معرفی کشور پرو ، لیما

به گزارش عکس پارسی، معرفی کشور پرو - لیما

در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران به معرفی کشور پرو - لیما و آشنایی با کشور پرو می پردازیم .

معرفی کشور پرو ، لیما

آشنایی با کشور پرو

کشور پرو در آمریکای جنوبی و مرکز آن لیما است. این کشور از شمال با اکوادور و کلمبیا، از شرق با برزیل، از جنوب شرقی با بولیوی، از جنوب با شیلی و از غرب با اقیانوس آرام هم مرز است. پرو گذشته از این که به عنوان مهد امپراتوری اینکا شناخته می شود، وطن شمار زیادی از بومیان قارهٔ آمریکا است. از این رو، پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی. جمعیت پرو در سال 2015 ، 31,151,643 نفر اعلام شد. پرو کشوری است با جنبه های مختلفی از جمله هنر، ادبیات، سنت ها و آداب و رسوم، اعتقادات و یکی از برترین نمونه های تنوع و آمیختگی فرهنگ ها است. این فرهنگ، ابتدا در تمدن اینکاها و بعد در سنت های اسپانیایی ریشه دوانده است.

جغرافیای کشور پرو

قلمرو پرو با داشتن مساحتی بالغ بر 1٬285٬220 کیلومتر مربع، با کشورهای اکوادور و کلمبیا از شمال، برزیل و بولیوی از شرق، و بالاخره شیلی و بولوی از جنوب هم مرز است. از سمت غرب در کنار اقیانوس آرام واقع شده است. دارای جمعیتی بیش از 41 میلیون نفر می باشد.شرق پرو عمدتاً شامل جنگلهای مرطوب گرمسیری از جنگل بارانی آمازون، که بزرگترین در نوع خود است، تشکیل می شود. در جنوب شرق در امتداد مرزش با بولیوی، دریاچه تیتیکاکا؛ مرتفعترین دریاچه قابل کشتیرانی دنیا قرار گرفته است. دریای پرو، وطن میزان فراوان و متنوعی از حیات آبزیان (ماهی) می باشد. صحرای سچورا در ساحل شمال غربی پرو در امتداد نوار ساحلی اقیانوس آرام واقع شده است.رودخانه های اصلی پرو شامل اوکایالی، رود مارانیون، رود آمازون، (که از جریان مشترک رودهای مارانیون و اوکایالی به وجود آمده)، پوتومایو، پاستازا، رود ناپو، جوروا، و پوروس می باشد.

شهر های معروف کشور پرو

از شهر های معروف می توان به لیما (مرکز، مرکز اصلی مالی و فرهنگی)، آرکوئیپا تروجیلو چیکلایو کالائو (بزرگترین بندر پرو)، کوسکو (مرکز نو امپراطوری باستانی اینکا) پیورا تاکنا، ایکا پونو، چیموبوته، وآنکایو ،وآنچو، کاجامارکا، پوکالپا، ایکوئیتوس، یوریماگواس و تاراپوتو مویوبامبا اشاره نمود.

زبان مردم پرو

مردم پرو به زبان اسپانیایی تکلم می نمایند و دیگر مردم دوزبانه به زبانهای کوئچوا یا زبان آیمارا و دیگر زبانهای بومی صحبت می نمایند.. امروزه زبان اسپانیایی زبانی است که از سوی دولت، رسانه ها، و نیز در آموزش و بارزگانی رسمی استفاده می شود.کوئچوا در کنار آیمارا و دیگر زبانهای فرعی بومی، اصولاً و اساساً به عنوان یک زبان شفاهی به جای مانده است. درصد گویشوران بومی به زبان کوئچوا که بیسواد بوده اند اخیراً کاهش یافته است، زیرا که ٪87/86 از جمعیت پرو باسواد هستند. جالبتر آنکه، نرخ باسوادی سراسری کشور در بین جوانان بین 15تا24 سال ٪8-96 است.

نژادهای مردم پرو

پرو یکی از سه کشور آمریکای لاتین دارندهٔ بزرگترین جمعیت سرخ پوست است؛ حدود ٪45 از کل مردم پرو را سرخ پوستان تشکیل می دهند.دو گروه اصلی بومی و نژادی عبارتند از کوئچواس (متعلق به زیرگروه های گوناگون فرهنگی)، به همراه آیمارایی ها، که بیشتر در محدوده جنوبی کوه های آند یافت می شوند.در سطح ملی، دورگه ها دومین بخش بزرگ جمعیت را با حدود ٪37 کل آن، تشکیل می دهند. این اصطلاح اصولاً بیانگر مردمی مرکب از نوادگان اروپایی و سرخ پوست است، و بیشتر دورگه های پروئی از این ترکیب می باشند.حدود ٪15 جمعیت به عنوان سفیدپوستان طبقه بندی می شوند، و بیشتر آنها را کسانی که کریولوس خوانده می شوند، تشکیل می دهند.3% به جای مانده جمعیت از اعقاب سیاه پوستان آفریقایی و نیز آسیایی تبارها هستند.

پرو سرزمین کاکائو

پرو، جنگل های کاکائو بسیار دارد به همین علت پرو را می توان مرکز کاکائو دنیا دانست. چرا که حدود بیست طعم مختلف کاکائو در مزارع این کشور وجود دارد. یکی از کمیاب ترین قهوه های دنیا را می توان در رشته کوه های آند در جنوب پرو یافت که طعم خاصی دارد و در پرو با قیمت گزافی به فروش می رسد. پرو، سومین کشور فراوری کاکائو در آمریکای لاتین بوده و شمار زیادی از کشاورزان این کشور، روزانه برای چیدن دانه های قهوه که تجارت منصفانه ای برای آنها محسوب می شود، به مزارعی در دامنه کوه های آند می روند. بهبود کیفیت قهوه هم باعث شده که درهای بازارهای بیشتری به روی محصولات تعاونی گشوده شود. یپیکا یکی از قدیمی ترین انواع قهوه است که در پرو یافت می شود. این نوع قهوه در همه جا پیدا نمی شود زیرا نسبت به آفت هایی که بر قهوه تاثیر می گذارد، مقاوم نیست. از مزارع قهوه در کنار رودخانه اوروبامبا به کوههای آند می توان اشاره نمود که در نزدیکی شهر کوییابامبا قرار گرفته است.

هنر در پرو

پرو کشور است که با امپراتوری اینکا شناخته می شود . هنر کشور پرو به فرهنگ های پیش از اینکا باز می شود.

موسیقی و پایکوبی در پرو

پایکوبی سنتی و ملی پرو، Marinera می باشد. انواع پایکوبی های محلی نیز در پرو وجود دارند.Kashua و Huayno دو نمونه از پایکوبی های سرخ پوستی هستند. پایکوبی Kashua معمولا گروهی و پایکوبی Huayno، دو نفری انجام می شوند.پرو چندین نمونه پایکوبی جنگی از جمله Chiriguano و پایکوبی کارناوالی نیز دارد.

آشپزی در پرو

آشپزی رنگارنگ، هیجانی و مجذوب کننده پرویی ها، می تواند سبک غذایی خاطره انگیزی را برای سخت پسندها به ارمغان آورد . آشپزی و غذاها نیز در این کشور از تنوع قابل توجهی برخوردار هستند. مواد اصلی تشکیل دهنده غذاهای پرویی معمولا شامل ذرت، گوجه فرنگی و سیب زمینی می شوند. بعلاوه ماهیگیری از اقیانوس در پرو یکی از پر رونق ترین ها در این صنعت است. در بازار شوریلوس ماهیگیران خرچنگ، صدف و ساردین می فروشند.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 19 شهریور 1401 بروزرسانی: 19 شهریور 1401 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2081

به "معرفی کشور پرو ، لیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کشور پرو ، لیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید