بی تکرار در دربی، داورتعویض شد!

به گزارش عکس پارسی، اشکان خورشیدی در حالی به عنوان داور بازی حساس فینال جام حذفی انتخاب شد در فصل اخیر حتی یک قضاوت در مسابقه استقلال و پرسپولیس نداشت و به همین دلیل حضورش در این بازی جنجالی شده بود که البته در طول مسابقه صحنه های بحث برانگیز زیادی نیز مثل دربی های قبل اتفاق نیفتاد تا او مورد هجمه آن چنانی قرار نگیرد، اما یک اتفاق موجب شد او تبدیل به چهره شاخص دربی 101 شود.

بی تکرار در دربی، داورتعویض شد!

این داور که در آستانه بازنشستگی واقع شده است و در سالیان اخیر قضاوت های جنجالی زیادی داشته، در ابتدای فصل دو بار در تست های داوری رد شده بود که در آخرین بازی 02-1401 و فینال جام حذفی این موضوع کاملا به چشم آمد و در نهایت هم بخاطر گرفتگی عضله پای چپ تصمیم گرفت قضاوت را ادامه ندهد.

اشکان خورشیدی که در نیمه اول در یک صحنه جنجالی پنالتی به سود استقلال نگرفت و در نیمه دوم نیز بخاطر عدم دادن کارت به مرتضی پورعلی گنجی (به اعتقاد آبی ها) یک صحنه بحث برانگیز دیگر رقم زده بود، در دقیقه 81 یک اتفاق عجیب رقم زد که در تاریخ 100 دربی گذشته اتفاق نیفتاده بود.

خورشیدی که بنابر نظر بسکمک از اهل فن و کارشناسان داوری نباید سوت دربی فینال جام حذفی را می زد، در دقیقه 81 و صحنه ای که مهدی ترابی نفوذ سریعی از سمت چپ به محوطه جریمه استقلال داشت، بخاطر گرفتگی عضله دو قلوی پای چپ لنگ لنگان به کارش ادامه داد و با وقفه بازی به کنار زمین آمد تا مداوا شود.

پس از اینکه این داور به کنار زمین آمد تا مورد مداوا قرار بگیرد، پس از زدن اسپری از طریق کادر پزشکی، مجددا چند قدم برداشت که گفت نمی تواند به بازی ادامه دهد تا محمدحسین زاهدی فرد به جای او ادامه قضاوت به عنوان داور وسط را برعهده بگیرد.

در حالی که کمیته داوران بخاطر جلوگیری از حواشی و قضاوت دقیق تر تصمیم گرفت در فینال جام حذفی از داوران پشت دروازه و همچنین کمک داور ذخیره استفاده کند، بخاطر مصدومیت اشکان خورشیدی و ناتوانی او در ادامه بازی، محمدحسین ترابیان که داور چهارم بود، وارد زمین نشد تا زاهدی فر داور وسط شود.

زاهدی فر که در دربی رفت فصل اخیر لیگ برتر نخستین قضاوت خود در تاریخ شهرآورد را تجربه کرده و آن دیدار با تساوی 2 بر 2 به انتها رسیده بود، امروز به عنوان کمک داور اول پشت دروازه فعالیت داشت و پس از اینکه بازی بخاطر مصدومیت اشکان خورشیدی 7 دقیقه و نیم دچار وقفه شد، ادامه بازی را قضاوت کرد.

پس از قضاوت زاهدی فر، یک صحنه مشکوک در دقیقه 6+90 در محوطه جریمه استقلال رخ داد که او برخورد محمدحسین مرادمند با عیسی آل کثیر را پنالتی تشخیص نداد و البته مهاجم سرخ پوشان را به دلیل تمارض با کارت زرد جریمه کرد و یک دقیقه بعد هم روی زمین افتادن مهدی قایدی در محوطه جریمه پرسپولیس را پنالتی نگرفت.

اما این انتها جنجال های داوری دربی 101 نبود و در حالی که 9 دقیقه وقت اضافه اعلام شده بود، در آخرین دقیقه یک خطا در سمت راست زمین برای استقلال گفت که همین ضربه ایستگاهی با سانتر سعید مهری و ضربه سر محمدحسین مرادمند تبدیل به گل شد تا بازی به وقت اضافه برود.

در حالی که استقلال گل مساوی را زده بود، یحیی گل محمدی به داور چهارم تاکید می کرد که باید خطای پنالتی روی آل کثیر گرفته می شد و از این موضوع گلایه داشت، ولی جنجال ها به همین جا ختم نشد و در زمان سوت انتها مسابقه، زاهدی فر بنابر مشورت با داوران چهارم و ذخیره، ریکاردو ساپینتو را به دلیلی که هنوز نامشخص است، با کارت قرمز مستقیم جریمه کرد تا یک حاشیه بزرگ دیگر شکل بگیرد.

محمد فنایی، کارشناس و پیشکسوت داوری در این باره می گوید: تعویض داور موجب شد تا مشکلاتی هم به وجود بیاید. داوری که در 10 دقیقه آخر می آید، اصلا تمرکز و کنترل ندارد و به نظرم یک سری تصمیمات اشتباه داشت. به نظرم قبل از گل استقلال، خطا به نظر می آمد (روی آل کثیر).

فنایی با انتقاد از شرایط آمادگی جسمانی اشکان خورشیدی گفت: وقتی داور را تعویض می کنند، نشان می دهد که خورشیدی این آمادگی را نداشت.

منبع: فرارو
انتشار: 13 خرداد 1402 بروزرسانی: 13 خرداد 1402 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2198

به "بی تکرار در دربی، داورتعویض شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی تکرار در دربی، داورتعویض شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید