اشتباهات متداول گردشگران در بازدید از اروپا1. برنامه ریزی مفصل برای سفرهای کوتاه

به گزارش عکس پارسی، وقتی به مکان جدیدی سفر می کنید، همواره این احتمال وجود دارد که به علت عدم آمادگی یا نقص در جمع آوری اطلاعات لازم برای سفر، دچار سردرگمی هایی شوید. اروپا دارای تاریخی جالب و البته پیچیده است که ممکن است قبلا چیزهایی در خصوص آن شنیده باشید ولی کسب اطلاعاتی بیشتر در خصوص آن، می تواند بسیار ارزشمند باشد. در این مقاله از خبرنگاران 10 مورد از اشتباهات متداولی را که مسافران در بازدید از اروپا مرتکب می شوند عنوان نموده ایم تا راهنمای خوبی برای سفرهای آینده شما باشد.

اشتباهات متداول گردشگران در بازدید از اروپا1. برنامه ریزی مفصل برای سفرهای کوتاه

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

اروپا از جمله قاره هایی است که علاوه بر زیبایی های بی حد و حصر آن، می توانید شهرها و کشورهایی با تمدن هایی از عهد باستان تا مدرن ترین و جدیدترین آنها را یکجا و کنار هم ببینید. بنابراین همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری جهان شناخته شده و از همین رو برنامه ریزی در سفر به کشورهای اروپایی، یکی از اصلی ترین ارکان مسافرت و سپری کردن لحظاتی خوش همراه با رضایت از دیدن هرآنچه که دوست دارید خواهد بود. با این وجود، با توجه به نوع فرهنگ ها و آداب و رسوم موجود در این قاره، برخی گردشگران سهوا دچار اشتباهاتی می شوند که حتی برخی مواقع ممکن است آن چنان خوشایند نباشد و از همین رو در اینجا به بیان 10 نمونه از موارد بسیار ساده و اولیه از برخی از این اشتباهات که ممکن است برای هریک از ما در این سفر رخ دهد پرداخته شده تا با بیانی ساده، از تکرار آنها تا حد امکان جلوگیری گردد.

1. برنامه ریزی مفصل برای سفرهای کوتاه

برخی از مسافران طوری برنامه ریزی می نمایند که انگار می خواهند تمام قاره را در ظرف یک هفته ببینند. به هرحال این سلیقه و اختیار شماست ولی با این برنامه ریزی و جابجایی سریع از این کشور به آن کشور، قادر نیستید تا از تمام جاذبه ها و دیدنی های کشورهایی که به آنها سفر می کنید دیدن نموده و لذت کافی را ببرید. این نوع برنامه ریزی خسته نماینده هم هست و بسیاری از اروپایی ها اصلا علاقه ای به این نوع مسافرت ندارند. این کار باعث یک نوع سطحی نگری شده و مسافران هیچ گاه اطلاعاتی کافی را از مسائل فرهنگی بدست نخواهند آورد. پس شاید بهتر باشد تا به دقت بر برنامه های خود تمرکز نموده و حتی برای یک سفر دیگر برنامه ریزی کنید. مثلا می توانید برای دیدار از پاریس، به جای فقط چند ساعت کوتاه، چند روز وقت بگذارید. وقت خود را برای آشنایی با فرهنگ، مردم و مکان های هر کشور تنظیم کنید. با یک برنامه ریزی درست و دقیق، می توان تجربیات فراموش نشدنی زیادی را بدست آورد که مثلا یکی از آنها می تواند استفاده از قطار شبانه بارسلونا باشد.

2. ندانستن ارزش پول خرد

بسته به هر چه که واحد پولتان باشد، حتما این را خواهید فهمید که حتی پول خرد هم در حوزه کشورهای یورو، می تواند بسیار با ارزش باشد. اگر از جمله افراد سخاوتمند هستید و به انعام دادن عادت دارید، پس حتما ضروری است تا در نوع افکار خود تجدید نظری داشته باشید. در حال حاضر بر اساس نرخ تبادل ارزی که وجود دارد، سکه یک یورویی دارای ارزشی با اندکی بالاتر از یک دلار آمریکا است. با اینکه سکه هایی که در حوزه یورو دارای ارزش بسیار پایینی هستند تقریبا از دور خارج شده اند با این حال به لحاظ ویژگی های روانشناسی، هنوز مورد توجه سوپر مارکت ها هستند (مثلا آنها قیمت یک کالا را به صورت 99/9 یورو اعلام می نمایند که از لحاظ چشمی، از قیمت 10 یورو ارزانتر به نظر می رسد). کشورهایی مانند هلند و فنلاند، قیمت هایی را که دارای رقم اعشار هستند به 5 سنت نزدیک به عدد اصلی گرد می نمایند. اگر در خصوص ارزش و نرخ تبادلی واحد پولتان مطلع باشید، این امر می تواند یاری خوبی برای مدیریت هزینه ها در طول سفرتان باشد.

3. بخشش بیش از اندازه

در بیشتر کشورهای اروپایی، عموما رستوران ها هزینه ای را نیز بابت ارائه خدمات بر روی صورت حساب خود دریافت می نمایند که قاعدتا هزینه های جانبی را نیز شامل می گردد. همچنین، متداول است که مبلغی در حدود 10 درصد از کل هزینه، برای ارائه انعام به خدمتکاران در نظر گرفته گردد. گردشگران عموما از این میزان مطلعی ندارند و از همین رو تمایل دارند تا بیش از این مقدار، مثلا به اندازه 20 درصد را به این کار اختصاص دهند. اصلا نیازی به این کار نیست. مثلا مانند تاکسی ها می توانید مبلغتان را به نزدیک ترین عدد رند یورو گرد کنید. مطلعی داشتن در خصوص هزینه های خدمات، انعام و ... می تواند در کمتر کردن هزینه ها یاری کند.

4. پوشیدن جوراب با صندل

بسیاری از اروپایی ها متعجب می شوند وقتی ببینند گردشگران، سندل را با جوراب بپوشند (البته بجز در آلمان). معمولا این گونه است که اگر خواستید با سندل برای گردش به بیرون بروید، جورابی به پا نکنید، یا اینکه می توانید یک جفت کفش ورزشی بپوشید و آن وقت کسی به این دقت نخواهد کرد که آن را با چه چیزی پوشیده اید. آنها ممکن است فقط در برخی شرایط فکر نمایند پوشش شما تا حدی عجیب است که البته در مواقع کمی این اتفاق می افتند اما به هر حال بهتر است مخصوصا اگر به شام یا به یک عصرانه دعوت شده اید، با پوششی مناسب تر به آنجا بروید.

5. انتخاب فرودگاه های کوچک

بسیاری از خطوط هوایی ارزان، عموما پروازهای خود را از فرودگاههایی که فاصله قابل توجهی از مراکز شهرها دارند انجام می دهند. گردشگرانی که این نوع از پروازها را انتخاب می نمایند، در بیشتر مواقع از این موضوع اطلاع ندارند. وقتی این کار را انجام می دهند، پس از رسیدن به فرودگاه مقصد متوجه می شوند که باید مثلا یک ساعت سخت حرکت با اتوبوس های گران قیمت از فرودگاه تا مرکز شهر را تحمل نمایند. همواره قبل از خرید بلیط توصیه می گردد ابتدا تمامی جوانب امر سنجیده شده و پس از ارزیابی هزینه ها و صرف زمان، نسبت به انتخاب نوع وسیله سفر و به ویژه این نوع پروازهای ارزان اقدام گردد.

6. نداشتن اطلاعات درباره مسائل کمبود فضا

وقتی در مکان هایی مانند قطارهای مترو، اتوبوس ها، سالن های انتظار فرودگاه و غیره، کمبود فضا وجود دارد، ممکن است مردم بخاطر چمدان های بزرگ سفرتان، برخورد سردی با شما داشته باشند. ایده بهتر این است که تا آنجا که می توانید سبک سفر کنید. در اروپا غالبا فضاها کوچکتر و متراکم تر هستند. یکی از کارهای خوبی که می توان انجام داد این است که تا حد ممکن، از آوردن لباس اضافه خودداری نموده و با شستن لباس ها، مجددا از همان ها استفاده کنیم. اگر نمی دانید برای اینکار، از کجا آغاز کنید، پیشنهاداتی نیز اینجا ارائه شده است.

7. پوشیدن لباس های معمولی

به طور کلی اروپایی ها احساس خیلی قوی و خاصی نسبت به مد دارند بنابراین اگر با لباسهایی خیلی ساده در جمع آنها ظاهر شوید، ممکن است باعث خجالت شما گردد. اگر در تردید هستید که کدام لباس مناسب است، یکی از راهها می تواند این باشد که تی شرت های مدرسه ای تان را به تن نکنید یا اینکه طوری لباس نپوشید که مثلا می خواهید به یک بازی بیس بال بروید. برای مراجعه به فروشگاهها و پاساژها یا انجام کارهای اداری، پوشیدن لباسهایی مثلا از نوع اسپورت (Jammies) توصیه نمی گردد. اگر به جایی یا برای صرف غذا دعوت شده اید و مطمئن نیستید که چه چیزی برای پوشیدن مناسب است، پیشنهاد می کنیم تصور کنید عموما یک لباس معمول و متداول که می پوشید کدام است. آنگاه فقط کافی است یک کلاس بالاتر از آن را برای پوشیدن انتخاب کنید. البته باید به این توجه داشت که امروزه، بیشتر مردم میل به پوشیدن لباس ساده تر دارند که این موضوع حتی بر روی سلیقه اروپایی ها نیز تاثیر گذاشته است. با این حال، حتی برای لحظات کوتاهی هم اگر شده، شاید بهتر باشد که احتیاط بیشتری به خرج دهید. اسکار وایلد (Oscar Wilde) جمله ای را در خصوص مد بیان نموده که من نیز با آن موافق هستم که می گوید:مد، نوعی زدودن زشتی هاست بنابراین عوض کردن آن در هر 6 ماه خیلی سخت خواهد بود.

8. کرایه اتومبیل برای مدتی طولانی

بسیاری از گردشگران تصور می نمایند همین که به مقصد می رسند از همان ابتدا باید یک اتومبیل کرایه نمایند. آنها این نکته را فراموش می نمایند که اگر بنا دارند تا در یک یا دو شهر برای هر مدت زمانی بمانند، کرایه کردن یک اتومبیل، فقط دست و پای آنها را بسته و حتی آرامش و فراغ خاطر آنها را سلب می نماید. آنها می توانند پول هایی را که بابت کرایه یا پارکینگ وسیله نقلیه پرداخت می نمایند برای استفاده از تورهای گردشگری گوناگون و استفاده از وسایل نقلیه عمومی که اغلب بهترین راه برای دیدن مراکز سیاحتی یک شهر است بپردازند.

9. انتظار لبخند از سوی همه

اول این پرسش پیش می آید که مگر لبخند زدن چه اشکالی دارد؟ پاسخ این است که واقعا لبخند زدن اشکالی ندارد ولی واقعیت دیگری این است که اکثر اروپایی ها زیاد لبخند نمی زنند. اگر زندگی در سیبری را تجربه کنید می فهمید که اگر بدون هیچ دلیلی بخندید یا لبخند بزنید، مردم به شما به چشم یک انسان احمق نگاه خواهند کرد. در روسیه فقط زمانی می توانید لبخند بزنید که واقعا اتفاق خنده داری افتاده باشد. گردشگران در اروپا، تمایل دارند که بر لبان مردم لبخند ببینند. اما ممکن است ناراحت شوند از اینکه ببینند مثلا در رستوران، حتی خدمتکار نیز لبخند نمی زند. آنها اشتیاق و نمود ظاهری مثبت را از اروپایی ها می خواهند. اروپایی ها تا حدی با این انتظار متفاوت هستند. اما شاید زمان آن رسیده باشد که این رفتار نیز تا حدی تغییر یابد. پس به یاد داشته باشید که اگر زمانی به یک کشور اروپایی سفر کردید، سعی کنید قبل از آن، اطلاعات لازم را در خصوص آن کشور کسب کنید تا با نامطلعی، موجب احمقانه جلوه دادن رفتارتان نشوید. مثلا باید این موضوع را بدانید که منظور از داچ (Dutch)، آلمان نیست یا اینکه جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی، با یکدیگر متفاوت هستند. منبع: لایف هکمنبع: کجارو
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 451

به "اشتباهات متداول گردشگران در بازدید از اروپا1. برنامه ریزی مفصل برای سفرهای کوتاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات متداول گردشگران در بازدید از اروپا1. برنامه ریزی مفصل برای سفرهای کوتاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید