کدام سامانه پدافندی پهپاد متجاوز را سرنگون کرد؟ ، تصاویر و ویدئوی سامانه را ببینید

به گزارش عکس پارسی، سامانه پدافند هوایی مرصاد که می توان آن را نخستین گام جدی کشورمان برای فراوری سامانه های پدافندی بومی نام برد، صبح امروز 17 آبان ماه یک فروند پهپاد متجاوز خارجی را سرنگون کرد.

کدام سامانه پدافندی پهپاد متجاوز را سرنگون کرد؟ ، تصاویر و ویدئوی سامانه را ببینید

به گزارش عکس پارسی به نقل از فارس، بامداد امروز 17 آبان ماه یک فروند پهپاد متجاوز خارجی با آتش سامانه پدافند هوایی مرصاد نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه بندر ماهشهر سرنگون شد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش نیز با اشاره به سرنگونی پهپاد متجاوز خارجی توسط سامانه های بومی پدافند هوایی در منطقه عمومی ماهشهر تاکید نمود: پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس با هوشیاری کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور منهدم شد.

  • نخستین تصاویر از انهدام یک پهپاد توسط پدافند هوایی ارتش در ماهشهر
  • فرمانده پدافند هوایی ارتش: پهپاد متجاوز خارجی قبل از رسیدن به اماکن حساس منهدم شد

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

سامانه پدافند هوایی مرصاد در حقیقت نسخه بومی سامانه آمریکایی MIM-23 هاوک است که با مهندسی معکوس در داخل کشور، فراوری شده است و از آن می توان بعنوان اولین گام های کشورمان برای ساخت سامانه های پدافند هوایی بومی یاد کرد. سامانه پدافندی هاوک پیش از انقلاب ستون فقرات و سامانه اصلی پدافند هوایی کشور بود که پس از پیروزی انقلاب و در دوران دفاع مقدس نیز، در دفاع هوایی از مناطق عملیاتی، تاسیسات نفتی و شهرها، رکوردهای خوبی از خود به جای گذاشت.

  • مجله پهپاد

سامانه پدافند هوایی مرصاد از 3 بخش اصلی موشک و لانچر، رادار کشف و رادار درگیری تشکیل شده است که در نسخه های اولیه تمام این محصولات مهندسی معکوس سامانه پدافندی هاوک بود.

موشک های این سامانه در دو نمونه تحت عناوین شاهین و شلچه فراوری شده است که شاهین نمونه اولیه و شلمچه نمونه به روزتر آن است. از جمله ویژگی های موشک شلمچه نسبت به نمونه آمریکایی می توان استفاده از آنتن جستجوگر تخت و برخورداری از قطعات الکترونیکی جامد عنوان نمود.

  • آشنایی با سامانه پدافند هوایی میانبرد و ارتفاع متوسط مرصاد

سرعت موشک شلمچه بر اساس اطلاعات موجود حدود 3 ماخ سرعت دارد و در برد 40 کیلومتری و حداکثر ارتفاع 60 هزار پایی (18 کیلومتر) قادر به انهدام اهداف است.

موشک شاهین

اما از جمله ارتقاءهای انجام شده در سامانه مرصاد نسبت به سامانه پدافندی هاوک، طراحی سامانه های کنترل و فرماندهی به صورت کاملا دیجیتال و صفحات نمایشگر دیجیتالی است. همچنین استفاده از فناوری های روز در رادارهای کشف و درگیری برای مقابله با جنگ الکترونیک نیز از دیگر ویژگی های این سامانه پدافند هوایی بومی است.

رادار کشف این سامانه با نام کاوش، نمونه بومی و مهندسی معکوس شده رادار MPQ-50 سامانه هاوک است که بردی در حدود 150 کیلومتر دارد. از جمله دیگر ارتقاءهای انجام شده بر این رادار میتوان به نصب سامانه تشخیص دوست از دشمن (IFF) نام برد.

نمونه متحرک رادار کاوش مجهز به سامانه IFF

البته در کنار رادار کاوش، مرصاد از یک رادار دیگر با نام جویا نیز برخوردار است که وظیفه شناسایی و کشف اهداف را در ارتفاع پست بر عهده دارد.

رادار جویا

رادار درگیری این سامانه نیز با نام هادی، نسخه بومی رادار MPQ-46 است که برای رهگیری و انهدام اهداف در فاصله 80 کیلومتری استفاده می گردد و قابلیت درگیری همزمان با دو هدف را دارد.

از سویی در بعضی از نمونه های رادار هادی، نصب یک جستجوگر الکترواپتیک بین آنتن های گیرنده و فرستنده این قابلیت را برای آن فراهم می آورد تا در شرایط جنگ الکترونیک نیز قابلیت قفل بر روی اهداف را داشته باشد.

رادار هادی

اما آخرین نمونه از این سامانه که در رزمایش مشترک هوایی ولایت 97 رونمایی و تست شد، سامانه ای با همین نام یعنی مرصاد بود که از موشک های پدافندی متفاوتی استفاده می کرد. موشک این سامانه که تا کنون اطلاعات دقیقی از آن منتشر نشده، شباهت زیادی به موشک های پدافندی استاندارد دارد که در ایران با نام محراب برای پرتاب از شناورها، بومی سازی شده است. این سامانه در رژه 31 شهریورماه امسال تحت عنوان مرصاد-16 به نمایش درآمد. از آنجایی که تمام بخش های این سامانه به صورت کششی و نیازمند خودرو برای جابجایی بودند، در پروژه ای تحت عنوان قادر، متحرک شدن این سامانه نیز در دستور کار نهاده شد.

شلیک سامانه مرصاد-16 در رزمایش ولایت 97

اصلی ترین ویژگی سامانه پدافند هوایی مرصاد-16 در کنار قابلیت تحرک، برخورداری از راداری آرایه فازی جدید تحت عنوان حافظ است که در سال 93 رونمایی شد. این رادار سه بعدی، 250 کیلومتر برد دارد و از قابلیت رهگیری همزمان 100 هدف برخوردار است.

رادار حافظ

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 550

به "کدام سامانه پدافندی پهپاد متجاوز را سرنگون کرد؟ ، تصاویر و ویدئوی سامانه را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سامانه پدافندی پهپاد متجاوز را سرنگون کرد؟ ، تصاویر و ویدئوی سامانه را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید