برنامه های ادبی یزد با حمایت مسئولان پا می گیرد، مطالبات ادبای یزد

به گزارش عکس پارسی، فخرالسادات خامسی هامانه عصر امروز در مراسم تجلیل از 6 شاعر آیینی استان یزد به مناسبت روز شعر و ادب فارسی با حضور شهردار یزد، وجه تمایز کشور ایران با دیگر کشورها را داشتن سعدی، حافظ و مولانا دانست و وجه تمایز یزد را نیز سرآمدی در اشعار آیینی و نوحه سُرایی اعلام کرد.

برنامه های ادبی یزد با حمایت مسئولان پا می گیرد، مطالبات ادبای یزد

وی با اشاره به اینکه خود نیز اهل شعر و ادبیات است، اعلام کرد: خواست ما حمایت از مؤسسه هایی است که ادبیات یزد را رونق بخشیده اند و انتظار داریم در برنامه های ادبی و فرهنگی شهر با شاعران استان نیز مشورت گردد.

تبدیل فرهنگ و هنر به مطالبه مردم یزد

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد نیز در این مراسم، دردهای شاعران استان را آشنا و مشترک با دیگر اهالی فرهنگ و هنر دانست و گفت: سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری یزد بنا دارد تفاهم نامه ای برای مشارکت در فعالیت های حوزه ادبیات و برگزاری هرچه بهتر برنامه های این حوزه با مؤسسات ادبی به امضا برساند.

عباس ملازینلی اضافه کرد: معتقدیم سیمرغ فعالیت های ادبی شهر یزد در بند است و ما داریم جرعه جرعه آب و نانش می دهیم که نمیرد از این رو، باید بتوانیم آزادش کنیم تا بال و پر گشاید و نتیجه آن آشنایی و آگاهی بخشی جامعه در خصوص ادب و فرهنگ این شهر باشد.

وی اعلام کرد: باید زبان مردم را دریابیم و فرهنگ، هنر و ادبیات را به مطالبۀ مردم تبدیل کنیم که این اتفاق را اهالی فرهنگ و هنر باید محقق نمایند؛ به گونه ای که مردم از ادبیات لذت ببرند و با مفاخر شهرشان آشنا شوند.

چهره های ادبی نظیر ادبای یزد در سایر استان ها کمتر دیده می گردد

شهردار یزد نیز در این مراسم گفت: استان یزد فرهیختگان و نخبگانی چند وجهی و جامع شرایط دارد که چنین چهره هایی در دیگر شهرها کمتر دیده می گردد.

مهدی جمالی نژاد توضیح داد: شهرداری یزد برای ایجاد بستر لازم برای انجام فعالیت های حوزه ادبیات اعلام آمادگی می نماید و در این راستا از کمیسیون فرهنگی شورای شهر می خواهد برنامه های درخواستی اهالی شعر و ادب استان را در قالب طرح در جلسه شورای شهر مطرح و برای اجرایی شدن برنامه ها زمان بندی نمایند.

انتخاب مسئولان فرهنگ دوست با هدف ارتقای فرهنگی یزد

عضو شورای شهر یزد نیز گفت: می پذیریم که زیرساخت های لازم برای فعالیت های فرهنگی و ادبی یزد مناسب نیست اما مسئولان استان همۀ کوشش خود را برای ارتقای فرهنگ و هنر به کار گرفته اند.

ونوس عامری اعلام کرد: اولین اقدام ما دعوت از شهرداری فرهنگ دوست و فرهنگ شناس به یزد بود و سپس رئیسی را برای سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری انتخاب کردیم که خود از اهالی فرهنگ و هنر بوده است.

وی اظهار داشت: پنج فرهنگسرا با پنج بودجه در دستور کار قرار گرفته است؛ موزه فرخی یزدی در منزل فرخی یزدی احتیاجسنجی گردیده و برنامه هایی برای بزرگداشت فرخی یزدی در نظر گرفته گردیده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اضافه کرد: شورای شهر و شهرداری ارزش ادبیات را می داند و این مقوله را در اولویت های شهر قرار داده است؛ به این منظور، ایجاد مرکزی فرهنگی و پارک یا باغی برای شاعران یزد در دستور کار قرار گرفته است.

در کوشش برای راه اندازی فرهنگسرای کودک و نوجوان در مقبره آذریزدی هستیم

وی گفت: همچنین به دنبال راه اندازی فرهنگسرای کودک و نوجوان در محل مقبره آذریزدی و نیز نامگذاری خیابان های جدیدالاحداث شهر با اولویت نام مفاخر یزد هستیم.

در این نشست، شاعران استان به بیان مسائل خود از جمله احتیاج به وجود مرکزی با عنوان کانون خاص شعر آیینی در یزد احساس می گردد و نیز ساخت کتابخانه تخصصی شعرا، اختصاص درجه هنری به شاعران، تشکیل خانه ادبیات و مزین شدن پارک ها به اشعار شعرای یزدی پرداختند.

اختصاص بودجه فرهنگی برای یاری به چاپ کتاب شاعران یزد، فرهنگسرا یا موزه تخصصی امام حسین(ع) در یزد راه اندازی و تمهیدات اطلاع رسانی برنامه های ادبی نیز از دیگر درخواست های حاضران در این جلسه بود.

لازم به ذکر است، در این نشست از شش شاعر آیینی پیشکسوت و برجسته استان یزد تجلیل شد و آقایان رضا پهلوان نصیر، علیرضا احرامیان پور، مهدی قدکی، ملک ثابت، خدایی، سید محمود الهام بخش، علی صادقی، هاتف کلانتری، سید حسین نجاریان در نشست حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 46

به "برنامه های ادبی یزد با حمایت مسئولان پا می گیرد، مطالبات ادبای یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های ادبی یزد با حمایت مسئولان پا می گیرد، مطالبات ادبای یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید