القدس العربی: امارات چاره ای جز تسلیم در برابر قدرت ایران نداشت

به گزارش عکس پارسی، القدس العربی نوشت: هماهنگی امنیتی امارات با ایران که با کاهش حضور نیروهای اماراتی در یمن همزمان شده است، همسویی اجباری ابوظبی با ایران و تسلیم آشکار دربرابر خواسته های تهران است.

القدس العربی: امارات چاره ای جز تسلیم در برابر قدرت ایران نداشت

به گزارش گروه بین الملل عکس پارسی، روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی در یادداشتی با عنوان امارات با ایران هماهنگی امنیتی می نماید: سرنوشت ائتلاف عربی چه می گردد؟، همکاری های مشترک مرزی میان ایران و امارات را هم در راستای عقب نشینی امارات در برابر محور ایران در منطقه توصیف کرد.

در این یادداشت آمده است: ورود یک هیئت نظامی امارات در روز سه شنبه به تهران از عقب نشینی تازه ابوظبی در برابر ایران در پی بالا رفتن بی سابقه سطح تنش و خطرات در خلیج (فارس) خبر می دهد.

سفر دوم اماراتی ها به تهران در مقطع اخیر با خروج بیشتر کشورشان از ائتلاف عربی در یمن همزمان شده است. آیا این صرفا به معنای مطیع شدن ابوظبی در برابر خواسته های ایران است یا آغازگر خاتمه ائتلاف بین عربستان و امارات نیز است؟

به نوشته القدس العربی، در حقیقت سفرهای امارات عربی متحده به تهران محدود به تقویت روابط و تضمین امنیت آب های خلیج فارس نبود آن گونه که بیانیه امارات در خاتمه نشست دیپلماتیک مرزی میان دو کشور بیان داشت یا فقط نشانگر وضعیت پذیرش شروط تهران و هماهنگی با آن نبود بلکه اقدام امارات که با اعلام کاهش حضور نیروهایش در یمن همزمان شده است، همسویی اجباری ابوظبی با ایران و تسلیم آشکار دربرابر خواسته های تهران از یک طرف و ضربه به همپیمان سعودی آن از طرف دیگر است.

این روزنامه اضافه کرد: چرخش اخیر امارات در نتیجه احساس خطری بود که این کشور از تشدید مداخله نظامی در یمن و لیبی احساس کرد و در شرایطی که امارات درباره جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی که ادعای اشغال آن توسط ایران را می نماید جرات مداخله نظامی ندارد به نظر می رسد عقب نشینی در یمن هم به معنای عقب نشینی اجباری در برابر دشمنی است که قادر به رویارویی با آن نیست.

القدس العربی تاکید نمود: علاوه بر عمده هزینه های رویارویی امارات با ایران ، ابوظبی این را نیز در محاسبات خود گنجانده است که به عنوان کشور عربی همسایه ایران بیشترین سر و کار را با این کشور دارد و به رغم جنگ رسانه ای رسانه های آن و حامیانش که قطر را به ادعای همکاری با تهران مورد هجمه قرار می دهند آمارهای رسمی جدید نشان می دهد ابوظبی از لحاظ مبادلات تجاری با تهران در صدر فهرست کشورهای عربی در سال 2017 قرارداشته که ارزش آن به یازده میلیارد و یکصد و چهارده میلیون دلار رسیده است که چهار میلیارد و چهارصد و پنجاه و هشت میلیون دلار آن مربوط به صادرات ایران و شش میلیارد و ششصد و پنجاه و شش میلیون دلار مربوط به صادرات امارات به ایران مربوط می گردد.

در خاتمه آمده است: با این وجود ، شناخت این واقعیت و محاسبات بسیار پرهزینه آن ممکن است به معنای این نباشد که ابوظبی قادر به اعتراف به مهمترین خطاهای استراتژیکی است که علیه خود و ملت های عربی مرتکب شده که آتش جنگ های داخلی را شعله ور کرد و در قساوت هایی شریک شد که سازمان ملل متحد را اخیرا به گنجاندن نام ائتلاف عربی در فهرست شرم خود سوق داد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 246

به "القدس العربی: امارات چاره ای جز تسلیم در برابر قدرت ایران نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "القدس العربی: امارات چاره ای جز تسلیم در برابر قدرت ایران نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید