چرا بازار روغن متلاطم است؟

به گزارش عکس پارسی، هر چند که طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط بازار روغن عادی است، اما در میانه صحبت های مسئولان این بخش به افزایش قیمت جهانی روغن، احتکار خانگی و برخی مسائل مربوط به واردات، به عنوان دلایل نابسامانی در بازار این محصول اشاره شده است.

چرا بازار روغن متلاطم است؟

به گزارش ایسنا، عباس قبادی در گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه 70 تا 80 درصد روغن خام کشور وارداتی است، اظهار کرد: قیمت روغن پالم از 600 یورو به 900 یورو در تن افزایش داشته است، همچنین روغن آفتابگردان از 700 یورو به 1300 یورو رسیده است.

وی با اشاره به اینکه مصرف ماهانه روغن در کشور 150 هزار تن است و از آذرماه امسال 170 تا 180 تن روغن خام در ماه به کارخانه ها تحویل داده شده، گفت: همه عوامل دست به دست هم داد تا فشار به ذخایر روغن بیشتر شود. اکنون شرایط روغن در کشور خوب و ذخیره قابل قبول است. کارخانجات سه شیفته در حال فعالیت هستند. اما روغن کالایی خاص است و تولید آن مسائل خاص خود را دارد؛ بنابراین رسیدن به شرایط عادی نیاز به زمان دارد.

واردات دانه های روغنی سقف ندارد

قبادی تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات دانه های روغنی را از جمله موارد اولویت دار بیان کرد و اضافه کرد: اما واردات دانه های روغنی با مسائلی هم روبروست، زیرا اگر وارد کننده دانه های روغنی بازاری برای کالایش نداشته باشد؛ نگهداری دانه های روغنی در مخازن و انبار ها با فساد و خرابی همراه می شوند.

وی اضافه کرد: ما هم موافق اعمال ارز 4200 تومانی نیستیم، اما حذف آن تبعاتی دارد که توضیح آن در برنامه گفت و گوی ویژه خبری نمی گنجد.

قبادی با اشاره به تخصیص نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه های روغنی، گفت: حدود همین میزان هم به روغن خام اختصاص داده شد. به طور کلی با توجه به ایجاد فضای روانی در دو ماهه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی ایجاد شد که شاید در ماه های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از 4200 تومانی به ارز نیمایی تبدیل شود، این تفکر سبب شد که مراجعه مردم به فروشگاه ها بیشتر شود.

وی با بیان این که در ماه های آبان و آذر مسائل موجود در خصوص روغن کاهش یافت، ادامه داد: در ماه های دی و بهمن به سبب ذخیره سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه ها و مراکز فروش روبرو شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد. در حال حاضر با افزایش نرخ روغن در سراسر جهان، کمی فشار بر روی ما ایجاد شد، اما این فشار ها باز هم نتوانست مسئله ای در تأمین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور ایجاد کند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که اخیرا مشاهدات میدانی ایسنا نشان می دهد در بعضی ازمحله های شهر تهران در بعضی از فروشگاه های زنجیره ای خرید روغن جامد با ارائه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد فروخته می شود.

از اواخر شهریور امسال عرضه روغن جامد در بازار کم شد و کمتر از یک ماه بعد نیز این مشکل برای روغن مایع ایجاد شد. مسائل ایجاد شده در حدی بود که براساس گزارش های رسیده از تهران و بعضی شهرستان ها یا به طور کل روغن در فروشگاه ها و مغازه ها نبود، یا با قیمت های بالاتر به بهانه کمیاب شدن فروخته می شد، یا خرید روغن منوط به خرید اقلام دیگر بود یا اینکه پس از ایستادن در صف به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد.

اگر چه چندی بعد شرایط عرضه روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای و بعد از آن در خرده فروشی ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید، اما گزارش ها نشان می دهد که هنوز بعضی استان ها در تامین روغن مایع مصرفی خانوار با مسائلی روبرو هستند و کمبود عرضه روغن جامد نیز همچنان خودنمایی می کند و شهروندان را با چالش های بسیاری روبرو کرده است.

چرا واردات گوشت کاهش یافت؟

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با بیان اینکه سال گذشته حدود 700 تا800 میلیون دلار گوشت قرمز وارد کشور شد، گفت: امسال واردات گوشت قرمز به زیر 160 میلیون دلار رسیده است، زیرا ارز مربوط به گوشت نیمایی شد. وقتی ارز 4200 تومانی برداشته می شود اتفاقات دیگری هم به دنبال دارد. به همین خاطر است که باید تمام جوانب امر را ببینیم و همه مسائل پیرامون ارز 4200 تومانی را بسنجیم در آخر مجلس است که به ما می گوید چه کار کنیم.

هر چقدر مرغ بدهند عرضه می کنیم!

وی با اشاره به اینکه در تولید داخل هم خرید تضمینی وجود دارد ادامه داد: میادین میوه و تره بار گوشت مرغ را می آورند و تا غروب عرضه می کنند، بنابراین در این رابطه محدودیت و مسئله ای وجود ندارد. به هر میزانی که بخش تولید به مرغ تحویل بدهد به همان میزان در بحث عرضه اقدام می کنیم. ما تکلیف داریم ذرت و کنجاله را وارد کشور کنیم و این کار اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده را انجام داده ایم. ما کنجاله و ذرت را تحویل همکاران وزارت جهاد دادیم و از اینجا به بعد و وظیفه دخالت در سامانه بازارگاه را نداریم.

از اوایل آذر با وجود مشخص نرخ مصوب 20 هزار و 400 تومانی برای هر کیلو مرغ، قیمت این محصول در سطح خرده فروشی ها به بیش از 30 هزار تومان رسید که بعدا با عرضه مرغ تنظیم بازاری کنترل شد. البته اخیرا دوباره قیمت این محصول اوج گرفت و به حدود 30 هزار تومان رسید. همچنین مرغداران درخواست افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار بیان کردند که با آن موافقت نشد و تصمیم گیری در این رابطه به بعد از ماه رمضان موکول شد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1454

به "چرا بازار روغن متلاطم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بازار روغن متلاطم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید