا می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی این سه استان را طی یک روز برگزار کرد.

چیستی هیئت ورزش های دانشگاهی

هیئت ورزش های دانشگاهی استانی تشکیلاتی است که به منظور فراهم کردن زمینه مساعد توسعه و ارتقای ورزش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشف استعدادهای ورزشی و بالا بردن سطح مهارتی دانشجویان بر اساس مأموریت های فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی در سطح استان تشکیل می گردد.

هدف از راه اندازی هیئت ورزش های دانشگاهی تقویت حوزه مدیریت تربیت بدنی دانشگاه های کشور، صرفه جویی و ایجاد وحدت رویه در فعالیت های ورزشی و جلوگیری از فعالیت های موازی، اشتراک مساعی برای هم فکری و تفاهم میان دانشجویان مراکز آموزش عالی و ساماندهی فعالیت های ورزشی استانی است.

ازجمله وظایف این هیئت ها سیاست گذاری برنامه ریزی و نظارت بر حسن اجرای فعالیت های مشترک ورزشی، تهیه و تدوین تقویم فعالیت های مشترک بین مراکز دانشگاهی استان و تهیه و ارسال گزارش فعالیت های استانی به فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی است، همچنین هیئت ورزش های دانشگاهی استانی موظف است در جلسات مستمر بین مدیران تربیت بدنی بخش ها و کمیته های آموزشی، فنی، انضباطی و... را نیز برگزار کند.

یکی از صاحب نظران حوزه ورزش دانشگاهی در تماس با خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران در مورد رفتار دوگانه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی گفت: در استان هایی که احتمال کسب ریاست هیئت ورزشی دانشگاهی استان توسط نماینده وزارت علوم وجود ندارد، این فدراسیون از برگزاری انتخابات خودداری می نماید و متأسفانه این رویه جزئی از سیاست های فدراسیون ملی ورزش دانشگاهی شده است.

وی با تأکید بر اینکه فدراسیون های ورزشی باید به صورت مستقل عمل نمایند، ادامه داد: بودجه این فدراسیون توسط وزارت علوم تأمین می گردد؛ از همین رو نمی توان رویه بی طرفانه از این فدراسیون را انتظار داشت.

حاشیه پررنگ تر از متن در انتخابات رئیس هیئت ورزشی دانشگاهی استان ها

بسیاری از فعالین ورزش دانشگاهی بر این باورند که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد ایجاد تسهیلات و حمایت از دانشجویان به مساوات بین پنج بخش آموزش عالی رفتار نمی نماید؛ هم چنین جایگاه ریاست هیئت های استانی این فدراسیون نیز تنها توسط نمایندگان این وزارتخانه فتح می گردد؛ حتی این شبهه وجود دارد که علت برگزار نشدن جلسه انتخابات رئیس هیئت ورزشی دانشگاهی بعضی استان ها این است که امکان رأی آوردن نماینده وزارت علوم در آن وجود نداد!

4084/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1173

به "محروم سازی بعضی از استان ها در انتخاب رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محروم سازی بعضی از استان ها در انتخاب رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید