تمجید کیهان از چینی ها: اینقدر برایمان در تحریم ها مایه گذاشتند، که نگو و نپرس!

به گزارش عکس پارسی، کیهان نوشت: مرور مواضع محافل غربگرا درباره روابط راهبردی ایران و چین، انبوهی از تناقضات تحلیلی را یادآور می گردد.

تمجید کیهان از چینی ها: اینقدر برایمان در تحریم ها مایه گذاشتند، که نگو و نپرس!

چین، بزرگ ترین شریک تجاری ایران در بخش صادرات و دومین شریک بزرگ در بخش واردات، در دوره تحریم های ظالمانه غرب بوده است. در یکی دو سال اخیر نیز با وجود تحریم های گسترده آمریکا و غرب، واردات نفت چین از ایران افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرد.

در دولت سابق نسبت به روابط راهبردی با چین، کوتاهی و بی مهری هایی صورت گرفت که موجب شد روابط از سطح راهبردی به سطح معاملات مالی (بیشتر نفتی) تنازل پیدا کند و زیرساخت های لازم برای توسعه روابط از جمله با سرمایه گذاری چندده میلیارد دلاری چین فراهم نگردد. این جمله تلخ از آقای ظریف است که در آخرین گزارش به مجلس توضیح داد: اگر با خوش خیالی، دوستان دوران تحریم را نرنجانده بودیم، دوستان مان سرخورده نمی شدند و در دوران سختی، حمایت مان می کردند؟!

با این وجود در جریان سفر اخیر آقای رئیسی به چین، قرارداد هایی بالغ بر 3/5 میلیارد دلار امضا شده و پیش بینی شده که بعضی تدارکات زیرساختی، به افزایش تعاملات دو کشور منتهی گردد.

در میان نشریات غربگرا، روزنامه آرمان یکی از نشریاتی بود که با تردید و تشکیک درباره سفر آقای رئیسی به چین نوشت: چین فاقد بسیاری از تکنولوژی های موردنیاز نفت، پتروشیمی و پالایشگاهی است و با توجه به تحریم ها، امیدی به قرارداد با صاحبان تکنولوژی روز دنیا (کشور های اروپایی و آمریکا) نیست. به نظر کارشناسان، این سفر، دستاورد مالی نداشت و بیشتر جنبه سیاسی داشت. رئیسی در حالی به پکن سفر نموده که توافق 25 ساله میان ایران و چین در بلاتکلیفی به سر می برد.

این روزنامه در تحلیل دیگری و برخلاف فضاسازی های قبلی علیه توافق 25 ساله نوشت: میان شعار هایی که تا حالا حول محور شرق اجرا شده و آن تفاهم نامه 25 ساله که امضا شده با سرمایه گذاری عملی که اجرا شده، فاصله هست به عبارت دیگر شکافی است که اگر در این سفر یا در این دولت پر نگردد، کم کم این موضوع مطرح می گردد که آن تفاهم نامه 25 ساله روی کاغذ مانده است. چون در این سفر یک تفاهم نامه وجود دارد، دستور کار و راهبرد مطلوبی برای جذب سرمایه در کشور در صنایع مختلف از جمله صنعت نفت و گاز و سایر زیرساخت هاست. به یاد داریم که آقای لاریجانی مسئول پیگیری این تفاهم بود و بعد از استقرار دولت سیزدهم آقای لاریجانی از این مسئله فاصله گرفت.

روزنامه سازندگی هم که از نشریات هوچی علیه مسئله همکاری 25 ساله بوده، حال تحلیلی با عنوان رویای شیرین منتشر نموده و پیشرفت گسترده در ادامه توسعه روابط با کشور ها از جمله چین را بلندپروازانه و غیرواقعی توصیف نمود.

در همین حال و در حالی که سطح مبادلات تجاری چین به بالای 20 میلیارد دلار در سال رسیده، عبدالرضا فرجی راد (دیپلمات سابق اصلاح طلبان) در روزنامه آرمان نوشت: شنیده ها از آن خبر می دهد که در این سفر 20 توافق بین ایران و چین منعقد شده است. این توافقات خوب است به شرط اینکه ایران مسئله اف ای تی اف را حل نماید و سیستم بانکی ایران به سیستم بانکی دنیا وصل گردد و پول های ایران در سیستم بانکی به گردش درآید و دلار به راحتی بتواند وارد سیستم بانکی ایران گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 بهمن 1401 بروزرسانی: 30 بهمن 1401 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2158

به "تمجید کیهان از چینی ها: اینقدر برایمان در تحریم ها مایه گذاشتند، که نگو و نپرس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمجید کیهان از چینی ها: اینقدر برایمان در تحریم ها مایه گذاشتند، که نگو و نپرس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید