بهره گیری از نانوذرات برای مقابله با کرونا

به گزارش عکس پارسی، یک گروه از محققان بین المللی با مطالعه فناوری های نانوذرات موجود راهکارهایی را برای استفاده از این فناوری ها به منظور مقابله با کووید- 19 شناسایی کردند.

بهره گیری از نانوذرات برای مقابله با کرونا

بر اساس این تحقیقات نانوذرات طلا برای تولید واکسن مناسب هستند و موجب افزایش واکنش سیستم ایمنی نسبت به کرونا می شوند. همچنین نانوذرات ارگانیک برای بسته بندی مواد ژنتیکی ویروس در تولید واکسن ها کاربرد دارند.

نانوذرات نقره نیز خاصیت ضد ویروسی دارند و به همراه ترکیبات گشادکننده نایژه ها و نایژک ها برای درمان این بیماری کارآیی دارند. نقاط کوانتومی هم نوع دیگری از نانوذرات هستند که می توان از آن ها در شناسایی و تشخیص بیماری بهره گرفت.

نانوذرات آهن قابلیت ترکیب با پروتئین تاجدار ویروس کووید- 19 را دارند و امکان هدف گیری ویروس را با استفاده از داروهای جدید فراهم می کنند. با استفاده از نانوتیوب های کربنی که دارای خواص الکتریکی و گرمایی منحصر به خود هستند، می توان موادی را تولید کرد که در مجاورت ویروس گرم شده و مانع تولید مثل آن شوند.

فناوری های نانو امکان تغییر داروهای موجود برای مقابله با کرونا را نیز فراهم می کنند. برای مثال نانوذرات کیتوسان که پیش از این برای مقابله با ویروس هپاتیت C مورد استفاده قرار گرفته، می تواند در درمان این بیماری نیز اثرگذار باشد.

بر اساس این تحقیقات، فناوری های نانوذرات کاربردهای متعددی در مقابله با کووید- 19 دارند و به کارگیری این فناوری ها برای توسعه روش های درمانی جدید، نیازمند یک تلاش جهانی است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به کووید- 19 اواسط ماه دسامبر 2019 میلادی (24 آذر 1398) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 میلادی (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین گفت.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه 21 اسفندماه 98 در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را همه گیر جهانی شناسایی و اعلام می کند.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران درگیر پاندمی ویروس کووید 19 هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Current Opinion in Colloid & Interface Science منتشر شده است.،ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1572

به "بهره گیری از نانوذرات برای مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره گیری از نانوذرات برای مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید