پژوهش جدید محققان رویان، بهبود ضایعات نخاعی با کمک سلول های بنیادی

به گزارش عکس پارسی، پژوهشگران رویان، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشی را طراحی کردند که نشان داد استفاده هم زمان از سلول های بنیادی عصبی و لیتیم کلراید، یا لیتیم کلراید به تنهایی می تواند باعث بهبود در آسیب نخاعی شود.

پژوهش جدید محققان رویان، بهبود ضایعات نخاعی با کمک سلول های بنیادی

به گزارش خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرنگاران، روش های درمانی متعددی برای بهبود ضایعات نخاعی مورد استفاده قرار گرفته و از آن میان، استفاده از سلول های بنیادی امیدوار کننده تر بوده است. برای پاسخ به این سوال که آیا استفاده از سلول های بنیادی عصبی در کنار لیتیم کلراید می تواند زنده مانی، تقسیم و تمایز سلول ها را در حیوان مدل آسیب نخاعی تسهیل کند یا خیر، سحر کیانی، آتیه محمد شیرازی، هدی صدرالسادات، زهرا نقد آبادی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن نخست آسیب نخاعی در حیوانات مدل آزمایشگاهی ایجاد شد و به دنبال آن سه گروه آزمایشی شامل: گروه کنترل (بدون دریافت درمان)، گروه دریافت کننده لیتیم کلراید و گروه دریافت کننده لیتیم کلراید و سلول های بنیادی، در نظر گرفته شد. در تمام گروه ها توان حرکتی حیوانات مدل ارزیابی گشت تا از میزان بهبود حرکتی در کنار ارزیابی های بافت شناسی برای محاسبه میزان موثر بودن درمان، استفاده شود.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، در گروه دریافت کننده سلول های بنیادی و لیتیم کلراید و همچنین در گروه دریافت کننده لیتیم کلراید به تنهایی، بهبود توان حرکتی به شکل معنی داری روی داده بود. علاوه بر این، بررسی های بافت شناسی نشان داد، سلول های بنیادی پیوند شده به نخاع، قادر به تمایز و مهاجرت در طول نخاع هستند. همچنین ارزیابی ها نشان داد، سلول های بیان کننده نستین در گروه دریافت کننده لیتیم کلراید به تنهایی، به شکل معنی داری بیشتر از دو گروه دیگر تقسیم شده بودند.

نتایج این پژوهش نشان داد، استفاده هم زمان از سلول های بنیادی عصبی و لیتیم کلراید، یا لیتیم کلراید به تنهایی می تواند باعث بهبود در آسیب نخاعی شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 958

به "پژوهش جدید محققان رویان، بهبود ضایعات نخاعی با کمک سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش جدید محققان رویان، بهبود ضایعات نخاعی با کمک سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید