هرآنچه که باید راجع به فشار خون نرمال بدانیم

به گزارش عکس پارسی، فشار خون نرمال یا طبیعی برای زندگی بسیار حیاتی است. بدون فشاری که خون ما را مجبور به گردش در سیستم گردش خون کند، هیچ اکسیژن و مواد مغذی به وسیله شریان ها به بافت ها و اندام ها منتقل نمی گردد فشار خون نرمال 80/120 است. البته بسته به سنین مختلف، فرق دارد.

هرآنچه که باید راجع به فشار خون نرمال بدانیم

فشارخون چیست؟

فشار خون نیرویی است که خون را در جهت سیستم گردش خون ما حرکت می دهد. این یک نیروی مهم است زیرا اکسیژن و مواد مغذی موجود در اطراف سیستم گردش خون ما برای تغذیه بافت ها و اندام ها بدون فشار خون تحت فشار قرار نمی گیرند.

فشار خون به این علت نیز حیاتی است که سلول های سفید خون و آنتی بادی هایی را برای ایمنی بدن و هورمون هایی مانند انسولین را به کل بدن منتقل می نماید.

خون تازه ای که در بدن منتقل می گردد، درست مانند تأمین اکسیژن و مواد مغذی، قادر است مواد زائد سمی متابولیسم را با خود حمل کند، از جمله دی اکسید کربن که با هر تنفس بازدم می کنیم و سمومی که به وسیله کبد و کلیه پاک می کنیم.

خون به خودی خود دارای تعدادی از خواص دیگر، از جمله درجه حرارت است. خون یکی از سیستم های دفاعی ما در برابر آسیب بافتی نیز محسوب می گردد، یعنی پلاکت های لخته نماینده که مانع از دست دادن خون در زمان آسیب می شوند.

اما دقیقاً چه چیزی باعث فشار خون در عروق ما می گردد؟ بخشی از پاسخ ساده است (قلب وقتی با هر ضربان منقبض می گردد، فشار خون ایجاد می نماید). فشار خون، فقط به وسیله قلب پمپاژنماینده ایجاد نمی گردد.1

کارکرد فشار خون

گردش خون ما به یک لوله کشی بسیار پیچیده شبیه است (خون جریان دارد و عروق همچون لوله هستند). یک قانون اساسی فیزیک باعث جریان خون ما می گردد و این قانون در لوله های شیلنگ باغچه نیز اعمال می گردد.

خون به علت اختلاف فشار در بدن ما جریان دارد.

فشار خون ما در شروع سفر خود از قلب (هنگامی که وارد آئورت می گردد) بالاترین میزان را دارد و در خاتمه جهت در امتداد شاخه های عروق که به تدریج کوچکتر و ظریف تر می شوند، کمترین فشار را دارد. این اختلاف فشار همان چیزی است که باعث جریان خون در اطراف بدن ما می گردد.

شریان ها به روشی مشابه با خصوصیات فیزیکی لوله شلنگ باغچه که بر فشار آب تأثیر می گذارد، فشار خون را تحت تأثیر قرار می دهند. فشردن لوله باعث افزایش فشار در نقطه انقباض می گردد.

به عنوان مثال بدون خاصیت ارتجاعی دیواره های شریان، فشار خون با پمپاژ از قلب با سرعت بیشتری کاهش می یابد.

در حالی که قلب حداکثر فشار خون را ایجاد می نماید، خواص عروق نیز به همان میزان برای حفظ این فشار مهم هستند و اجازه می دهند خون در بدن جریان یابد.

شرایط عروق بر فشار خون و جریان خون تأثیر می گذارد و باریک شدن سرخرگ ها در نهایت می تواند به طور کلی مانع از گردش خون و تامین مواد ضروری برای بافت ها گردد و منجر به شرایط خطرناکی از جمله سکته و حمله قلبی گردد.1

فشار خون ایده آل چیست؟

فشار خون نیرویی است که خون شما بر روی دیواره شریان ها اعمال می نماید، رگ های خونی، خون غنی از اکسیژن را از قلب شما دور می نمایند و به اندام ها می رسانند. اگر شریان های شما سفت و تنگ گردد، فشار خون ایجاد می گردد. این موضوع مانند این است که شما قسمتی از شلنگ آب را فشرده کردید در این صورت آب با فشار بیشتری خارج می گردد. در صورت تنگی عروق کار قلب سخت تر می گردد. قلب شما عضله ای است به میزان مشت شما که باید در طول زندگی میانه حدود دو و نیم میلیارد بار می تپد. به همین علت داشتن فشار خون نرمال بسیار مهم است.

فشار خون به این صورت خوانده می گردد: فشار خون سیستولیک بر روی دیاستولیک. مانیتور فشار خون میزان گیری ها در میلی متر جیوه را نشان می دهد و به عنوان mmHg ظاهر می گردد. محدوده فشار خون طبیعی برای بزرگسالان بین mmHg 60/90 (سیستولیک) وmmHg 80/120 (دیاستولیک) است.

این بدان معنی است که هر چیزی زیر mmHg 60/90 علامت فشار خون پایین (افت فشار خون) در حالی که هر چیزی بالاتر از 90/140 mmHg نشانگر فشار خون بالا است. دانستن این شماره ها می تواند به شما در آگاهی بیشتر از سلامتیتان و به تشخیص جلوتر فشار خون بالا یاری کند.2

فشار خون مناسب برای سنین مختلف

فشار خون مناسب بچه ها و نوجوانان
در سنین بین 14 تا 19 سالگی فشار خون طبیعی 117 بر روی 77 است. حداقل فشار خون برای این سنین 105 بر روی 73 و حداکثر فشار خون برای این سنین 120 بر روی 81 است.

فشار خون نرمال برای افراد جوان در سنین 20 تا 24 سالگی 120 بر روی 79 است، حداقل فشار خون برای این سنین 108 بر روی 75 و حداکثر فشار خون برای این سنین 132 بر روی 83 است.

فشار خون نرمال برای افراد جوان در سنین 25 تا 29 سالگی 120 بر روی 79 است. حداقل فشار خون برای این سنین 108 بر روی 75 و حداکثر فشار خون برای این سنین 133 بر روی 84 است.

عدد فشار خون افراد جوان و میان سال
فشار خون طبیعی در سنین 30 تا 34سالگی 122بر روی 81است و حداقل این فشار در این سنین 110بر روی 77و حداکثر این فشار 134 بر روی 85 است.

فشار خون طبیعی در سنین 35تا 39 سالگی 123بر روی 82است و حداقل این فشار در این سنین 111بر روی 78و حداکثر این فشار 135 بر روی 86 است.

در سنین بین 40 تا 44 سالگی فشار خون طبیعی 125 بر روی 83 است. حداقل فشار خون برای این سنین 112 بر روی 79 و حداکثر فشار خون برای این سنین 137 بر روی 87 است.

در سنین بین 45 تا 49 سالگی فشار خون طبیعی 127 بر روی 84 است. حداقل فشار خون برای این سنین 115بر روی 80 و حداکثر فشار خون برای این سنین 138 بر روی 88 است.

عدد فشار خون برای افراد مسن
فشار خون نرمال برای افراد در سنین 50 تا 54سالگی 128 بر روی 85 است. حداقل فشار خون برای این سنین 116 بر روی 81 و حداکثر فشار خون برای این سنین 142 بر روی 89 است.

فشار خون نرمال برای افراد در سنین 55 تا 59سالگی 131بر روی 86است.حداقل فشار خون برای این سنین 118 بر روی 82 و حداکثر فشار خون برای این سنین 144 بر روی 90 است.

فشار خون نرمال برای افراد در سنین 60تا 64سالگی 134 بر روی 87 است. حداقل فشار خون برای این سنین 121 بر روی 83و حداکثر فشار خون برای این سنین 147 بر روی 91 است.

با افزایش سن فشار خون کمی افزایش می یابد. میانگین فشار خون برای افراد مسن 60 تا 70 ساله 134/87 است.3

آنالیز فشارخون در خانه

باید فشار خون خود را چند بار در هفته و به طور منظم میزان گیری کنید و در صورت مشاهده تغییرات قابل توجه به پزشک مراجعه کنید. در اینجا چند نکته در خصوص نحوه انتخاب و استفاده از فشارسنج های خانگی آوردیم:
انتخاب کردن دستگاه فشارخون مناسب
دستگاه فشارسنجی را انتخاب کنید که دور بازوی شما کامل بسته می گردد. دستگاه های فشار خون مچ دست و انگشت دقیق نیستند.

یک دستگاه فشار خون اتوماتیک انتخاب کنید، که دارای یک کاف (بازوبند) است که خود را باد می نماید.

یک دستگاه دیجیتالی خریداری کنید که به میزان کافی بزرگ و روشن باشد تا بتوانید اعداد آن را به وضوح ببینید.

طریقه استفاده کردن از دستگاه فشارسنج های خانگی
30 دقیقه قبل از گرفتن فشار از نوشیدن، نوشیدنی های حاوی کافئین یا الکل خودداری کنید.

در حالی که پشت خود را تکیه داده اید و یا پاها را از حالت ضربدری روی هم انداخته اید، فشار خود را نگیرید.

به مدت پنج دقیقه در حالت آرام بنشینید.

بازوهایتان را طوری نگه دارید که از بازو تا آرنج هم سطح قلب یا نزدیک آن باشد.

کاف را روی پوست نه روی لباس ببندید.

در حین میزان گیری صحبت نکنید.

به دستورالعمل دستگاه خریداری شده دقت کنید.

برای گرفتن دوباره فشارخون آن را خاموش کنید و چند لحظه صبر و سپس از آن بهره ببرید. اگر اعداد خوانده شده نزدیک است، آنها را میانگین بگیرید. در غیر این صورت، دوباره و سه باره آن را تکرار کنید و میانگین بگیرید.

قرائت فشار خون خود را از جمله زمان و روز آن را یادداشت کنید.4

پینوشتها

1.www.darmankade.com

2.www.asanism.com

3.www.mashreghnews.ir

4.www.healxapp.com

منبع: راسخون
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1888

به "هرآنچه که باید راجع به فشار خون نرمال بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به فشار خون نرمال بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید