سنپترزبورگ روسیه؛ اطلاعات گردشگری

به گزارش عکس پارسی، سنت پترز بورگ دومین شهر مهم روسیه است که سرگذشت تاریخی قابل توجهی دارد و همین امر باعث ایجاد بناهای تاریخی، موزها و اماکن گردشگری زیادی در این شهر شده است که حتما هر مسافری که به روسیه می آید باید از این شهر دیدن کند. اگر قصد سفر به سن پترزبورگ را دارید با ما همراه شوید.

سنپترزبورگ روسیه؛ اطلاعات گردشگری

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

سن پترزبورگ کجاست؟

سن پترزبورگ دومین شهر مهم روسیه است که در سال 1703 توسط پتر کبیر ساخته شده و از سال 1712 تا 1918 پایتخت امپراطوری عظیم روسیه بوده است.

این شهر حدود 5 میلیون نفر است که بین مردم آن به پنجره ای به اروپا معروف است. جالب است بدانید که نام این شهر در دوران مختلف 3 بار تغییر نموده است. یک بار از سن پترزبورگ به پتروگراو و سپس به لنین گراد و دوباره در 1991 به سن پترزبورگ تغییر یافته است.

نقشه قدیمی از شهر سن پترزبورگ

نحوه دریافت ویزای روسیه

از آنجا که سن پترزبورگ در روسیه واقع شده است شهفرایندان ایرانی برای سفر به این شهر باید ابتدا ویزای روسیه را دریافت نمایند اما خوشبختانه برای این کار احتیاج به حضور در سفارت این کشور ندارید و می توانید از راه دور این کار را انجام دهید. ویزای روسیه در حدود یک هفته صادر می شود و هزینه آن 370 هزار تومان است.

 • آدرس: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 37
 • تلفن: 66728873

چگونه به این شهر برسیم؟

اگر بخواهیم به طور مستقیم به این شهر سفر کنیم می توانید از پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان استفاده کنیم.

 • هفته ای 4 پرواز از تهران به سنت پترزبورگ در روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه و در ساعت 07:15 AM از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه سنت پترزبورگ روسیه انجام می شود.
 • هفته ای 4 پرواز از سنت پترزبورگ به تهران در روزهای شنبه و یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه و در ساعت 12:30 PM از فرودگاه سنت پترزبورگ به امام خمینی انجام می شود.

اما پروازهای دیگری نیز هستند که از تهران به مقصد سن پترزبورگ حرکت می نمایند با این تفاوت که آن ها یک توقف کوتاه در راستاهای دیگر انجام می دهد:

 • هواپیمایی آذربایجان با یک توقف در باکو
 • هواپیمایی روسی Aeroflot با یک توقف در باکو
 • هواپیمایی ترکیش ایرلاین با یک توقف در استانبول
 • هواپیمایی قطر با یک توقف در دوحه

همچنین شما می توانید با یک پرواز به مسکو رفته و از آنجا از راه مختلفی مانند قطار یا هواپیما به سن پترزبورگ برسید.

مطالب مرتبط:

 • راهنمای سفر به مسکو پایتخت کشور روسیه
 • جاذبه های دیدنی کازان روسیه
 • واحد پول روسیه چیست؟

آب و هوای شهر سن پترزبورگ

سن پترزبورگ یکی از شهرهای سرد روسیه است برای همین بهتر است در فصل های پاییز و زمستان به این شهر سفر نکنید، حتی در فروردین ماه هم هوا همچنان کمی سرد است و هنوز برف به طور کامل از شهر پاک نشده است. بهترین زمان سفر به سن پترزبورگ تابستان است و بیشتر گردشگران خارجی در این فصل به آنجا می فرایند تا بتوانند از هوای مطبوع آن برای دیدن آثار تاریخی استفاده نمایند.

جالب است این نکته را بدانید که اگر در اوایل تابستان به سن پترزبورگ بروید می توانید پدیده شب های سفید را در این شهر مشاهده کنید. در این ایام هوا شب ها تاریک نمی شود و مانند حالت گرگ و میش همچنان شبی کاملاً روشن را تجربه می کنید که دلیل آن موقعیت جغرافیایی این شهر در نیم کره شمالی کره زمین است.

حمل و نقل عمومی شهر

مترو سن پترزبورگ: متروی سن پترزبورگ عمیق ترین متروی دنیا است که بر اساس استانداردهای بین المللی ساخته شده است. این مترو شاید به باشکوهی متروی مسکو نباشد اما بازهم زیبایی فراوانی در ایستگاه های مختلف آن دیده می شود. در هر 2-3 دقیقه یک قطار به ایستگاه وارد می شود و از اوایل صبح (5:45) تا پاسی از شب (00:30) به مردم سرویس دهی می نماید.

هزینه ورود به مترو و استفاده از آن 1 دلار است، جالب است بدانید که در متروی روسیه علاوه بر کارت های اعتباری هنوز هم از ژتون های بسیار قدیمی استفاده می شود که می توان آن را از باجه ها خریداری کرد و حس تاریخی را به شما می دهد.

ژتونهایی که برای مترو هنوز استفاده می شود

طرح اولیه ساخت این مترو به سال 1899 باز می شود که به علت جنگ دنیای متوقف شد و سر آنجا در سال 1917 دوباره از نو کار ساخت مترو را آغاز کردند اما بازهم به دلیل جنگ دنیای دوم کار ساخت متوقف شد خاتمه در سال 1955 اولین خط متروی سن پترزبورگ افتتاح شد و آغاز به کار کرد. امروزه این مترو با 5 خط و بیش از 70 ایستگاه به مردم شهر خدمت رسانی می نماید.

نقشه مترو سن پترزبورگ

تراموا: سن پترزبورگ را می توانید شهر تراموا بنامید، زیرا بیشتر از هر شهری در دنیا خط تراموا در اینجا وجود دارد. برای پیدا کردن ایستگاه آن دنبال حرف T روی تابلوها بگردید. بازرسان ناشناس همواره در حال چک کردن بلیط افراد سوار برتراموا هستند پس اگر با چنین چیزی برخورد کردید اصلاً تعجب نکنید. اولین تراموا این شهر در سال 1880 ساخته و مورد آزمایش نهاده شد. تا سال 1990 این شهر دارای 700 کیلومتر خط تراموا شد که به رکورد 900 میلیون سفر در شهر را در طول یک سال انجام داده است.

تصویری قدیمی از تراموا سن پترزبورگ

اتوبوس و اتوبوس برقی: شبکه خطوط اتوبوس این شهر نیز بسیار گسترده است هرچند که گردشگران شکایت های از گیج نمایندگی آن برای جهانگرد ها نموده اند اما می توان برای عبور و مرور در شهر از آن به خوبی استفاده کرد. این اتوبوس ها به رنگ های سفید، زرد و سبز هستند و هنگام خروج باید مبلغ تعیین شده و یا بلیط آن راستا را به راننده پرداخت کنید.

البته مراقب باشید اتوبوس های به نام t-bus نیز در این شهر هستند که حرف اول پلاک آن ها K است. این اتوبوس ها خصوصی هستند و کارت های سفر را قبول نمی نمایند و فقط باید به آن ها پول پرداخت شود.

استفاده از ون: ون ها که در روسیه به آن ها مارشوتکا (Marshotka) گفته می شود نیز می تواند گزینه مناسبی برای سفرهای درون شهری شما باشد. سیستم کاری آن ها دقیقاً مانند ون های فعال در تهران است. یعنی آن ها یک راستا تعیین را طی می نمایند و در طول راستا نیز اقدام به سوار کردن و یا پیاده کردن مسافر خواهند کرد.

استفاده از تاکسی در سن پترزبورگ: در سال های گذشته چیزی به نام تاکسی سازماندهی شده وجود نداشت و هرکسی با ماشین شخصی خود اقدام به سوار کردن مسافر می کرد و حتی نرخ تعیینی نیز وجود نداشت. اما امروزه این شهر شاهد سامان یافتن سیستم تاکسی رانی خود شده و کرایه ها نیز به طور واحد و تا حد زیادی کاهش یافته است.

شما می توانید به راحتی با یک تماس تاکسی خود را ظرف 15 دقیقه داشته باشید. حداقل میزان پرداختی 10 دلار است و راستای 5 کیلومتری را برای شما طی خواهد نمود و پس از آن به ازای هر کیلومتر باید پول اضافی پرداخت کنید.

دیدنی های شهر سن پترزبورگ

موزه ارمیتاژ: موزه آرمیتاژ که در بنای تاریخی به نام کاخ زمستانی برپا شده است بیش از 3 میلیون اثر تاریخی را در خود جای داده و از این لحاظ یکی از عظیم ترین موزه ها دنیا تبدیل شده است. این کاخ قدیمی محل زندگی تزارهای روسیه بوده و به این لحاظ خود بنا نیز اهمیت تاریخی فراوانی دارد و در سال 1764 کاترین کبیر آرام آرام این مجموعه را به یک موزه تبدیل کرد و امروزه آثاری از معروف ترین هنرمندان دنیا چون داوینچی در این مکان وجود دارد.

 • آدرس: Palace Square, 2, Sankt-Peterburg, روسیه، 190000

کاخ پترهوف: کاخ عظیم پترهوف که در زمینی به اندازه 110 هکتار به دستور پتر کبیر بنا شده است. این مجموعه زیبا به دو باغ عظیم تقسیم می شود که بنای کاخ در بین آن ها نهاده شده است. اگر تابستان به این محل سفر کنید تصاویری شگفت انگیز از تلفیق این ساختان تاریخی و باغ ها خواهید دید.

 • آدرس: Razvodnaya Ulitsa, 2, St Petersburg, روسیه

کلیسای ناجی در خون: الکساندر سوم در سال 1883 ساخت این کلیسا را برای بنای یادبود پدش آغاز کرد. کار ساخت این کلیسای باشکوه به آرامی پیش رفت و خاتمه در دوران پادشاهی نیکولاس دوم در سال 1907 به انتها رسید. با اینکه معماری عمده شهر سن پترزبورگ از سبک نئوکلاسیک پیروی می نماید اما این کلیسا به لحاظ معماری به سبک قرون وسطی متعلق است و روح ملی گرایی عاشقانه ای در آثار هنری داخل آن دیده می شود. تاریخ نگاران تخمین می زنند که بیش از 4 میلیون روبل هزینه ساخت این کلیسا شده است.

 • آدرس: Griboyedov channel embankment, 2Б, Sankt-Peterburg, روسیه، 191186

کلیسای سنت ایزاک: این عظیم ترین کلیسای ارتودوکس روسیه و چهارمین کلیسای عظیم ارتدکس دنیا است. دستور ساخت کلیسای سنت ایزاک را تزار اسکندر اول داد و قرار شد بجای بنای قدیمی که در آن مکان وجود داشت ساخته شود. ساخت این کلیسا در سال 1818 آغاز شد و پس از 40 سال در سال 1858 به انتها رسید، گفته می شود هزینه ساخت این کلیسا حدود 1 میلیون روبل طلا تخمین زده شده است که در آن دوران مبلغی باور نکردنی بود. این کلیسای فوق العاده زیبا در سال 1931 تبدیل به موزه دین شد و آثار فراوانی برای نمایش عموم درون آن نهاده شد. طراحی بیرونی این کلیسا بر گرفته از معماری نئوکلاسیک و تلفیق آن با معماری بومی روسی و یونانی است.

 • آدرس: St Isaacs Square, 4, Sankt-Peterburg, روسیه، 190000

میدان کاخ: اینجا میدان مرکزی دوران تاریخی شهر سن پترزبورگ است و در رویدادهای مهم تاریخی و انقلابی این کشور نقش بسیار مهمی داشته است. این میدان در بین سال های 1819 تا 1829 ساخته شده است. ستون بلندی که در وسط میدان به چشم می خورد به ستون الکساندر مشهور است که به خاطر یادبود پیروزی ارتش روسیه بر ناپلئون ساخته شده است. این ستون 47 متر ارتفاع دارد و فرشته ای همراه با یک صلیب در بالاترین نقطه آن نصب شده است. در دور تا دور میدان نیز بناهای مهمی از جمله ساختمان گارد سلطنتی، کاخ زمستانی، اداره نیروی دریایی و چند ساختمان دولتی دیگر نهاده شده است.

 • آدرس: Palace Square, Sankt-Peterburg, روسیه، 198324

قلعه پیتر و پاول: شاید یکی از مهم ترین آثار معرف سنت پترزبورگ روسیه همین قلعه پیتر و پاول باشد که توسط پیتر عظیم در شمال رودخانه نوا در سال 1703 تأسیس شده است. اما دولت بلشویکی در اوایل دهه 1920 از آن به عنوان یک زندان و محل اعدام استفاده می کرد و همچنین به خاطر نوع ساخت و موقعیت استراتژیک قلعه نقش مهمی در دفاع از شهر بخصوص در جنگ بین روسیه و سوئد داشته است. امروزه این قلعه به عنوان یک موزه مهم در شهر سن پترزبورگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 • آدرس: سنپترزبورگ، روسیه، 197046

البته دیدنی های سن پترزبورگ به همین آثار ختم نمی شود، تعداد آثار تاریخی این شهر بسیار زیاد است که از جمله آن ها می توان به موزه ملی، تالار مارینسکی، کلیسای جامع سنت پیتر، کاخ سنت میشایل، موزه استروگانوف، موزه سالوادور، سینگر هوس، کاخ ماربل، موزه پترفسکی، صومعه الکساندر نوسکی، یادمان سوارکار برنزی، کانال گریبویدف و چندین اثر دیگر اشاره نمود که در یک مطلب تخصصی دیگر حتماً به طور کامل برای مخاطبان خوب سایت خبرنگاران معرفی خواهند شد.

رستوران های شهر سن پترزبورگ

فراتر از اهمیت تاریخی این شهر، سن پترزبورگ به لحاظ غذایی نیز بسیار معروف است و می توان طعم تاریخ و فرهنگ این کشور را در رستوران های خاص این شهر چشید. در ادامه قصد داریم چند 4 رستوران از 20 رستوران معروف شهر را برای شما معرفی کنیم.

رستوران پالکین Palkin: این اولین رستوران روسی شهر سن پترزبورگ است که عظیم ترین چهره های سیاسی این کشور از جمله داستایفسکی، لسکوف، سلتیکوف، چچریل، چخوف، مندلیف، چایکوفسکی و... در آن غذا خورده اند. حضور در این رستوران به معنای دیدار با غذاهای اشرافی روسیه و خوردن آن ها در یک مکان تاریخی مرموز است.

 • آدرس و تلفن: Nevsky Prospekt 47, St Petersburg, +7 812 703 53 71

Abajour Café: این کافه فوق العاده را خانه دوم خود بدانید، موسیقی سنتی و کلاسیک همواره در حال پخش است و کارکنان صمیمی آن با شما به خوبی برخورد می نمایند. غذاهای مختلفی در این کافه مشهور عرضه می شود که مهم ترین آن یک استیک غلیظ آبدار است که بر اساس دستورالعملی خاص تهیه می شود و همین امر آن را در تمام روسیه معروف نموده است.

 • آدرس و تلفن: aya Liniya V. O. 20, St Petersburg, +7 812 325 2236

رستوران چخوف Chekhov: اگر می خواهید حس مردمان قرن 19 سن پترزبورگ را درک کنید باید به رستوران چخوف بروید. در اینجا غذاهای متنوعی از سنتی گرفته تا غذاهای معمول روز را می توانید سفارش بدهید و در محیط جذاب آن میل کنید.

 • آدرس و تلفن: Nevsky Prospekt 47, St Petersburg, +7 812 234 45 11

رستوران اوکروپ Ukrop: این نخستین رستوران سن پترزبورگ است که به طور تخصصی فقط غذاهای گیاهی را ارائه می دهد، پس اگر شما جز افراد گیاه خوار هستید در سفر به سن پترزبورگ هیچ نگرانی نخواهید داشت. مواد غذایی تهیه شده این رستوران از بهترین و طبیعی ترین نوع محصولات است.

 • آدرس و تلفن: Ulitsa Marata 23, St Petersburg, +7 812 946 3036

بهترین غذاهای که باید در سن پترزبورگ بخوریم

بیف استراگانوف روسی: در واقع این غذا از گذشته تا به امروز غذای مخصوص خانواده های ثروتمند و نجیب زادگان روسیه بوده است که نحوه پیدایش دقیق آن هنوز تعیین نیست؛ اما مورخان این غذا را به قرن 19 نسبت داده اند. این غذا هم اکنون در تمام دنیا وجود دارد که ما به شما خوردن مدل روسی آن را در رستوران های خاص سن پترزبورگ توصیه می کنیم.

Borscht: بورشچ اگر چه اصالتاً متعلق به اوکراین است اما امروزه در سن پترزبورگ نیز به شدت یافت می شود در کل غذای خوش رنگ بر پایه چغندر قند است که در کل شرق اروپا هواداران فراوانی دارد، اگر شما تمایل به خوردن آن را دارید سفارش مدل سنتی آن را به رستوران بدهید زیرا بسیار خوشمزه تر است.

Pirozhki: یک نان کوچک پر شده از مواد غذایی است که می تواند یک روز خوب را با آن آغاز کنیم. درون این نان مواد غذایی مانند سیب زمینی، تخم مرغ؛ کلم، قارچ و گوشت وجود دارد. این نان پر شده یک غذای خیابانی است و به صورت میان وعده مصرف می شود.

Pelmeni and Vareniki: این غذا از مدل آسیایی خود کمی متفاوت است، هرچند که تحقیقات نشان می دهد تجار چینی در قرون گذشته این غذا را با خود به سیبری آورده اند سپس در کل روسیه گسترش پیدا نموده است. این غذا دارای خمیری است که از ترکیب آرد، تخم مرغ و آب تهیه می شود و داخل آن را با گوشت پر می نمایند. البته مدل سنتی این غذا با مواد گیاهی پر می شود.

هتل های سن پترزبورگ

هتل 4 خبرنگاران Rossi Boutique: نام این هتل از روی یکی از طراحان و معماران برجسته فرانسوی گرفته شده که در قرن های پیش نقش فراوانی در معماری شهر داشته است. این هتل با یک معماری کلاسیک و با عناصر معاصر تلفیق شده دارای یک ساختمان مستحکم در قلب محله کلاسیک سن پترزبورگ است. این هتل دارای امکانات درجه یکی است و در رستوران آن می توانید غذاهای جذاب شرق آسیایی را امتحان کنید. این هتل دارای سویت و اتاق های لوکس، استخر و خدمات اسپا است.

 • قیمت یک اتاق دونفره این هتل از 51 دلار به بالا آغاز می شود.
 • آدرس: Fontanka Embankment 55 St. Petersburg 191023 Russia

هتل 5 خبرنگاران Taleon Imperial Hotel: تایلون امپریال هتل بین رودخانه مویکا و چشم انداز نوسکی در یکی از معروف ترین خیابان های سن پترزبورگ به لحاظ بناهای تاریخی نهاده شده است. این هتل دارای دو رستوران و دو بار است و در بعضی از اتاق های آن می توان آزادانه سیگار کشید. استخر روباز، خدمات کامل اسپا، اینترنت رایگان، سرویس فرودگاهی و کلیه امکانات یک هتل خوب است.

 • قیمت یک اتاق دونفره این هتل از 180 دلار آغاز می شود.
 • آدرس: Moika Emb 59 St. Petersburg Russia

هتل 4 خبرنگاران Alexander House: این هتل در سال 1826 ساخته شده است که در ابتدا یک خانه عظیم بوده که توسط یک زن و شوهر به هتل تبدیل شد. امکانات این هتل به توضیح زیر می باشد:

 • ترانسفر فرودگاهی
 • صبحانه بوفه
 • پارکینگ
 • اینترنت رایگان
 • لابی
 • بار
 • فضای سبز
 • کافه

این هتل 3 طبقه دارای 20 اتاق است. همچنین بچه ها زیر 7 سال به طور رایگان حساب می شوند و به اتاق شما اضافه خواهند شد.

 • قیمت یک اتاق دونفره این هتل از 67 دلار آغاز می شود.
 • آدرس: Kryukov Canal Embankment 27 St. Petersburg 190068 Russia

هتل 5 خبرنگاران Hotel Astoria: اینجا نیز یکی از هتل های قدیمی روسیه است که در سال 1912 ساخته شده است. این هتل دارای طراحی بسیار زیبا با اتاق های مجهز و حمام های ساخته شده از سنگ مرمر سفید است که حضور در آن را بسیار لذت بخش می نماید. این هتل دارای 169 اتاق، 3 رستوران، مرکز اسپا با تمامی امکانات، مرکز تناسب اندام، وای فای و صبحانه رایگان است و خدمات به بچه ها زیر 3 سال در این هتل رایگان است.

 • قیمت یک اتاق دونفره این هتل از 178 دلار آغاز می شود.
 • آدرس: Bolshaya Morskaya str 39 St. Petersburg 190000 Russia

منابع: theculturetrip - aint-petersburg - russianblogger

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1367

به "سنپترزبورگ روسیه؛ اطلاعات گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنپترزبورگ روسیه؛ اطلاعات گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید