خبر بد برای صادرکنندگان نفت!

به گزارش عکس پارسی، خبرنگاران: قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه که آخرین روز معاملات هفته جاری پیش از تعطیلات کریسمس بود، افزایش یافت اما تحت تاثیر نگرانیها نسبت به پیامدهای شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا، رشد هفتگی که به مدت 7 هفته متوالی داشت، متوقف شد.

خبر بد برای صادرکنندگان نفت!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در بازار نیویورک 11 سنت افزایش یافت و در 48 دلار و 23 سنت در هر بشکه رسید اما برای کل هفته 1.6 درصد کاهش داشت.

بهای نفت برنت در بازار لندن با 9 سنت معادل 0.2 درصد افزایش، در 51 دلار و 29 سنت در هر بشکه بسته شد اما برای کل هفته دو درصد درصد کاهش ثبت کرد.

هفته معاملات جاری به دلیل تعطیلات کریسمس در روز آدینه کوتاه تر شد.

با وجود آمار رسمی ذخایر نفت آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد و از قیمتها حمایت کرد اما افزایش سریع موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا از شور و اشتیاق خریداران در بازار نفت کاسته است.

پیش از این نفت با خوش بینی معامله گران به عرضه میلیونها دوز واکسنهای کووید 19 در سراسر جهت و تقویت تقاضا برای نفت، به مدت 7 هفته متوالی رشد قیمت داشت. فرایند افزایشی قیمت نفت هفته جاری در پی انتشار خبر شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس که 70 درصد قدرت شیوع بیشتری دارد، متوقف شد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا هشدار داد نوع جدید ویروس کرونا احتمالا پیش از این که شناسایی گردد، به آمریکا رسیده است. با این حال حداقل چهار شرکت داروسازی انتظار دارند واکسنهای کووید 19 آنها در برابر نوع جهش یافته ویروس کرونا موثر باشد و آزمایشهایی انجام می دهند که نتایج آن تا چند هفته دیگر اعلام می گردد.

کاهش هفتگی قیمت نفت با وجود گزارش روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا روی داد که نشان داد ذخایر نفت در هفته منتهی به 18 دسامبر به میزان 562 هزار بشکه کاهش یافته و به 499.5 میلیون بشکه رسیده است. همچنین ذخایر بنزین در همین مدت 1.1 میلیون بشکه کاهش داشت و به 237.8 میلیون بشکه رسید و ذخایر سوختهای تقطیری 2.3 میلیون بشکه کاهش داشت و به 148.9 میلیون بشکه رسید که بسیار بالاتر از حد انتظار بود. هر دو شاخص نفت روز چهارشنبه با بیش از دو درصد افزایش بسته شده بودند.

خبری که روز پنج شنبه از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، امضای توافق تجاری پسا بریگزیت میان انگلیس و اتحادیه اروپا بود. انگلیس با امضای توافق تجاری بریگزیت، از خروج پر هرج و مرج از یکی از بزرگترین بلوکهای تجاری جهان اجتناب می نماید. بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به ایجاد نوسان بیشتر در بازارهای اقتصادی در صورت عدم توافق تجاری پسابریگزیت هشدار داده بودند.

بر اساس گزارش رویترز، اندرو لیپو، رییس شرکت لیپو اویل آسوشیتس در این باره اظهار کرد: اگرچه توافق بریگزیت از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد اما کووید 19 عامل تاثیرگذار اصلی بر بازار نفت است. بازار نفت مانند همه منتظر توزیع گسترده تر واکسنها برای احیای سفرهای هوایی و جاده ای است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1357

به "خبر بد برای صادرکنندگان نفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر بد برای صادرکنندگان نفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید