جزئیاتی از زندگی و مرگ تلخ خانواده ایران نژاد

به گزارش عکس پارسی، تهران (پانا) - خانه و وسایلشان را فروختند اما کافی نبود. کل دارایی شان 150 میلیون تومان بود اما قاچاق برها 800 میلیون تومان می خواستند. مادر و خواهر طلاهایشان را فروختند، پدر زمینش را داد و برادر وسایل خانه اش را حراج کرد تا پول مهاجرت جور شود. 100 میلیونی هم قرض گرفتند برای سفر بی بازگشت؛ سفر مخاطره آمیزی که قلب هر ایرانی و غیر ایرانی را به درد آورد.

جزئیاتی از زندگی و مرگ تلخ خانواده ایران نژاد

به گزارش شهفرایند، از ماجرای واژگونی قایق مهاجران کُرد در میان کانال مانش 13 روز می گذرد. وقتی خبر مرگ پدر، مادر و سه کودک کُرد در یکی از پر رفت وآمدترین آبراه های دنیا در همه دنیا پیچید، خانواده رسول و شیوا هم لحظات تلخی را سپری کردند؛ دقایق و ساعت هایی که انتظار کشیدند تا خبر درست نباشد.

یک اشتباه یا یک دروغ خبری از آن سوی مرز می توانست دو مادر و مادربزرگ چشم انتظار را شاد کند اما واژگونی قایق و مرگ اعضای این خانواده سردشتی درست بود. یک شهر که نه، یک دنیا غمگین شدند؛ غمگین برای پدر جوانی که پیش از این کارگری می کرد با ماهی یک میلیون تومان. می خواست دنیای بهتری تقدیم سه کودکش کند اما سرنوشتشان با مرگ رقم خورد.

قرار است اجساد از فرانسه به ایران بیاید اما زمان بازگشت این خانواده بی نفس هنوز مشخص نیست؛ خانواده ای که از پسر کوچکشان آرتین پانزده ماهه هیچ خبری نیست.

مرگ تلخ خانواده ایران نژاد

وقتی خبر در شهر پیچید همه در خانه برادر رسول جمع شدند. باورکردنی نبود. خبر واژگونی قایق مهاجران در کانال مانش را ساعت 11 شب شنیدند؛ خبری نه چندان رسمی.

اما مرگ یک خانواده پنج نفره در واژگونی قایق، دو خانواده شیوا و رسول را هراسان کرده بود. در بین 22 مهاجر قایق تنها یک خانواده وجود داشت؛ خانواده ایران نژاد از سردشت ارومیه. رسول ایران نژاد سی وپنج ساله، همسرش شیوا محمدپناهی سی وپنج ساله، آنیتا ایران نژاد نه ساله، آرمین ایران نژاد شش ساله و آرتین پانزده ماهه.

دیگر مهاجران هم از سردشت راهی بریتانیا بودند؛ مردانی که تنها راهی این سفر شده بودند تا از فقر و بیکاری رها شوند.

رسول پیش از سفر کارگری می کرد. در پیرانشهر از اسب ها و قاطرها نگهداری می کرد با ماهی یک میلیون تومان درآمد. 24 میلیون تومان، حقوق دو سال کار در آن مرکز بود؛ حقوقی که هنوز هم پرداخت نشده است. اینها را برادر رسول می گوید؛ برادری که در این مدت پیگیر کارهای رسول است. علی ایران نژاد از سختی زندگی در سردشت می گوید؛ از مشکلاتی که گریبانگیر مردم شهرش است.

زندگی سخت برادر

رسول پیش از کارگری در مرکز نگهداری اسب و قاطرها، کولبر بود. البته به صورت مجاز و با دفترچه کار می کرد. قاچاق نمی کرد. روزی 50 هزار تومان تا 300 هزار تومان آن زمان درآمد داشت. وضعش بد نبود اما از وقتی دو بازارچه شهر به دلایل اقتصادی از هم پاشید زندگی رسول هم نابود شد. خرج زندگی با سه بچه، کمرشکن بود، به همین علت تصمیم به مهاجرت گرفت. خانه و وسایلش را 150 میلیون تومان فروخت. یک خانه کوچک با 7 میلیون تومان پیش و ماهی 500 هزار تومان به مدت یک سال اجاره کرد. تنها یک موکت و چند وسیله آشپزخانه داشت که در مدتی که در سردشت است در آن خانه بماند. دو هفته از اجاره خانه می گذشت که رفت.

سکوت رسول برای سفر تلخ

خانواده رسول وقتی در جریان مهاجرت برادر قرار گرفتند که آنها کوله بار سفر را جمع کرده و پا به آن سوی مرز گذاشته بودند. اعضای خانواده خبر مهاجرت را هم از دوستان و اقوام شنیدند. شاید مانع می شدند تا سرنوشتشان با مرگ گره نخورد؛ رسول به همین خاطر سکوت کرد و از مهاجرت و سفر طولانی اش هیچ نگفت.

علی در ادامه گفت: برادرم پیش از سفر با یک کیسه نان به خانه ما آمد. آخرین دیدار بود. مادرم را در آغوش گرفت و گفت می خواهد به تهران برود تا کنار برادرزنش کار کند. بهانه دیگری نداشت. نمی خواست مادر و پدرم نگران بمانند. برادرزنش یک سالی بود که به انگلیس رفته بود. مادرم این را نمی دانست که اگر می دانست مانع می شد.

تماس از ایران

چند روز گذشت که خانواده رسول از ایران با او تماس گرفتند؛ خانواده ای که بسیار دلگیر بودند و از مهاجرت پسر، عروس و سه کودکش بسیار ناراحت.

در این مدت مدام با هم صحبت می کردند؛ هم صوتی و هم تصویری. رسول از شرایطش می گفت؛ از وضع خوبی که در آن واقع شده است. اما وضع خوبی نبود. می خواست خانواده دلگرم باشند. می خواست مادر اشک دوری نریزد؛ مادری که پس از مهاجرت پسرش سکته کرد و در بیمارستان، قلبش به شماره افتاد. نمی خواست مادربزرگ و پدربزرگ مهربان از شرایط سخت نوه هایشان باخبر شوند.

در این میان اما قاچاق برهای دل سنگ، یورو می خواستند. شرایطشان فجیع بود ولی باید پول گذر از هر نقطه ای و منطقه ای را پیش از عبور، پرداخت می کردند.

پرداخت 800 میلیون تومان به قاچاق برها

علی درباره 650 میلیون دیگری که رسول به قاچاق برها داد، گفت: در راستا، این قاچاق برها بودند که مدام فشار می آوردند. رسول در سردشت پول های میلیونی طلبکار بود اما نتواست پولش را بگیرد. یکی از بدهکاران همان صاحب طویله بود؛ طلبی که با وجود این شرایط هنوز پرداخت نشده است. به هر حال پول باید جور می شد. پدرم یک قطعه زمین داشت حدودا 350 میلیون فروخت و آن را برای رسول حواله کرد اما کافی نبود. اوایل یورو ارزان تر بود 13 یا 14 هزار تومان اما قیمت یورو و دلار روز به روز گران تر شد و تا 31 هزار تومان هم رسید. مادر و خواهرم طلاهایشان را فروختند و برادرم وسایل خانه اش را اما باز هم کفاف دندان گردی های قاچاق برها را نداد. پدرم حتی 100 میلیونی قرض گرفت تا آنها به مقصد برسند ولی تقدیر چیز دیگری بود.

رنج زندگی لب مرز

اما هنوز ناراحتی در صدای برادر بزرگ رسول موج می زند؛ برادری که 40 سال دارد ولی او هم شرایط خوبی برای زندگی ندارد، هنوز مجرد است و در یک مغازه تعمیر صوت و تصویری شاگردی می کند با حقوق یک میلیون و هفتصد هزار تومان. پیش از این هم در گلپایگان کارگری می کرد؛ سیب زمینی و چغندر از زمین های مردم برداشت می کرد.

او می گوید: سردشت لب مرز است. خیلی ها از این شهر می فرایند تا در کشورهای دیگر زندگی بهتری داشته باشند. برادرم و خانواده اش هم یکی از آنها. 150 میلیون پولش را به قاچاق برها داد اما در راستا باید هزینه می کرد. نقطه به نقطه ای که می رفت پول می خواست. همه خانواده زندگی شان را حراج کردند تا رسول در راستا، بی پولی نکشد و بچه هایش اذیت نشوند. شرایط خوبی نداشتند. در چادر نایلونی شب را روز می کردند و روز را شب تا از جنگل و آبراه گذر کنند. از سردشت به ترکیه و از ترکیه به ایتالیا رفتند. آنها در ایتالیا 20 روز قرنطینه شدند و بعد به سمت فرانسه حرکت کردند، 20 روز هم در جنگل های شمال فرانسه بودند. آنها برای رفتن به انگلستان چند باری سوار قطار شدند اما هر بار پلیس آنها را به کمپ بازگرداند. در آخر هم تصمیم گرفتند که با قایق به مقصد برسند اما قایق واژگون شد و آنها در آب غرق شدند.

آخرین نفس

علی از لحظات وحشتناک واژگونی قایق می گوید؛ از موجی که شیوا و بچه ها را به آب انداخت.

برادرم وقتی بچه ها به آب افتادند برای نجات رفت اما هیچ اثری از خانواده اش نبود. به سمت قایق برگشت، قایق هم کامل واژگون شد. 17 مهاجر دیگر به داخل آب افتادند ولی آنها مرد بودند و تنومند، چند نفری به سمت قایق برگشتند. رسول اما همچنان در جست وجوی نشانی از بچه ها و همسرش بود. 45 دقیقه ای از این ماجرا گذشته بود. دوباره از دیگر همسفرانش خواست کمک کنند تا دنبال خانواده اش بگردند اما مسافران قایق در سرمای آب بی رمق و خسته بودند. سرمای آب در وجودشان رخنه کرده بود. هیچ مهاجری نتواست در آن لحظات سخت رسول را کمک کند. او تنها بود. بار دیگر رفت. همه زندگی اش در آب بود. باید می رفت. هر پدر دیگری هم بود همین کار را می کرد اما دقایق و ساعت ها گذشت و دیگر رسول بازنگشت.

نجات 15 نفر از کانال

قایق مهاجران در حدود 2 کیلومتری ساحل فرانسه به طور اتفاقی توسط یک قایق بادبانی در حال عبور در 6 آبان ماه ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی شناسایی شد.

موضوع بلافاصله به اطلاع مقام های فرانسوی رسید. در عملیات نجات و جست وجو چهار ففرایند شناور فرانسوی، یک ففرایند بالگرد بلژیکی و یک قایق ماهیگیری فرانسوی شرکت داشتند اما زمانی تیم های امدادونجات رسیدند که قایق پناهجویان غرق شده بود.

علاوه بر پلیس و نیروی دریایی فرانسه، سازمان های مردم نهاد هم به صورت روزانه در حال گشتزنی در این آب های نه چندان عمیق اما به شدت پرتلاطم و پرتردد هستند.

آنها با گشتزنی در این آب ها در پی نجات پناهجویانی هستند که بی گدار به آب می زنند. تیم های نجات، روز چهارشنبه و در پی حادثه ای که برای قایق پناهجویان پیش آمد آنقدرها نزدیک نبودند تا بتوانند سریع تر کاری انجام دهند.

خاتمه 15 مسافر ایرانی از کانال مانش نجات پیدا کردند؛ 14 مرد سردشتی و یک مسافر شاقتصادی. پیکر بی جان 4 عضو خانواده ایران نژاد از طریق تیم های دریایی و هوایی از آب گرفته شد اما با گذشت 13 روز هیچ اثری از آرتین پانزده ماهه و دو مرد سردشتی دیگر به نام های شورش سوری سی وهشت ساله و یوسف خزری سی ودوساله نیست.

مسافران نجات یافته به بیمارستان منتقل شدند اما هنوز دو نفر در بخش آی سی یو بستری هستند.

مراسم عزاداری بالای پشت بام

سه روز از حادثه گذشته بود که مراسمی برای خانواده ایران نژاد در خانه پدری برگزار شد اما به علت وجود کرونا این مراسم در مسجد گرفته نشد.

علی می گوید: بالای پشت بام خانه مان فرش و حصیر انداختیم. مردها بالای پشت بام و زن ها در حیاط همسایه فاتحه خواندند. در فضای باز عزاداری شد تا کسی بیمار نشود.

پدر و مادر، سه خواهر و چهار برادر رسول و مادر، سه برادر و دو خواهر شیوا، عزادار هستند و منتظر اثری از کوچک ترین عضو خانواده آقای ایران نژاد.

دولت همه هزینه های انتقال اجساد را می دهد

قرار بود دولت ایران تنها پیگیر انتقال پیکر بی جان این خانواده سردشتی به کشور باشد و هیچ پولی برای رضایت به دولت فرانسه ندهد. حدود 3 میلیارد تومان هزینه این رضایت از دولت فرانسه است؛ رقمی بسیار زیاد برای همه اعضای این خانواده عزادار که باید آن را پرداخت می کردند. اگر پرداخت نمی شد فرانسه اجساد قربانیان را تحویل نمی داد.

اما استاندار ارومیه و کننده سردشت منجی شدند. با صحبت های این دو مسئول کشورمان بود که دولت قبول کرد هزینه انتقال اجساد قربانیان مانش را به کشور بدهد.

کمال حسین پور، کننده مردم سردشت در مجلس شورای اسلامی، وقتی دید خانواده ایران نژاد توانایی پرداخت هزینه انتقال اجساد را ندارند با استاندار آذربایجان غربی و به همراه وزیر راه وشهرسازی از دولت خواستند هزینه ها را پرداخت کند. دولت هم دستور داد تا اجساد از طریق شرکت ایران ایر به کشور منتقل شوند. این در حالی است که وزارت امورخارجه پیگیر انتقال پیکر خانواده سردشتی شد.

خاله بزرگ، پیگیر انتقال اجساد در فرانسه

خواهر شیوا پس از این حادثه از سوییس به فرانسه رفت. او کسی بود که اجساد قربانیان حادثه را شناسایی کرد. شوین در تماس با دلواپسان، این خبر هولناک را از فرانسه به سردشت مخابره کرد.

اما او هنوز در فرانسه به سر می برد. در یک هتل اقامت کرده تا فرایند انتقال اجساد و پیداکردن خواهرزده اش را پیگیری کند.

علی از فرایند انتقال اجساد گفت: قرار است تا فردا تاریخ انتقال اجساد را به ما بگویند. شوین در فرانسه با مسئولان در ارتباط است. او ما را در جریان جزئیات ماجرا قرار می دهد. تنها امروز دولت فرانسه تاریخ دقیق تولد آرتین را خواسته و هیچ حرف دیگری نزدند. شاید این تاریخ تولد در پیداشدن برادرزاده پانزده ماهه ام تأثیرگذار باشد. دولت حتی قرار است پول مراسم کفن و دفن را هم بدهد. در سردشت دو قبرستان وجود دارد؛ یکی از این آرامگاه ها در نزدیکی خانه مان است. امیدوارم بتوانیم در این قبرستان، برادرم و خانواده اش را خاکسپاری کنیم.

رسول به اجبار رفت

علی همچنین از بی میلی رسول به این سفر تلخ می گوید: پس از این حادثه بود که خواهر شیوا به ما گفت که عروسمان اصرار داشته است تا مهاجرت کند. رسول نمی خواسته تن به این سفر دهد. از آنجا که سه خواهر و برادر شیوا در آلمان و انگلیس و سوییس زندگی می کردند او هم می خواست آینده فرزندانش تغییر کند.

تماس مستندساز ایرانی با عموی آنیتا

اما عموی چهل ساله از ماجرای تست بازیگری آنیتای نه ساله بی خبر بود تا مجتبی میرطهماسب با او تماس می گیرد. علی پس از تماس این مستندساز و فیلمساز ایرانی در جریان بازیگری برادرزاده اش قرار گرفت. خیلی کوتاه و مختصر می داند.

یک گروه کارگردانی و فیلمبرداری از تهران به سردشت آمده بود. نمی دانم برادرزاده ام را از کجا انتخاب کرده بودند؛ از مدرسه یا به واسطه معرفی. گویا آنیتا تست می دهد برای فیلم درخت گردو اما قبول نمی شود. شاید اگر راستا زندگی اش به سمت بازیگری سوق پیدا می کرد همگی زنده بودند.

شرایط سخت مهاجرت

اما مهاجرت به کشور دیگر برای خانواده ایران نژاد شاید آخرین راهکار نبود؛ خانواده ای مقاوم و با قدرت که در این چندماه قرنطینه های طولانی در کوه و جنگل را تاب آوردند و راستاهای خطرناک را طی کردند، تا آخرین لحظه کنار هم ماندند و با هم در آب های نه چندان عمیق اما خطرناک مانش جان دادند. آنهایی که این راستا را طی کردند تا به رویایشان برسند، حالا زندگی بهتری دارند؟

یکی از اقوام این خانواده که حالا در اتریش زندگی می کند، از روزهای سخت و شرایط خاص کشوری می گوید که جای جذابی برای مهاجران نیست.

اینجا هم شرایط سخت خودش را دارد. ما از این کشور هم راضی نیستیم. شاید زندگی در همان کشور خودمان خیلی بهتر بود اما ما هدفمان مهاجرت بود. حدود دو سالی است که به این کشور آمده ام اما همه آنچه می خواستیم، نیست. شاید از اینجا هم برویم.

خانواده مهاجر

این مرد در ادامه می گوید: مهاجرت آن هم قاچاقی خیلی خطرناک است. هر لحظه اش نگرانی و استرس دارد تا به مقصد برسی. در این مدت هم شرایط خواب و خوراک به بدترین شکل است. ای کاش هرگز مهاجرت به ذهن رسول خطور نمی کرد، یا تنها به بریتانیا می رفت. فقر و بیکاری در شهرمان بیداد می کند. مردان و پسران شهر ما اکثرا مهاجرت می کنند تا از آن شرایط فرار کنند اما آن سوی مرزها هم خبری نیست. شیوا هم می خواست مثل دو خواهر و برادرش درخارج از ایران زندگی کند. یکی دیگر از برادرهایش هم اواخر تابستان به ترکیه رفت. زن و بچه داشت. آنها را در ایران گذاشت و تنها رفت. با خانواده واقعا سخت است اما پس از غرق شدن رسول و خانواده اش منصرف شد و دوباره بازگشت. مادر شیوا و دو برادرش در ایران زندگی می کنند. یک برادر شیوا دو سال پیش به بریتانیا رفته بود. یکی از خواهرهایش سه سال پیش و خواهر دیگرش هم حدود 15 ماه قبل.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1259

به "جزئیاتی از زندگی و مرگ تلخ خانواده ایران نژاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از زندگی و مرگ تلخ خانواده ایران نژاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید