جلسه سری در ابوظبی، ساقط شدن پهپاد آمریکایی محاسبات امارات را به هم ریخت

به گزارش عکس پارسی، فارس نوشت: خبرگزاری آناتولی روایتی از یک نشست سری در ابوظبی منتشر نموده که نشان می دهد ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران، امارات را به اصلاح سیاست خارجی اش واداشته است.

جلسه سری در ابوظبی، ساقط شدن پهپاد آمریکایی محاسبات امارات را به هم ریخت

در هفته های اخیر گزارش ها و نشانه های متعددی از بعضی تغییرات در مواضع امارات عربی متحده در خصوص تحولات منطقه، منتشر شده است. خبرگزاری آناتولی امروز در گزارشی اختصاصی، به نقل از منابع آگاه نوشته است که هدف قرار دریافت پهپاد متجاوز آمریکایی توسط ایران، به تغییر محاسبات امارات و اصلاح روینمودهای سیاست خارجی این کشور منجر شده است.

در ادامه ترجمه متن کامل این گزارش آمده است:

آناتولی از منابع نزدیک به افراد آگاه در امارات، به اطلاعاتی دست یافته که دلایل بروز نشانه های اخیر از تغییر در سیاست خارجی امارات و عزم این کشور برای بهبود روابط با ایران را روشن می نماید.

به گفته این منبع که خواسته نامش فاش نگردد، روز 20 ژوئن (30 خرداد) پس از آنکه اعلام شد ایران یک هواپیمای [بدون سرنشین] آمریکایی را ساقط نموده است، شاهزاده های امارات نشستی سری برگزار کردند.

در این نشست، محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی و شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دوبی و نخست وزیر امارات، حضور داشتند.

این منبع آگاه گفت در این نشست، آل مکتوم از سیاست خارجی کشور انتقاد و بر لزوم بازنگری در آن، تأکید کرد. منبع شرح داد که آل مکتوم در این نشست گفته است: ما باید سیاست خارجی خود را مورد بازنگری کامل قرار دهیم. ما روزانه صدها میلیون دلار هزینه می کنیم، بی آنکه در ازای آن چیزی به دست آوریم. ما باید سیاست مداخله مستقیم در امور دیگر کشورها را که برای ما هزینه بسیاری داشته، اما هیچ دستاوردی به همراه نیاورده، کنار بگذاریم.

آل مکتوم اشاره نموده است که باید از هزینه کردن مبالغ کلان پول در مناطقی که امارات هیچ منفعتی در آن ها ندارد، خودداری کرد. به گفته او، تغییر رژیم در لیبی یا سودان، برای امارات سود یا ضرر به همراه ندارد.

او گفته است: امیدواریم که شاید ایالات متحده علیه تهران اقدام نظامی انجام دهد، اما [دونالد] ترامپ [رئیس جمهور آمریکا] خواهان گفت وگو با ایران شده است، حتی بعد از آنکه این کشور هواپیمای ایالات متحده را ساقط کرد. اگر واشنگتن تهران را بمباران کند، در آن صورت ایرانی ها احتمالا در پاسخ امارات را هدف قرار می دهند؛ یا مستقیم یا به صورت غیرمستقیم به وسیله حوثی ها.

منبع اماراتی گفته است که محمد بن راشد آل مکتوم به حاضران در این نشست گفته است که امارات در صورت اصابت یک فروند موشک از ایران بر اراضی خود، از سرمایه گذاران خالی خواهد شد و هرگز نخواهد توانست کارگران آسیایی را حفظ کند.

بن راشد آل مکتوم همچنین در این نشست با بیان این که نیروهای خلیفه حفتر در لیبی که امارات از آن ها حمایت می نمایند، در کوشش برای سیطره خود بر شهر طرابلس هیچ پیشرفتی نداشته اند، گفته است: سال هاست که ما از حفتر بدون اینکه فایده ای داشته باشد حمایت می کنیم. ما باید به دنبال گزینه های سیاسی جایگزین باشیم نه گزینه های نظامی.

حاکم دبی همچنین در این نشست بر ضرورت ایجاد تغییرات ریشه ای در سیاست خارجی امارات، توقف حیف و میل سرمایه ها و جدی دریافت احتمال حمله ادعایی ایران به امارات تأکید نموده است.

به گفته منبع اماراتی مذکور، محمد بن زاید آل نهیان در خصوص انتقادهای بن راشد عمیقا تأمل نموده و دستور داده است که بعضی تغییرات در سیاست خارجی امارات اعمال گردد.

به گزارش آناتولی، یکی از دلایلی که امارات متحده عربی را به سمت تغییر در سیاست خارجی خود سوق داده، موج انتقادهایی است که در شبکه های ارتباط جمعی از این سیاست شده است.

23310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 247

به "جلسه سری در ابوظبی، ساقط شدن پهپاد آمریکایی محاسبات امارات را به هم ریخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسه سری در ابوظبی، ساقط شدن پهپاد آمریکایی محاسبات امارات را به هم ریخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید