اکوموزه قلعه صلصال لیسار تالش به بهره برداری می رسد

به گزارش عکس پارسی، ایسنا/ براساس سخنان معاون میراث فرهنگی گیلان، اکوموزه قلعه صلصال لیسار تالش به بهره برداری می رسد.

اکوموزه قلعه صلصال لیسار تالش به بهره برداری می رسد

داستان چیست؟

ولی جهانی اظهار کرد: قلعه باستانی صلصال تالش بر روی کوهی با ارتفاع 90 متر از سطح دریا واقع شده است که با شماره ثبتی 8580 در تاریخ دهم خرداد سال 1382 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و قدمت آن به دوره سلجوقیان می رسد.

معاون میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: این قلعه باستانی شاهد فراز و نشیب های بسیاری در دوران گذشته بوده و بر اساس کاوش های باستان شناسی که در سالیان گذشته به انجام رسیده و براساس گزارش های علمی قدمت آن به دوره سلجوقیان می رسد و این احتمال وجود دارد که در صورت تامین اعتبارات لازم و ادامه کاوش های باستان شناسی قدمت آن به قرون اولیه اسلامی و فراتر از آن برسد.

جهانی اضافه کرد: ساخت این قلعه بر اساس اصول فنی مهندسی بسیار دقیق اجرا شده و از موقعیت استراتژیکی با توجه به شرایط طبیعی صخره و محیط اطراف برخوردار است. مصالح این قلعه متشکل از سنگ، ساروج و آجر بوده و استفاده از مصالح سنگ برای پی و آجر بکار رفته در دیوارها نشان از درایت معماران و سازندگان این قلعه باستانی دارد.

وی با اشاره به ظرفیت جهانگردی قلعه لیسار و محیط پیرامونش گفت: قلعه صلصال دومین جاذبه تاریخی در زمینه قلعه های گیلان پس از قلعه رودخان فومن است که در صورت بهره برداری صحیح از آن می تواند نقش پررنگی را در جذب جهانگرد و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه ایفا نماید. خوشبختانه در طی سالیان گذشته معاونت میراث فرهنگی گیلان با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر لیسار و مساعدت های فرمانداری شهرستان تالش اقدام به انجام عملیات های بازسازی اضطراری، احداث راه پله جهت دسترسی به قلعه و ترمیم بخش های آسیب دیده از حفاری های غیرمجاز نموده است. همچنین مستندسازی، انجام کاوش های باستان شناسی و همچنین تهیه ضوابط منطبق با مقررات میراث فرهنگی برای این قلعه از دیگر اقدامات اجرا شده در راستای حفاظت و نگهداری از این قلعه باستانی بوده است.

معاون میراث فرهنگی گیلان، راه اندازی اکوموزه در قلعه باستانی صلصال را گامی عظیم در حفظ ارزش های ملموس و ناملموس منطقه باستانی لیسار و مروج فرهنگ مردم منطقه دانست و گفت: ایجاد اکوموزه صلصال علاوه بر اینکه موجبات آشنایی جهانگردان با آداب، تاریخ، رسومات و زبان محلی مردم منطقه را فراهم می آورد موجب رشد گردش مالی، جذب سرمایه و ایجاد اشتغال پایدار برای مردم محلی منطقه می گردد که این مهم از اولویت های اصلی اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی گیلان در توانمندسازی جوامع محلی بوده است لذا امیدواریم با همکاری همه دستگاه های ذی ربط مانند شهرداری شهر لیسار، اداره آب منطقه ای گیلان، فرمانداری تالش و کلیه نهادهای مرتبط شاهد راه اندازی این اکوموزه در ماهه ابتدایی سال 1400 باشیم.

منبع: همگردی
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1459

به "اکوموزه قلعه صلصال لیسار تالش به بهره برداری می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکوموزه قلعه صلصال لیسار تالش به بهره برداری می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید