ثبت ماهانه 10 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

به گزارش عکس پارسی، سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، در گزارشی از انجام 37 میلیون استعلام در مرکز ملی تبادل داده ها در پنج ماهه نخست امسال و پیش بینی انجام ماهانه 100 میلیون تراکنش با اتصال تمام دستگاه ها به مرکز ملی تبادل داده ها اطلاع داد.

ثبت ماهانه 10 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

به گزارش عکس پارسی، حمیدرضا هادی پور با اشاره به ارتقای 20 رتبه ای ایران در شاخص دولت الکترونیکی در دنیا، گفت: در طول برنامه ششم توسعه باید 30 رتبه در شاخص دولت الکترونیکی ارتقاء داشته باشیم، این در حالی است که فقط در دو سال نخست این برنامه 20 رتبه ارتقاء داشته ایم.

وی راه اندازی و پشتیبانی فنی و زیرساختی سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات را یکی از اقدامات در حوزه دولت الکترونیکی اعلام کرد و اضافه کرد: از 1247 دستگاه شناسایی گردیده در قوای سه گانه کشور، 452 دستگاه به این سامانه متصل گردیده اند.

هادی پور با بیان اینکه تا انتها مردادماه 5596 نفر از شهروندان عضو این سامانه هستند، گفت: 2918 درخواست در این سامانه ثبت گردیده و از این تعداد 2445 پاسخ ارائه گردیده است. به طور متوسط در ماه بین 300 تا 400 نفر عضو سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات می شوند.

سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، سامانه ملی کاتالوگ و داده های باز را یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی اعلام کرد و گفت: مفهوم داده های باز به این صورت است که داده های قابل انتشار که برای شهروندان و کسب وکارها می تواند ارزش اضافه نموده ایجاد کند، در جایی شناسایی گردد و هدف ما ایجاد یک زیرساخت مشترک برای به اشتراک گذاری داده های باز و تولیدگردیده توسط سازمان های متولی است، البته داده های باز به معنی رایگان بودن این داده ها نیست.

وی اضافه کرد: تاکنون 170 کاربر از 21 دستگاه که اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری نموده اند، بیش از 273 رکورد اطلاعاتی دریافت نموده اند.

هادی پور یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی را شروع به کار مرکز ملی تبادل اطلاعات اعلام کرد و اضافه کرد: مرکز ملی تبادل به صورت مستقیم به شهروندان خدمت ارائه نمی کند بلکه در این مرکز با اشتراک گذاری اطلاعات و داده ها توسط دستگاه های ارائه نماینده خدمت، شهروندان در مراجعه به دستگاه ها برای دریافت مجوزها و استعلامات احتیاج به رفت و آمد بین دستگاه ها ندارند و داده ها به صورت الکترونیکی بین دستگاه ها تبادل گردیده و به سرعت پاسخ داده می گردد.

وی با اعلام اینکه در پنج ماهه نخست امسال بیش از 37 میلیون استعلام از طریق مرکز تبادل انجام گردیده است، توضیح داد: در سال گذشته، بیش 103 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل انجام گردیده و هم اکنون نیز با اتصال 190 دستگاه به مرکز ملی تبادل، ماهانه به 10 میلیون تراکنش رسیده ایم که درصورت حضور تمام دستگاه ها در این مرکز، پیش بینی می گردد که تعداد تراکنش های ماهانه به 100 میلیون برسد.

سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، اضافه کرد: تاکنون 359 خدمت در این مرکز پیاده سازی گردیده که در این میان ثبت احوال، سازمان تنظیم مقررات، وزارت اقتصاد و شرکت ملی پست، بیش ترین خدمات را در سال 97 از طریق مرکز ملی تبادل داده ها ارائه نموده اند.

وی یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی را درگاه ملی خدمات دولت هوشمند اعلام کرد و گفت: این درگاه با هدف استانداردسازی و مدیریت یکپارچه ارائه خدمات دولت به مردم راه اندازی گردیده است و در سال 1397 بیش از یک میلیون و 800 هزار بازدید داشته و 718 خدمت ارایه نموده است. امیدواریم تا انتها امسال به 1700 خدمت و 150 سرویس و میانگین 300 هزار کاربر در ماه برسیم.

وی کارپوشه ملی ایرانیان را خدمت دیگر در حوزه دولت الکترونیکی اعلام کرد و گفت: این کارپوشه بستری امن و قابل اعتماد برای ارسال تمام اعلان ها و پاسخ به درخواست ها به صورت یکپارچه و اختصاصی از طرف دستگاه های ارائه نماینده خدمات است که منحصرا برای هر فرد ایرانی ایجاد می گردد. هم اکنون این سامانه 35 هزار کاربر و 13 دستگاه فعال دارد و برای ارائه در کل کشور با چند میلیون کاربر را نیز قابلیت دارد.

سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، یکی دیگر از خدمات مهم در حوزه دولت الکترونیکی را دولت همراه معرفی کرد و اضافه کرد: به دنبال تحقق شعار خدمات دولت همه وقت و همه جا در دستان مردم هر فرد در گوشی همراه خود در هر مکان و زمان امکان دریافت خدمات را دارد و از اردیبهشت امسال نیز تاکنون بیش از 90 هزار اپلیکیشن دولت همراه نصب گردیده است و 35 هزار کاربر فعال، 61 خدمت را دریافت می نمایند و تعداد استفاده از خدمات در مردادماه به یک میلیون و140 هزار رسیده است.

وی، به سامانه جمع نویسی به عنوان یکی دیگر از برنامه های دولت الکترونیکی اشاره نمود و گفت: از طریق این سامانه شهروندان می توانند در تصمیم گیری و تصمیم سازی از طریق دریافت نظرات و اشتراک گذاری آن ها، در تدوین طرح ها و لوایح مشارکت داشته باشند که به طور مثال تدوین لایحه صیانت و حفاظت از داده ها در فضای مجازی از طریق همین سامانه انجام شد و به جمع بندی رسید.

هادی پور، از راه اندازی رسمی سامانه مصوبات فناوری اطلاعات و ارتباطات (مصفا) در آینده نزدیک به عنوان یکی دیگر از برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه اطلاع داد و اضافه کرد: با هدف شفاف سازی قوانین و مقررات فناوری اطلاعات و در دسترس بودن برای همگان، تمام مصوبات و مقررات مربوط به این حوزه در این سامانه ارایه می گردد.

همچنین سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، راه اندازی پیشخوان مجوزهای کسب و کار را یکی از برنامه های حوزه دولت الکترونیکی معرفی کرد و گفت: پیشخوان مجوزهای کسب وکار در قالب سامانه هایی با عنوان های سامانه دادور برای دریافت شکایات در این حوزه و سامانه نما که نقشه ملی استعلامات مجوزهای کسب وکار است، در کنار مرکز ملی تبادل داده ها با هدف ایجاد پنجره واحد صدور مجوز کسب وکارها و با همکاری وزارت اقتصاد به زودی راه اندازی می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 49

به "ثبت ماهانه 10 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ماهانه 10 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید