تنظیم پیش نویس تفاهم نامه همکاری های مشترک و طرح استرداد اموال فرهنگی تاریخی بین ایران و یونان

به گزارش عکس پارسی، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در این ملاقات همچنین احمد نادری سفیر ایران در یونان به صورت مجازی و دیمیتری الکساندر اکیس سفیر یونان در ایران به صورت حضوری در دفتر معاون میراث فرهنگی شرکت داشتند.

تنظیم پیش نویس تفاهم نامه همکاری های مشترک و طرح استرداد اموال فرهنگی تاریخی بین ایران و یونان

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی در این نشست به سابقه مشترکات فرهنگی تاریخی بین دو کشور و همکاری های صورت گرفته از هزاره های پیشین با حضور اساتید هلنی در تخت جمشید، پاسارگاد و... به ادامه این همکاری ها در دوران معاصر با برگزاری کارگاه های آموزشی بین استادان یونانی و ایرانی در خصوص موعات نقشه های GIs بازسازی و مبانی نظری بازسازی اشاره نمود.

او در ادامه به تجارب حقوقی ایران در زمینه استرداد اموال فرهنگی تاریخی با بازگرداندن بیش از 3600 اثر به دو شیوه دیپلماتیک و قضایی طی سال های اخیر به کشور اشاره نمود و اضافه نمود: این معاونت به نمایندگی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصمم است تا در صورت تمایل وزارت فرهنگ و اداره کل میراث فرهنگی یونان این همکاری را خواه در قالب یک کمیته مشترک و در چارچوب سیاست ها و برنامه های مجمع تمدن های کهن، توسعه دهد.

طالبیان دادخواهی های قضایی ایران در خصوص استرداد اشیای خوروین، 18 قلم اشیای مربوط به تمدن باستانی جیرفت، بخشی از الواح امانی تخت جمشید نزد مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو، استرداد سنگ برجسته سرباز هخامنشی در سال 2018 نزد محاکم کشورهای بلژیک، انگلستان و آمریکا را که منجر به صدور رأی به نفع ایران شده است را از جمله این اقدامات مطرح نمود.

او با اشاره به اینکه این اقدامات تأثیر مهمی بر سایر پرونده های استرداد ایران به جای گذارده است، گفت: آرای قضایی صادره به نفع ایران، مؤسسات حراج در خرید و فروش اشیای ایرانی را محتاط تر نموده و آن ها را وادار نموده تا در خصوص منشأ قانونی خروج اشیایی که به معرض فروش می گذارند، بیشتر تحقیق نمایند.

معاون میراث فرهنگی در ادامه اضافه نمود: آماده هستیم تا تجارب خود را در زمینه استرداد اموال با شما به اشتراک بگذاریم و متقابلا از تجارب شما در زمینه بازگرداندن اموال فرهنگی تاریخی مسروقه یونان به کشورتان آگاه شویم.

او اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که امکان سنجی اجرای یک طرح مشترک استرداد اموال فرهنگی تاریخی دو کشور را شروع کنیم. این طرح می تواند بسته به توافق طرفین در چارچوب مجمع تمدن های کهن یا به صورت مجزا از این مجمع و در قالب یک کمیته همکاری مشترک در چارچوب تعیین و بر اساس اهداف و نظرات و شرایط خاص دو طرف، به صورت مشترک تنظیم گردد.

طالبیان توضیح داد: پیشنهاد دیگر ما تنظیم یک تفاهم نامه مشترک در زمینه موضوع های میراث فرهنگی همچون همکاری علمی و پژوهشی، تبادل تجارب و اقدامات مربوط به حفاظت از میراث فرهنگی، همکاری در راستای شناسایی و معرفی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس مشترک دو کشور، برگزاری دوره های آموزشی مشترک به صورت مستقیم یا مجازی و ایجاد موزه مجازی مشترک است.

برگزاری همایش های سالانه با موضوعات مورد توافق طرفین در حوزه موزه ها و بازسازی آثار و پیشنهاد کنوانسیونی با مشارکت کشورهای صاحب تمدن به یونسکو با موضوع بازگرداندن آثاری که به صورت غیرقانونی قبل از سال 1970 از کشورها خارج شده است از سوی محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال فرهنگی تاریخی، از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

گئورگیوس دیداس کالو معاون وزیر فرهنگ یونان و خانم پولیکسنی ادام ولنی مدیرکل آثار باستانی و میراث فرهنگی وزارت یونان نیز که در این ملاقات به صورت مجازی حضور داشتند با اشاره به ملاقات های اخیر سفیر یونان برای ادامه همکاری های فرهنگی فی مابین موافقت خود برای تنظیم تفاهم نامه همکاری های مشترک و طرح استرداد اموال را اعلام کردند.

احمد نادری سفیر کشورمان در یونان در سخنرانی افتتاحیه این نشست که به ابتکار سفارت ایران در آتن برگزار گردید با اشاره به پیشینه تاریخی و اشتراک های تمدنی ایران و یونان طی قرن های گذشته، مطرح نمود: هر دو کشور متمدن ایران و یونان خواستار گسترش روابط در حوزه های فرهنگی و میراث فرهنگی هستند و امیدواریم این نشست به نتایج ملموسی در راستای ارتقای مناسبات فی مابین در این حوزه منجر گردد.

دیمیتری الکساندر اکیس سفیر یونان نیز با تأکید بر تداوم همکاری های فرهنگی بین دو کشور از علاقه مندی کشورش در همکاری های مشترک بین المللی اطلاع داد.

تهیه پیش نویس تفاهم نامه یادشده و طرح مشترک استرداد اموال از سوی ایران و ارسال آن به طرف یونانی برای آنالیز و اعلام نظرات و پیشنهادها برای تدوین تفاهم نامه نهایی مشترک برای امضای طرفین، مصوبه این ملاقات بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1215

به "تنظیم پیش نویس تفاهم نامه همکاری های مشترک و طرح استرداد اموال فرهنگی تاریخی بین ایران و یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنظیم پیش نویس تفاهم نامه همکاری های مشترک و طرح استرداد اموال فرهنگی تاریخی بین ایران و یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید