تولید سریع و ارزان فیبر نوری

به گزارش عکس پارسی، محققان دانشگاه کمپیناس واقع در برزیل راه چاره جدید را برای تولید فیبر نوری ارائه کردند که امکان تولید این فیبرها را در کمتر از یک ساعت و با هزینه 100 برابر کمتر از روش های کنونی در اختیار می گذارد.

تولید سریع و ارزان فیبر نوری

به گزارش روز سه شنبه سایت خبری تلگراف، در این تکنیک جدید، گوی هایی از جنس پلیمر ترموپلاستیک شفاف درون یک دستگاه اکسترودر رشته ای پلاستیک قرار می گیرند.

دستگاه اکسترودر ابزاری است که مواد اولیه را گرم کرده و به صورت مذاب در می آورد و با استفاده از مجموعه ای از سیلندرها و قالب ها، مواد اولیه را به شکل دلخواه در می آورد.

این دستگاه گوی ها را ذوب کرده و آن ها را به صورت رشته هایی به درون یک نازل سفارشی از جنس تیتانیوم هدایت می کند. بسته به ساختار مورد استفاده، رشته های فیبرنوری تولید شده از این طریق ممکن است به صورت یکپارچه بوده یا دارای چندین کانال هوا باشند که نوع دوم با عنوان فیبرنوری دارای میکروساختار یا MOF شناخته می شود.

رشته های فیبرنوری، در جریان تولید با استفاده از مجموعه ای از غلطک ها، نورد می شوند تا ساختار فیبر بدون تغییر خشک و سرد شود.

این فرآیند در مقایسه با روش های فعلی بسیار سریع تر است و هزینه بسیار کمتری دارد. همچنین تجهیزات مورد استفاده در آن کوچکتر از فناوری های فعلی هستند و تنها عامل محدودکننده طول فیبرهای نوری، تعدادگوی های پلیمری است که به عنوان مواد اولیه درون دستگاه اکسترودر قرار می گیرند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1167

به "تولید سریع و ارزان فیبر نوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید سریع و ارزان فیبر نوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید