نحوه پرورش و قلمه زدن آلوئه ورا در منزل

به گزارش عکس پارسی، برای تکثیر آلوئه ورا به وسیله پاجوش، پاجوش های اطراف پایه مادری را به آرامی جدا کنید و در گلدان مناسب بکارید. قلمه زدن آلوئه ورا به وسیله برگ نیز قابل انجام است و برای ریشه دار شدن احتیاج به هورمون ریشه زایی دارد. آلوئه ورا را در مکانى که نور شدید نباشد، با آبیارى کم مى توان در منزل پرورش داد.

نحوه پرورش و قلمه زدن آلوئه ورا در منزل

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - گیاه دارویی آلوئه ورا از جمله عناصر گیاهی است که از آن در صنایع غذایی و بهداشتی استفاده گسترده ای می گردد. جالب است بدانید نگهداری و پرورش این گیاه هم به عنوان یک گیاه زینتی و هم برای مصارف عمومی در منزل و محیط آپارتمان نیز امکان پذیر و بسیار ساده است. در این مطلب نحوه پرورش و قلمه زدن آلوئه ورا را به شما آموزش می دهیم.

نحوه کاشت و قلمه زدن آلوئه ورا

قلمه زدن آلوئه ورا از طریق برگ

 1. قلمه برگ آلوئه ورا نسبت به کاشت پاجوش، احتمال ریشه زایی کمتری دارد، اما در صورت استفاده از هورمون ریشه زایی، شانس ریشه دار شدن گیاه بیشتر خواهد شد.
 2. برای آغاز، یک گیاه مادری سالم را انتخاب کنید و از طریق قیچی یا چاقوی تیز که قبلا ضدعفونی نموده اید، یکی از برگ های عظیم گیاه را جدا کنید. از برگ های بالغ و سالم که خیلی پیر، ضعیف و بیمار نیستند برای قلمه گیری بهره ببرید.
 3. برگ مورد نظر را به طور زاویه دار و به سمت پایین ببرید.
 4. توصیه می گردد، قطعات برگ جدا شده را دو تا سه روز در هوای آزاد قرار دهید و محل بریدگی را در خاکستر چوب فرو کنید تا با از دست دادن رطوبت، محـل بریدگی کمی جمع گردد. این کار برای پیشگیری از پوسیدگی محل ریشه زایی ضروری است.
 5. به منظور بالا بردن شانس ریشه زایی قلمه برگ آلوئه ورا، انتهای برگ را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.
 6. قسمت پایینی برگ بریده شده را در بستر کاشت مناسب (ماسه شسته شده و مرطوب) بکارید و مطمئن شوید حدود یک سوم برگ در خاک فرو رفته باشد.
 7. توجه داشته باشید بستر کاشت و گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد. گلدان را در محلی با شرایط مناسب قرار دهید.

قلمه زدن آلوئه ورا از طریق پاجوش

تکثیر از طریق پاجوش ساده ترین و بهترین روش قلمه زدن آلوئه ورا است. به این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

 1. پاجوش هایی از گیاه با طول عمر حدود سه تا چهار ماه و دارای چهار تا پنج برگ و به ارتفاع حدود 25-20 سانتی متر را انتخاب کنید.

 2. پاجوش ها را با ملایمت و به آرامی با حفر خاک اطراف آن ها و جداسازی از گیاه مادری، بدون این که به گیاه مادری آسیبی برسد جدا کنید و به گلدان جداگانه ای منتقل کنید.
 3. توجه داشته باشید، هنگام جدا کردن، ریشه های پاجوش آسیب نبیند. به مرور زمان، طی دو تا سه هفته ریشه های گیاه آغاز به رشد می نمایند و عظیم می شوند و گیاه جدید فراوری می گردد.

شرایط نگهداری آلوئه ورا در منزل

 • نور: گیاه آلوئه ورا در یک مکان کم نور بهترین رشد را دارد، چراکه به آفتاب مستقیم و نور زیاد حساس است. بهترین مکان برای قرار دادن قلمه آلوئه ورا پنجره های جنوبی آپارتمان است.
 • آبیاری: آلوئه ورا همانند دیگر اعضای خانواده کاکتوس ها احتیاج به آبیاری بسیار کمی دارد. ضروری است بستر کاشت و گلدان آلوئه ورا زهکشی مناسبی داشته باشد تا از جمع شدن آب و پوسیدگی ریشه گیاه پیشگیری گردد.
 • خاک: آلوئه ورا در هر خاکی قابل کشت است ولی بهترین بستر کاشت، خاک لومی شنی با زهکش بالاست. بهترین بستر برای قلمه زدن آلوئه ورا ماسه شسته شده است.
 • دما: بهترین دما برای کاشت و نگهداری آلوئه ورا دمای 21 تا 31 درجه سانتی گراد است.

کلام آخر

در سرانجام باید بگوییم که بهترین زمان برای قلمه زدن آلوئه ورا فصل بهار است. همچنین در بسیاری از موارد و در شرایط مناسب، تقریباً هر بوته آلوئه ورا می تواند ده ها پاجوش فراوری کند. بنابراین شما در مدت کوتاهی گلخانه ای پر از آلوئه ورا خواهید داشت. برگ بوته های دارویی گیاه آلوئه ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامی که بوته ها به اندازه کافی رشد کردند برداشت می گردد. هر سه ماه یک بار می توان از هر بوته سه تا چهار برگ کناری را برداشت و مستقیما به بازار عرضه کرد و یا برای استخراج محصول و کاربرد در فراورده های جانبی مورد مصرف قرار داد.

برگرفته از: کتاب مجموعه گیاهان دارویی و صنعتی

منبع: setare.com
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1406

به "نحوه پرورش و قلمه زدن آلوئه ورا در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پرورش و قلمه زدن آلوئه ورا در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید