جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 17 فروردین 1400

به گزارش عکس پارسی، بورس بعد از 10 روز فرایند نزولی متوالی، بالاخره با سهامداران کنار آمده و در ابتدای معاملات امروز فرایند صعودی در پیش گرفته است. طوری که بعد از گذشت 30 دقیقه شاهد رشد چهار هزار و 400 واحدی شاخص کل هستیم. این شاخص حالا بعد از رشد 35 صدم درصدی به محدوده یک میلیون و 267 هزار واحد رسیده است. شاخص هم وزن بدون تغییر نسبت به روز گذشته باقی مانده است که نشان می دهد عمده دلیل رشد شاخص به خاطر نماد های شاخص ساز از جمله فولاد، فملی، شستا، شتران، فارس، کچاد و فایرا است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 17 فروردین 1400

بازار قرمز و شاخص سبز

به گزارش خبرنگاران در ساعات ابتدایی معاملات امروز سه شنبه 17 فروردین ماه از بین 284 نماد بورسی معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام در 222 نماد هستیم و 62 نماد با گذاشتن نقطه سرانجام بر فرایند نزولی خود، با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند. در بازار فرابورس هم در بین 180 نماد معامله شده در ابتدای معاملات، 138 نماد قرمزپوش هستند و 42 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 17 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه همواره قرمزرنگ بازار امروز میزبان نمادها و گروه های سبزرنگ است. از جمله شان می توان به صندوق های ETF اشاره نمود که بیشترین آمار معاملات را در ابتدای صبح به خود اختصاص داده اند. پالایش و دارا یکم هرکدام حدود دو درصد رشد نموده اند و دیگر صندوق های سهامی هم شرایط نسبتا خوبی دارند. گروه خودرو و ساخت قطعات با وجود جمع آوری صف های فروش همچنان رنگ قرمز خود را حفظ نموده اند. خساپا، خودرو، خگستر، خپارس، خکمک و ورنا همگی قرمزپوش هستند و خزامیا تنها نماد سبز گروه به حساب می آید. فرآورده های نفتی شاید فرایند صعودی چندان قابل توجهی نداشته باشند، اما از جمله گروه های سبزرنگ بازار هستند. شپنا و شبندر کمتر از یک درصد افزایش قیمت دارند و شتران با رشد سه درصدی روبرو شده است. لیدرهای فلزات اساسی دست از کاهش قیمت برداشته اند. فولاد و فملی در کنار کاوه و فخوز امروز با رنگ سبز به نقشه بازار آمده اند. فایرا با صف خرید خود سبزترین نماد گوره به حساب می آید. در بین بانکی ها وبصادر همچنان صف فروش دارد، وتجارت به فرایند نزولی خود ادامه می دهد اما وبملت در کنار وپاسار و ونوین فرایند صعودی در پیش گرفته است. دارویی ها، هولدینگ ها و بعضی از نمادهای شیمیایی در کنار گروه حمل و نقل از جمله نمادها و گروه های سبزرنگ بازار امروز هستند. دیگر گروه ها همچنان با فروشنده های سهام دست و پنجه نرم می نمایند.

70 درصد نماد ها دوباره به صف فروش برگشتند

با وجود رشد شاخص کل در ابتدای معاملات امروز، با گذشت زمان دوباره صف های فروش به سر جای اولشان برگشتند و دوباره روز از نو روزی از نو. در ساعات سرانجامی معاملات امروز حدود 450 نماد یعنی 70 درصد بازار سرمایه دچار صف فروش شده و ارزش کل صف ها به رقمی حدود چهار هزار و 100 میلیارد تومان می رسد. در آن سو 20 نماد یعنی سه درصد کل بازار صف خرید دارد و ارزش این صف ها نهایتا 160 میلیارد تومان است و چندان چشم گیر به نظر نمی رسد.

غصینو؛ سنگین ترین صف فروش بازار

700 سهامدار شرکت صنعتی مینو حدود 11 میلیون سهام خود را به ارزش 76 میلیارد تومان به فروش گذاشته و تا سرانجام ساعات معاملات خریداری برای آن وجود ن دارد. موردی که باعث شده غصینو در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش قرار بگیرد. خزر با صف 56 میلیاردی در رتبه دوم و کاذر با صف 51 میلیاردی در رتبه سوم ایستاده اند. ثنوسا، خساپا، رافزا، کویر، سمگا، گدنا، قثابت، کلوند، خنصیر، کمرجان، کزغال و سبهان از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از 30 میلیارد تومان هستند.

غگیلا؛ سنگین ترین صف خرید بازار

چند روزی است فهرست صف های خرید دربست در اختیار غگیلا، شصدف و نمرینو است. امروز هم مثل روز های گذشته غگیلا با صف خرید 56 میلیارد تومانی در سدر این فهرست کوچک قرار گرفته و پشت سر آن شصدف با صف خرید 18 میلیاردی و نمرینو با صف خرید شش میلیاردی ایستاده اند. فایرا، سدشت و غبشهر از دیگر نماد های دارای صف خرید در بازار امروز هستند.

کاهش 1.9 هزار واحدی شاخصی که در ابتدا سبزرنگ بود

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز سه شنبه 17 فروردین ماه با کاهش هزار و 934 واحدی به رقم یک میلیون و 260 هزار و 800 واحد رسید. در این روز شاخص کل 15 صدم و شاخص هم وزن 14 صدم درصد کاهش داشتند. با اینکه در ابتدای معاملات شاهد رشد پنج هزار واحدی شاخص بودیم، اما صف های فروش اجازه ندادند شاخص کل سبزرنگ باقی بماند و تا انتهای معاملات با وجود تاثیر مثبت کچاد، شستا، شتران و فایرا به خاطر تاثیر منفی تاپیکو، فولاد و وغدیر شاهد کاهش شاخص کل بودیم.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز سه شنبه 17 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

سرنوشت نقشه بازار با رنگ قرمز گره خورده. حتی اگر آغاز سبزرنگی داشته باشد، باز هم در نهایت با رنگ قرمز به کار خود سرانجام می دهد. امروز صندوق های سرمایه گذاری با آغاز خوبی که داشتند، سرآخر به قیمت روز گذشته خود برگشتند و حتی بعضی فرایند نزولی در پیش گرفتند. گروه فرآورده های نفتی در سرانجام معاملات شاهد تشکیل صف فروش برای شپنا، شبندر و شبریز بود و شتران هم به قیمت روز گذشته برگشت. خودرویی ها امروز سراسر صف فروش داشتند و خزامیا در بین آنها با صف خرید خود می درخشید. فلزات اساسی هم شرایطی مثل کلیت بازار داشتند و با وجود آغاز سبزرنگ نهایتا فولاد و فملی به مدار نزولی افتادند و تنها میدکو و فایرا پیروز به ادامه فرایند صعودی شدند. بانک ها امروز اغلب صف فروش داشتند و محصولات شیمیایی، دارویی ها، سیمانی ها، سرمایه گذاری ها و نیروگاه ها هم دقیقا شاهد چنین وضعیتی بودند. از معدود نمادهایی که امروز را با رنگ سبز به سرانجام رساندند می توان به دروز، غپاک، غبشهر، وهور، کچاد، پارسیان، سپ و تایرا اشاره نمود.

بهبود نسبی ارزش معاملات روزانه

معامله گران بورس امروز حدود سه میلیارد و 500 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 409 هزار معامله به ارزش پنج هزار و 580 میلیارد تومان دادوستد کردند. موردی که نشان از بهبود ارزش معاملات نسبت به روز های گذشته دارد. هرچند رقم پنج هزار میلیارد تومان برای بازاری به وسعت بورس تهران همچنان ناامیدنماینده است. فرابورس هم امروز میزبان معاملات قابل توجهی نبود و تنها 780 میلیارد تومان معامله در بازار فرابورس انجام گرفت. امروز نماد های برکت، شپنا، شستا، شتران، خودرو، فملی و فولاد پرتراکنش ترین نماد های بورس و بپیوند، شگویا، ذوب، آریا، بگیلان، وهور و صبا پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

ادامه خروج پول از بورس، این بار 272 میلیارد تومان

30 دقیقه ابتدایی و سرانجامی بازار امروز فروش سهام توسط سهامداران حقیقی بودیم. اتفاقی که نهایتا به خروج 272 میلیارد تومان پول از بورس منجر شد. عمده خروج پول از بازار امروز مربوط به نماد های شپنا، وتجارت، برکت، وبملت، خساپا، اپال، خودکفا، وملل، وبصادر و وهور رخ داد. در طرف مقابل پارسیان، شتران، فایرا، غبشهر، خزامیا، پترول، کچاد، سپ، فولاد و واحیا این شانس را داشتند تا میزبان سهامداران حقیقی باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1525

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 17 فروردین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 17 فروردین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید